Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STWÓR

Creature

STWÓR

ocena:5
Autor:John Saul
Tłumaczenie:Ludmiła Trigg
Wydanie oryginalne:1989
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:255
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Obudził się gwałtownie Słońce skryło się już za horyzontem. Obok niego stał Chivas, drżąc i wydając z siebie przeciągłe warczenie, wpatrzony gdzieś w dal. Chłopiec otrząsnął się ze snu, przysiadł na kolanach i spojrzał w tym samym kierunku – niczego nie widział. Coś jednak zaniepokoiło psa, a jego wybiło ze snu. Ale co? Od strony doliny doszedł Marka cichy skowyt, tak odległy, że nie był pewien, czy go rzeczywiście usłyszał. Po chwili dźwięk zmienił się i zabrzmiał jak skowyt bólu. Bólu lub wściekłości..

Przeniesienie rodziny Tangerów do nowego miasteczka spowodowało, że ich życie diametralnie się zmieniło. Silverdale okazało się być rajem, w którym wszystko jest idealne, zbyt idealne.. Mark tanger, to chłopak, którego choroba reumatyczna w dzieciństwie przykuła do łóżka i sprawiła, że przestał rosnąć. Wraz z przyjazdem do nowej miejscowości, która szczyciła się młodzieżową drużyną sportową w Marku coś się zmieniło. Bardzo pragnął należeć do tej drużyny i mimo sprzeciwom matki zapisał się na treningi. Po jakimś czasie zauważył dziwną przypadłość, mianowicie wszyscy chłopcy należący do drużyny obdarzeni są nadnaturalną siłą. Jednak działo się z nimi coś dziwnego, zaczęli tracić zmysły i zachowywać się agresywnie. Wszyscy byli pod opieką doktora Amesa, który poddawał ich różnym ćwiczeniom i serwował dawki dziwnych witamin. Sam Mark został poddany pewnym eksperymentom, po których uległ dziwnej metamorfozie..

Autora książki nie muszę już przedstawiać, gdyż miałam okazję zrecenzować jego książkę „Taniec”. Także w tej pozycji styl jest niezmienny, łatwy w odbiorze i przystępny. Poznajemy losy rodziny, która ze względu na zmianę stanowiska pracy ojca zmuszona jest przenieść do nowego miasteczka. Od początku jednak nie czują się w nim dobrze, gdyż wszystko w nim jest zbyt doskonałe. Po pewnym czasie przekonują się, że wszystko w mieście jest sterowane, lecz niestety jest już za późno by temu przeciwdziałać i sami stają się ofiarami.

Trzeba przyznać, że pisarz ten potrafi stworzyć doskonały nastrój napięcia i klimat, który sprawia, że książka jest bardzo łatwa w odbiorze i czyta się ją z zaciekawieniem. W książce opisanych jest wiele wątków, przez co nie jest ona nużąca. Jest ona przystępna dla każdego czytelnika, a akcja jest na tyle żwawa, że ciężko się od niej oderwać. Specyficzne u Saula jest to, że przedstawia on losy dzieci, których dzieciństwo zazwyczaj bywa trudne. Podmioty te, zaznając czegoś przykrego, są niejako ofiarami. Tymbardziej utożsamiamy się z bohaterami, współczując im, a jednocześnie towarzyszymy podczas nowych potyczek.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ przystępny język + ciekawa, wciągająca historia

Minusy:

- wyidealozowana

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -