Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DZIEDZICTWO

The Heirloom

DZIEDZICTWO

ocena:7
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Ewa Wojtczak
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:1998
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:231
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.56
Głosów:16
Inne oceny redakcji:
bufik - 8

"To krzesło jest absolutnie złe, potężne. To piekło na drewnianych nogach.." I kto by pomyślał, że antyczny mebel zamanipuluje światem pewnej rodziny..

A wszystko zaczęło się zupełnie niewinnie niedzielnego popołudnia, kiedy to Grand - handlarz antykami złożył nieoczekiwaną wizytę rodzinie Delatall. Sprzedawca nie bez przyczyny trafił akurat na ten dom. Wiedział, że wśród swojej kolekcji posiada coś, co z pewnością zrobi wrażenie na miejscowym znawcy - Ricky`m. I nie pomylił się.. To, co zaprezentował zafascynowało mężczyznę - było to pięknie rzeźbione, mahoniowe krzesło. Majestat jego stylu dawał piorunujący efekt, było w nim coś wyjątkowego i porywającego. Jednak aby się przekonać o jego wyjątkowości Delatallowie nie musieli długo czekać. Krzesło sprawiło, iż wokół nich dokonywały się niesamowite rzeczy.. Godziny ich życia mijały bez pamięci, ogród w ciągu jednej nocy zmienił swoje oblicze, obrazy w ich domu zaczęły przejawiać znaczące zmiany, nawet pies odczuł działanie mocarnego krzesła.. Diabelska moc wykradała i niszczyła ich życie. Krzesło posiadało władzę, samo decydowało do kogo trafi i nikt nie był w stanie nic uczynić, by powstrzymać złowrogie fatum. To krzesło było tronem całego złego świata. Stworzono je w celu przynoszenia diabelnego szczęścia.. Jego przeznaczeniem było ludzkie życie - tylko ofiary śmiertelników sprawiały, że bramy piekieł otworzą się na zawsze.. Delatallowie stracili nadzieję, że istnieje jakakolwiek możliwość ucieczki przed siłą potwornego krzesła. Ricky za wszelką cenę próbował pozbyć się mebla, lecz krzesło za każdym razem powracało do nieszczęsnego właściciela.. Co więcej - odpowiadało na przemoc jeszcze większą przemocą.. Ricky zmuszony był zawrzeć układ z niecnymi mocami zła..

Książka ta pochłonęła mnie bez reszty. Pozwoliła mi uciec w świat, w którym przedmioty posiadające magiczną moc zostają objęte ludzkim umysłem, świat, który odzwierciedla nasze lęki. Pozwala wyzwolić się spod nacisku rzeczywistości i stworzyć formę, z której nie ma ucieczki - istnieje tylko poza granicą ludzkiego wymiaru. Książka ta z pewnością należy do tych, które się dosłownie pożera ;) Podążając za niesamowitymi zwrotami akcji oraz budzącą ciekawość fabułą nie można się od niej oderwać, atmosfera sprawia, ze książka naprawdę wciąga. Zresztą nazwisko autora mówi samo za siebie. Masterton - obok Stephena Kinga i Deana Koontza należy do najbardziej popularnych twórców horrorów w Polsce. Jest znanym i cenionym pisarzem, a jego książki lepiej sprzedają się w Polsce niż w Wielkiej Brytanii. Tworzy on literaturę wprawiającą czytelnika w zdumienie oraz zachwycającą swą odmiennością.

Jeśli ktoś ma ochotę na pełną magii i tajemnicy ucieczkę od realnego świata to polecam właśnie tą książkę.

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 8 i napisał:

Zabierając się do czytania „Dziedzictwa” spodziewałem się kiepskiego horroru a tym bardziej takiego zakończenia co już od dawna jest piętą Achillesową Mastertona, ale… zostałem bardzo miło zaskoczony a nawet więcej. Uważam ,że jest to jedna z najbardziej udanych powieści pisarza. Książkę cechuje doskonała atmosfera , napięcie i postaci (posiadające wiele cech ludzkich) które bardzo szybko polubimy. Polecam przeczytać – Warto !

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ styl
+ ciekawa fabuła
+ przystępny język

Minusy:

- niedorzeczne zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -