Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIASTECZKO NEBULON

The Nebulon Horror

MIASTECZKO NEBULON

ocena:3
Autor:Hugh Cave
Tłumaczenie:Błażej Tomaszewski
Wydanie oryginalne:1980
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:187
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Z niesamowitym skupieniem dziecko wbiło czubek gwoździa w żabie oko i w tym momencie Oliwia zauważyła z przerażeniem, że drugie oko zostało już wydłubane. Oliwia odzyskała głos i krzyknęła: - Przestań! – lecz było już za późno.”

Nazwa utworu może kojarzyć się z inna powieścią z miasteczkiem w tytule, mowa oczywiście o „Miasteczku Salem”, ale na tym podobieństwo się kończy. Niestety książka napisana przez Hugh B.Cave’a nie jest nawet w połowie tak interesująca jak dzieło Kinga.

Akcja powieści rozgrywa się w Nebulonie – małym miasteczku na Florydzie. Podczas plenerowego koncertu muzyki poważnej, ludzi dobiegają krzyki z pobliskiego parkingu, gdzie mała dziewczynka Jerri Jensen oskarża Vina Otto (kochanka i narzeczonego swojej matki) o napastliwe zachowanie. Ludzie są tym faktem zbulwersowani (wiadomo małe miasto, ludzie niezbyt rozgarnięci, popędliwi itp.).Dopiero interwencja jego przyjaciół Keitha Wildinga i Melani Skipworth łagodzi nieco napiętą sytuację. Podczas jazdy do domu Vin tłumaczy, że chciał wrócić z dzieckiem do domu, więc poszli razem do samochodu, wtedy ona nagle rzuciła się na niego paznokciami dotkliwie raniąc jego twarz.
Sama Jerri nie pamięta zajścia, a na twarz ojczyma reaguje zdziwieniem. W domu przyjaciele wraz z Oliwią podejrzewają u jej córki trans lub hipnozę, co wykluczałoby jej kochanka z oskarżeń.
To jednak nie koniec dziwnych zdarzeń – tej samej nocy Oliwię budzi ze snu telefon panny Elizabeth Packam opiekunki Teresy (najlepszej przyjaciółki Jerri),która opowiada jej o tym jak kilka dni wcześniej dziewczynki znęcały się nad żabą, pozbawiając ją oczu. Rozmówczyni twierdzi, że Teresa robiła to za namową jej córki.
Następnego dnia w klasie Jerri inne dziecko Raymond Hostetter zostaje przyłapany na niestosownym zachowaniu względem innych dzieci i nauczycielki. Skarcony przez dyrektorkę nie czuje się winny a ponad to chełpi się swoimi czynami, po czym opuszcza gabinet i znika bez śladu. Gdy chłopiec nie zjawia się do wieczora w domu, policja wszczyna poszukiwania – bez rezultatów. Raymond odnajduje się przypadkowo podczas akcji ratunkowej w parku, gdzie tłumaczy policji, że widział jako by matka utopiła celowo niemowlaka w stawie.
Tym czasem lekarz Jansenów Norman Broderick zaniepokojony po rozmowie z Oliwią postanawia wypytać Jerri o szczegóły wczorajszego zajścia. Podczas rozmowy dziewczynka wyjawia mu pewną swoją tajemnicę, opowiada, że wszystkie dzieci bawią się w starym domu Teresy, uprzednio należącym do Gustawa Nebuliona (ostatniego potomka założycieli miasta),i czasami, gdy są grzeczne panna Packam pozwala otwierać im „drzwi”. Doktor zaintrygowany opowieścią, chce poznać więcej szczegółów, ale dziecko milczy, unikając dalszej rozmowy na ten temat. Norman niezadowolony z wykrętnych odpowiedzi rozpoczyna prywatne śledztwo.
W bardzo krótkim czasie odkrywa nieznane mu symbole w okolicach niedawnych zajść a także nowe przypadki dziwnego zachowania u najmłodszych Nebulonczyków.
Jaką tajemnicę skrywa stary dom łączący wszystkie dzieci? Co jest za zamkniętymi „drzwiami”? i jak wytłumaczyć nienormalne zachowanie dzieci dowiecie się czytając Miasteczko Nebulon.

Opisywana pozycja należy raczej do książek klasy B, gdyż ani pomysł (diabelski dom, dzieci słudzy szatana) ani samo wykonanie nie stoi na zbyt wysokim poziomie.
Jedną z łatwiej zauważalnych wad jest sztampowość niektórych scen, co często powoduje irytację (raczej nikt nie lubi kilka razy przeżywać tego samego zdarzenia). Na tym jednak ilość minusów nie kończy się, a z tych najbardziej widocznych można wymienić chociażby liniowość fabuły (w której kolejne sytuacje łatwo daje się przewidywać), słaby styl i nieciekawych bohaterów.

Podsumowując powieść „Miasteczko Nebulon” jest historią przeciętną, napisaną w nieciekawy sposób, w której bohaterowie muszą stawić czoła szatańskiemu domowi oraz rzeszy wiernych sług rogatego, po drodze przeżywając swoje własne dramaty i rozterki.
Polecić warto miłośnikom akcji, książka zawiera jej bardzo dużo, tym, którzy chcą na chwilę oderwać się od mistrzów i przeżyć lekką, niewymagającą zaangażowania przygodę.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ sprawnie skrojona powieść klasy B
+ dla sympatyków okultyzmu
+ nawiedzony dom
+ dzieci zabójcy
+ pomimo swoich wad książka pozostawia pozytywne odczucia

Minusy:

- schematyczna
- powtarzalność scen
- przeciętność wykonania
- średnio udany mix Omena z mistycyzmem Lovecrafta

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -