Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SŁOWNIK GATUNKÓW I ZJAWISK FILMOWYCH

Słownik gatunków i zjawisk filmowych

SŁOWNIK GATUNKÓW I ZJAWISK FILMOWYCH

ocena:7
Autor:Bartłomiej Paszylk
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN
Ilość stron:256
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Sztuka filmowa zadomowiła się w ludzkiej kulturze na tyle, że dziś trudno wręcz sobie wyobrazić życie bez X muzy. Od momentu, gdy ponad sto lat temu zrealizowano pierwszą projekcję filmową, ten specyficzny rodzaj rozrywki nieustannie ewoluuje, co rusz wypluwając nowe gatunki i zjawiska filmowe. Temu fascynującemu światku postanowił bliżej się przyjrzeć nasz redakcyjny kolega, Bartłomiej Paszylk, w swojej najnowszej książce, „Słowniku gatunków i zjawisk filmowych”.

Nazwisko Bartłomieja Paszylka (alias BartX) powinno być dobrze znane nie tylko czytelnikom naszego portalu, ale również miłośnikom grozy w ogóle. Bartek, odkąd chwycił za pióro, z regularnością szwajcarskiego zegarka, wydaje swoje kolejne książki. Najpierw był „Leksykon filmowego horroru”. Później przyszedł czas na koneserskie „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films: An Historical Survey”, a następnie “Książki zakazane”. Tym razem autor wraca na filmowe podwórko, biorąc pod lupę znane i mniej znane gatunki oraz zjawiska filmowe. I tak, znajdziemy tutaj informacje o filmach typu mockumentary, neo-noir, peplum, poliziottesco, cyberpunk oraz wielu innych. W publikacji nie brakuje mocnych akcentów grozy. Już sam fakt, że „Słownik gatunków i zjawisk filmowych” otwiera omówienie twórczości Daria Argento mówi samo za siebie. Oprócz tego, znajdziemy tu refleksje na temat twórczości panów Bava, Cronenberg, Craven, Boll, Deodato, czy Peckinpah. W książce znalazło się również miejsce na kino kanibalistyczne, torture porn, exploitation, slasher, giallo, czy kamp.


W przypadku „Słownika gatunków i zjawisk filmowych” idealnie pasuje powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce”, bo ta, z rzucającą się w oczy Angeliną Jolie w roli Lary Croft może sugerować, że mamy do czynienia z jakimś szkolnym słownikiem. Do tego rażący błąd na tylnej okładce z informacją o „kinie kabalistycznym”, zamiast „kanibalistycznym” nie wróży niczego dobrego. Nic jednak bardziej mylnego, bo merytoryka książki stoi na bardzo wysokim poziomie, a Bartek Paszylk w typowym dla siebie stylu, oprowadza nas po meandrach X muzy.


Część poświęcona twórcom jest zdecydowanie najmocniejszą stroną publikacji i czyta się ją z nieukrywaną przyjemnością. Nieco gorzej wypadają zmagania autora z zawiłościami definicyjnymi gatunków i zjawisk filmowych, co w paru miejscach skutkuje nieostrymi określeniami (patrz „chick flick”) lub niewielkimi potknięciami (seria „Street Fighter”, na podstawie której powstał „Uliczny Wojownik”, to nie tylko wschodnie sztuki walki). Pal sześć, bo jako całość książka jest łakomym kąskiem zarówno dla początkujących kinomaniaków, jak i starych wyjadaczy, którzy znajdą tam wiele smaczków również dla siebie.


Jest jeszcze jedna rzecz, która przekonała mnie do „Słownika gatunków i zjawisk filmowych”. Mianowicie, dobór materiału. Tak się składa, że autor w swej filmowej wędrówce niemal idealnie wpasował się w moje prywatne gusta, dzięki czemu każdą kolejną stronę publikacji pochłaniałem z jeszcze większym apetytem.


Alfred Hitchcock mawiał, że film jest zły wtedy, jeśli ktokolwiek z publiczności chociaż na chwilę może odwrócić oczy od ekranu. Gdyby tą maksymę przełożyć na grunt literatury, to z czystym sumieniem mógłbym powiedzieć, że „Słownik gatunków i zjawisk filmowych” jest dobrą książką, bo działa na czytelnika niczym magnes, a o odwracaniu wzroku nie może być mowy. Publikacja Bartka to świetne uzupełnienie i ugruntowanie wiedzy filmowej, dzięki którym czytelnik jeszcze mocniej uświadamia sobie gdzieś w środku, że naprawdę istnieje coś takiego jak magia kina. Ja dałem się po raz kolejny zaczarować…


Kup książkę Słownik gatunków i zjawisk filmowych – Bartłomiej Paszylk
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ styl
+ merytoryka

+ część poświęcona twórcom

+ sporo ciekawostek

+ ilustracje

Minusy:

- można odnaleźć nieostre określenia definicyjne
- rażący błąd na okładce

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -