Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DAGON

Dagon

DAGON

ocena:6
Autor:Howard P. Lovecraft
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1994
Wydawnictwo:SR
Ilość stron:130
Autor recenzji:Kamiko
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8.71
Głosów:14
Inne oceny redakcji:

"Pewnej nocy wiatry z nieznanych przestrzeni zepchnęły nas bezlitośnie w bezdenną otchłań, gdzie nie istniało zupełnie nic, nawet myśli."

"Dagon" to pierwszy z tomów prozy Lovecrafta wydanych w serii "Odmienne stany fantastyki" (szerzej o samej twórczości i stylu autora pisałam przy okazji recenzji "Koloru z przestworzy", do którego odsyłam wszystkich zainteresowanych). Trzeba przyznać, że jest to chyba najsłabszy tomik z całej, niewielkiej wszak kolekcji. Znalazł się tu zupełnie nieudolny (biorąc pod uwagę inne opowiadania Lovecrafta) "Dagon", niezbyt wciągający "Artur Jermyn" i nadzwyczaj nudny "Zły duchowny". Do szeregu tych niezbyt imponujących opowiadań dołączyć możemy jeszcze powielający stare schematy i kompletnie nieintrygujący utwór "Przemiana Juana Romero". Całość ratuje się na szczęście dzięki co najmniej interesującemu "Hypnosowi". W tomiku znajdziemy ponadto następujące opowiadania: "Zeznania Rudolfa Cartera", "Festyn", "Z otchłani", "Księżycowe moczary", "Bestia w jaskini", "Ulica".
Wierni fani Lovecrafta na pewno sięgną po tę pozycję - nie znajdą w niej nic nowego, ale i nie będą rozczarowani. Czytelników poznających dopiero mitologię Cthulhu i Azathotha zachęcam jednak, by wcześniej zapoznali się z innymi antologiami tego pisarza - chociażby z omówionym przez moją skromną osobę "Kolorem z przestworzy", czy chociażby ostatnim tomem serii "Odmiennych stanów..." - opowiadaniami "poprawianymi" przez Lovecrafta (czytelników nieznających twórczości Lovecrafta informuję pośpiesznie, że choć autor miał faktycznie tylko redagować teksty innych, w rzeczywistości przerabiał je tak dalece, że nie miały nic wspólnego z pierwowzorami - co więcej, sam podawał się niejednokrotnie za tych, których teksty korygował i dzięki temu sprytnemu fortelowi budował fundamenty swego mrocznego wszechświata).
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ fani i tak kochają Lovecrafta

Minusy:

- stare lovecraftowskie schematy
- stanowczo najsłabszy z wyborów jego twórczości
- tylko dla wiernych fanów
-przekład pana Lipskiego jest gorszy od na ten przykład tłumaczenia pani Grzybowskiej, odpowiedzialnej za "Kolor z przestworzy"

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -