Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DYM I LUSTRA  OPOWIADANIA I ZŁUDZENIA

Smoke and Mirrors: Short fictions and illusions

DYM I LUSTRA
OPOWIADANIA I ZŁUDZENIA

ocena:4
Autor:Neil Gaiman
Tłumaczenie:Paulina Braiter
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:MAG
Ilość stron:384
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:7
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Nail Gaiman jest już stosunkowo znanym pisarzem na naszym rynku. Dzięki takim książką jak "Nigdziebądź" czy "Amerykańscy Bogowie" zdobył sławę na całym świecie. Przyczynił się do tego również komiks "Sandman" do którego Gaiman napisał scenariusz. Jednak tak samo jak większość pisarzy publikował on swoje opowiadania w wielu bardziej lub też mniej znanych magazynach czy zbiorach opowiadań. Niektóre z nich mieliśmy już okazje przeczytać na łamach krajowych czasopism, teraz jednak dzięki wydawnictwu MAG mamy możliwość zapoznania się z nimi w zbiorze "Dym i lustra" - do wydania którego wydawnictwo dołożyło wszelkich starań i zasługuje na pochwałę.

Nie ma sensu streszczać tutaj w paru słowach każdego z opowiadań, gdyż tych jest bardzo dużo, a niektóre z nich to po prostu kilka zdań, których nie da się nijak opisać, a trzeba je po prostu przeczytać. Książka ta zawiera bardzo ciekawy wstęp oraz 35 tekstów, z których część jest literaturą typowo fantastyczną, a część ku uciesze fanów poszukujących nieco mocniejszych wrażeń to czysta groza. Opowiadania traktują o bardzo różnych od siebie tematach. Nie ma tutaj jakiegoś utartego schematu, którym posługiwał się autor przy pisaniu poszczególnych historii. W niektórych z opowiadań takich jak "Mikołaj był..." czy "Szkło, śnieg i jabłka" odnajdujemy oczywiste powiązania z bajkami z dzieciństwa tyle, że widzianych w krzywym zwierciadle. Z kolei w opowiadaniach "Kufelek Starego Shoggotha" i "Tylko kolejny koniec świata, nic więcej" na pewno znajdą coś dla siebie miłośnicy H.P. Lovecrafta, gdyż historie te nawiązują do mitologii Cthulhu oraz dzieją się w tajemniczym miasteczku - Innsmouth. Bardzo ciekawymi tekstami są również "Wirus", "Dziecizna" oraz "Zmiany", w których autor pokazuje czytelnikowi jak łatwo zwykły człowiek może ulec pokusom. Wspomnę jeszcze o opowiadaniu "Załatwimy ich panu hurtowo" ukazującym, do czego może doprowadzić chciwość - cecha którą tak wielu ludzi posiada i kieruje się nią na co dzień. Powyżej wspomniałem o opowiadaniach, które mi osobiście przypadły do gustu, ale zapewniam, iż każdy tekst jest dobry, a to, który uważa się za lepszy to już kwestia gustu.

Nail Gaiman pokazuje z każdym kolejnym tekstem, iż posiada ogromny potencjał. Drzemie w nim ogromna ilość pomysłów, które czekają na swoją kolej. Każdy tekst niezależnie od swojej objętości niesie ze sobą kolejną dawkę dobrej zabawy. Przy tym zbiorze opowiadań po prostu nie da się nudzić, gdyż każdy czytelnik, choćby nie wiadomo jak wybredny znajdzie tu coś dla siebie. Na pochwałę zasługuje również wydawca, który przyłożył wszelkich starań, aby książka trafiła na półki sklepowe bez większych błędów oraz za przystępną cenę. I to by było na tyle. Jeżeli jeszcze kogoś do książki "Dym i lustra" nie przekonałem to radzę dokonać szybkiego zakupu i przekonać się samemu jak wartościowy jest to zbiór, na pewno nie będzie to błędna decyzja.

Kup książkę Dym i lustra - Neil Gaiman

Trzygroszówki

Kamiko przyznał ocenę 2 i napisał:

To moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem...i (nie)stety chyba ostatnie. Bardzo żałuję, że nabyłam tę książkę, sugerując się pochlebnymi recenzjami. Może autor pisze i niezłe powieści - tego nie wiem, jestem natomiast porażona miernością jego opowiadań, tak pod względem formy jak i treści. Żenada. Człowiek zarabia pisaniem na zamówienie i niestety to widać. Pisze z przymusu, z odgórnego planu. Widać jakieś przebłyski pomysłów i...nic poza tym. Jedynie jeden (słownie JEDEN) tekst zasługuje na pochwałę, ale gdy uświadomimy sobie, że jest to zwyczajny produkt na zamówienie - do tego banał, patrząc na zleceniodawcę (zachęcam do przejrzenia Wstępu), nasz zachwyt natychmiast pryska jak mydlana bańka. Jestem wstrząśnięta tym, że ktokolwiek płaci temu człowiekowi za takie opowiadania i nominuje je do jakichkolwiek nagród. Banał. Nuda. Żenada. Albo naprawdę opowiadania nie są jego domeną (tak bywa), albo jednak prawdą jest to, że żyjemy w czasach, gdy drukuje się co popadnie. Będę stawiać raczej na to drugie.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ bardzo ciekawe pomysły na poszczególne historie
+ przystępny styl autora
+ duża ilość opowiadań

Minusy:

- nie wszystkie opowiadania (większość) straszą

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -