Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SECRET OF CIRCKLEY HALL, THE

brak tytułu polskiego

SECRET OF CIRCKLEY HALL, THE

ocena:3
Autor:James Herbert
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2006
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Macmillan
Ilość stron:600
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Trzeba posiadać szczególnego rodzaju talent aby serie udanych powieści regularnie przerywać dziełami nudnymi i pozbawionymi oryginalności. James Herbert nie pierwszy raz dowodzi, że taki talent jak najbardziej posiada. Podobali się wam "Inni"? Lubicie nieco późniejsze "Nikt Naprawdę?" W takim razie "The Secret of Crickley Hall" raczej nie przypadnie wam do gustu.

Zarówno "Inni" jak i "Nikt Naprawdę" były pozycjami opartymi na bardzo ciekawym pomyśle, a ich główni bohaterowie na pewno nie należeli do mało oryginalnych – w jednej po fabule oprowadzał nas pechowy, zdeformowany detektyw, a w drugiej mężczyzna, który dopiero co został zabity. "The Secret of Crickley Hall" oferuje nam natomiast wyświechtaną historię z bohaterami, których znamy z setek innych opowieści o duchach. Amerykanin Gabe Caleigh wprowadza się ze swoją rodziną i psem do olbrzymiego ale chłodnego domu w angielskiej wiosce. Od razu wyczuwają, że "coś jest nie tak" ale będą potrzebowali kilkuset stron aby zechcieć z domu uciekać – a wtedy będzie oczywiście za późno bo tytułowym sekretem Crickley Hall są błądzące tam duchy pragnące wyrównania rachunków z przeszłości. W międzyczasie przez dom przewijały się będą inne postaci charakterystyczne dla tego typu historii: niezdecydowana kobieta-medium, stary ogrodnik służący zawsze dobrą legendą z przeszłości czy tryskający energią łowca duchów. Herbert sam niejednokrotnie przerabiał już te schematy i bywało, że wychodziło mu to ciekawie. "Nawiedzony" czy "Dom czarów" z początku kariery pisarza można uznać za udane próby odświeżenia tematyki "opętanego miejsca" – wciąż są to dość tradycyjne horrory, ale jednak potrafią od czasu do czasu zaskoczyć i sprawić, że będziemy cierpliwie czekali na finałowe starcie z siłami nieczystymi.

W najnowsze powieści autora brak natomiast nawet owego finałowego suspensu: bohaterowie walczą co prawda o życie swoje i bliskich, ale zamiast na dobre skupić się na tych wydarzeniach Herbert co jakiś czas serwuje nam potężną dawkę retrospekcji, z najdrobniejszymi szczegółami opisując wydarzenia sprzed lat. Retrospekcje te ani nie są szczególnie interesujące ani oryginalne a ich nagłe ujawnienie nie jest już też w stanie wpłynąć na losy współczesnych bohaterów. Do tego większość postaci powieści w takim czy innym momencie zmuszona jest zachowywać się nienaturalnie: matka nie biegnie na ratunek porwanej córce, mąż wdaje się w nie prowadzący do niczego dialog z półprzytomną kobietą zamiast ratować ukochaną żonę, a morderca niepotrzebnie zwierza się ze swojego okrucieństwa w szpitalnym pokoju, gdzie mogą go usłyszeć inni pacjenci.

Najgorsze jest natomiast to, że słabe książki Herberta są zazwyczaj znacznie grubsze niż te wybitne. "The Secret of Crickley Hall" liczy niebanalne 600 stron, pomimo, że opowiada bardzo banalną historię i rozgrywa się na przestrzeni zaledwie kilku dni. Brytyjski "Guardian" chwali powieść pisząc, że "bezpowrotnie wciąga czytelnika już na drugiej stronie", co – jak zazwyczaj w przypadku tego typu tekstów – jest mocnym przekłamaniem; pierwsze dwie strony książki to opis bezimiennych dzieci chowających się przed bezimiennym oprawcą z rózgą i daleko mu do miana prawdziwie wciągającego wstępu. Do dalszej lektury mobilizuje styl autora – przejrzysty i przyjemnie dystyngowany, choć także bardziej sztuczny niż zwykle – i nadzieja na jakąś niespodziewaną puentę. Tego ostatniego oczywiście brak, o czym informuję z przykrością, zachęcając jednocześnie do sięgnięcia po którąś z wcześniejszych powieści tego pisarza.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ napisane ładnym językiem,
+ tu i ówdzie przebija się atmosfera dobrej opowieści o duchach.

Minusy:

- razi schematycznością,
- nieszczególnie straszy,
- ma bardzo kiepskie tempo,
- bohaterowie zbyt często podejmują nielogiczne decyzje.

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -