Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PRAGNIENIE I - SYMPTOM

Thirst

PRAGNIENIE I - SYMPTOM

ocena:5
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Piotr Trzebiatowski
Wydanie oryginalne:1980
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:283
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6
Głosów:6
Inne oceny redakcji:
Shadock - 5

Przez błąd nieodpowiedzialnego kierowcy, dochodzi do wypadku, czego następstwem jest dostanie się do zbiornika wodnego zasilającego drugie co do wielkości miasto w Anglii-Birmingham niezwykle trującej substancji zwanej Weedspray’em. Czy można uniknąć tragedii ?
Takim wstępem mógłbym opatrzyć recenzję tej niezwykłej książki. W moim rankingu Pragnienie powoli staje się faworytem wśród ostatnio przeczytanych powieści o tematyce katastroficznej i jedną z najlepszych książek Smitha.

Pewnej nocy podczas zwykłej jazdy, jakich wiele odbywa się codziennie. Niczym nie wyróżniający się kierowca, ulega kolizji w wyniku której wraz z ładunkiem –cysterną bardzo trującego środka chwastobójczego Weedspray,u – wpada do zbiornika wodnego w obrębie miasta Rhayder. Na tym zdarzeniu kończy się wszystko co było do tej pory zwykłą rutyną a rozpoczyna koszmarna walka z czasem…
Rozmiar tragedii potęguje dodatkowo fakt, że wielomilionowo litrowy basen dostarcza wody do miasta Birmingham (drugiego co do wielkości miasta w Anglii).
Ciężarówka zostaje odnaleziona przypadkiem przez rybaka dopiero w 3 dni od wypadku, a z wstępnego śledztwa dowiadujemy się, że nieodpowiedzialny kierowca jadąc inną niż wyznaczona trasą chciał skrócić sobie drogę.
Do akcji zostaje włączony płetwonurek, który przynosi najokropniejszą z możliwych wiadomość, że najbardziej toksyczna substancja jaka znana rolnictwu wycieka z rozbitej cysterny mieszając się z wodą ze zbiornika. Na miejsce wypadku przybywa Ron Blythe, pracownik korporacji produkującej truciznę i jeden z jej twórców. Informuje on zarząd Spółki Wodnej o ewentualnych konsekwencjach dla miasta. Tłumaczy ,że Weedspray jest 10 razy bardziej trujący niż podane jest to na opakowaniu. Po zetknięciu się ze skórą powoduje tworzenie się komórek rakowych i bardzo szybki ich rozwój, do tego stopnia ,że ofiara wyszarpuje sobie płaty skóry. A wypicie go prowadzi do natychmiastowej śmierci.
Twierdzi on, iż tylko szybka reakcja ze strony władz zarządu i korporacji zapobiegnie nieuchronnej tragedii i zabezpieczy miliony ludzi przed straszliwym losem. Wspomina także o przebiegu zakażenia mówiąc, że charakteryzuje się ono trzema etapami, a są to: pragnienie, szaleństwo i śmierć, odtrutka nie istnieje. Pozostaje jednak pytanie. Czy aby już nie jest wszystko stracone ? Gdyż wielce prawdopodobnie jest, że trucizna już przedostała się do rur wodnych w Birmingham …

To co wyróżnia Pragnienie na tle innych powieści pisarza, to brak w niej jakichkolwiek powiązań z tym co Smith robił do tej pory – czyli nie uświadczymy tu żadnych wymyślonych stworów, diabłów, przerośniętych zwierząt i tp. Dostajemy za to historię miasta, które pod wpływem śmiertelnej i nieuleczalnej choroby przeżywa kryzys. Książka ukazuje nam zachowania różnych mieszkańców przeżywających ten sam niekończący się horror, nękanych pytaniami. Czy ja także jestem chory ? A jeżeli nie to kiedy zachoruję ? Jak wydostać się z piekła które wcześniej uważaliśmy za swój dom? Jak powinniśmy zachować się w sytuacji kryzysowej ? Gdzie kończy się nasza moralność ? i wreszcie ile potrafimy znieść i nie zwariować ? Na te i wiele innych pytań możecie znaleźć odpowiedz czytając tę historię . Serdecznie namawiam do lektury .
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ zupełnie inna niż wszystkie powieści Smitha
+ chociaż prosto to jednak ciekawie napisana
+ odnosi się wrażenie ,że autorem książki jest kto inny niż podaje to okładka
+ zakończenie

Minusy:

- pomylona okładka i opis książki na jej odwrocie
- krótka
- głupota kilku postaci

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -