Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POCHODNIA

Torched

POCHODNIA

ocena:1
Autor:Harry Adam Knight
Tłumaczenie:Aleksandra Walkusz
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:188
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:2.63
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

"Pochodnia" jest najgorszą powieścią Knighta jaką czytałem. Czy można napisać horror, w którym nie ma nic z tego gatunku ? Ja do tej pory również myślałem, że nie jest to możliwe. A jednak. Na początku dostajemy trochę akcji, ale finał powieści pozostawia w nas gorycz i wrażenie, że straciliśmy kilka godzin na jej czytanie.

Po serii niewyjaśnionych pożarów Towarzystwo Ubezpieczeniose "INSILL" (narażone na wielomilionowe straty) przydziela do sprawy dwóch swoich najlepszych agentów Griersona i Lattimera. W trakcie swojego wnikliwego śledztwa odkrywają oni, że przyczyną pożarów są ludzie, u których wystąpiło bardzo rzadkie zjawisko niekontrolowanego samospalenia się ciała.
Fenomen ten jednak nie swojego naukowego potwierdzenia, przez co nie może być wiarygodnym wyjaśnieniem dla ich przełożonych. Sprawa nabiera tempa, gdy detektywi trafiają na ślad Carol, siostry jednej z ofiar, która przedstawia nowe dowody w sprawie i prowadzi ich na ślad Kurtza (ekscentrycznego pisarza zajmującego się tematyką samospaleń). Po pewnym czasie Carol znika, a jak się później okazuje wyrusza do Hollywood w poszukiwaniu pewnego producenta filmów porno, który zamieszany jest w zabójstwo jej siostry. Kurtz ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Przed śmiercią jednak przekazuje interesujące wskazówki dotyczące Dr.Eglassbauma, który twierdzi, że rozwikłał zagadkę samospaleń. Jego trop prowadzi ich w to samo miejsce co Carol, do Hollywood i tajemniczego producenta.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła "Pochodni". Książkę tę można śmiało uznać za sensacyjną z kiepskim wątkiem kryminalnym. Mylić może napis na okładce, że jest to horror. Ja nie znalazłem tu żadnych odniesień do tego gatunku. Fabuła jest banalna i niezbyt ciekawa, wszystko jest bardzo wtórne i nudne. Polecam tylko bezkrytycznym, którzy czytają wszystko, co wiąże się z horrorem, a całej reszcie radzę omijać tę pozycję szerokim łukiem.

Tych, którzy chcieliby się zapoznać - moim zdaniem - z lepszą częścią twórczości pana Knighta odsyłam do lektury "Macek" lub "Karnozaura".
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Happy End
+ ciekawa okładka

Minusy:

- wieje nudą
- nie jest to horror wbrew temu co podaje wydawca na okładce
- ciężko jest dotrwać do końca

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -