Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DOM NA GRANICY ŚWIATÓW

The House on the Borderland

DOM NA GRANICY ŚWIATÓW

ocena:2
Autor:William Hodgson
Tłumaczenie:Małgorzata Targowska - Grabińska
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1985
Wydawnictwo:Czytelnik
Ilość stron:160
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Świat tonął w ponurym mroku, wydawał się zimny i straszny. Na zewnątrz panowała przerażająca cisza. Od czasu do czasu w sąsiednim ciemnym pokoju rozlegał się przytłumiony hałas. Były to odgłosy rozpadającej się materii, walących się części murów. Czas mijał i nad światem zapanowała noc, spowijając go w nieprzeniknione ciemności.

„Dom na granicy światów” jest to historia człowieka, który mieszka na odludziu w Irlandii. Budynek przez niego zamieszkiwany okazuje się być nawiedzonym. Ponadto dom ten znajduje się na granicy świata rzeczywistego oraz innego wymiaru, dzięki czemu staje się on obserwatorem różnych zjawisk i mocy, które wielokrotnie nachodzą z poza światów. Jest on oblegany przez hybrydowe dziwolągi, a jego głowa pełna jest urojeń i niesamowitych wymysłów. Jesteśmy świadkami wędrówki naszego bohatera w przestrzeni kosmicznej, które dzieją się przez nieskończoną ilość lat, a ich kwintesencją jest ukazanie rozpadu całego Układu Słonecznego widzianego oczami naszego narratora. Niezwykłe halucynacje bohatera ukazują nadzwyczajność jego świata, okraszonego scenerią horroru.

William Hope Hodgson uważany jest za klasyka literatury fantastyczno-niesamowitej. Większość swojego życia spędził na podróżach oraz pracy na statkach, tak więc duża część jego dzieł jest połączeniem grozy z tematyką związaną z morzem. W dziełach jego można odnaleźć również wizje świata osadzone w odległej przyszłości.
Fabuła książki może wydawać się nieco zawiła, a styl nierówny, lecz ma ona w sobie coś doskonale potęgującego klimat grozy i niesamowitości. Opis prowadzony jest w formie dziennika, który wielokrotnie kończy się niedomówieniami. Odnajdziemy tu opisy potworności stworzeń, czy nieznanych sił, których otoczką jest przytłaczająca atmosfera, pełna aluzji, niedomówień czy szczegółów, w zasadzie nie do końca potrzebnych.

Z pewnością pozycja ta zasługuje na uwagę, choćby ze względu na umiejętność ukazania przez autora nierealności i nadzwyczajności opisanych zdarzeń. William Hope Hodgson raczej nie należy do autorów, których książki możemy postawić na jednej półce z H.P Lovecraftem, lecz nie odbiega ona zbyt daleko od tego gatunku. Warto spojrzeć na świat fantastyczny z punktu widzenia człowieka, który w swoim dziele ukazał unikalne spojrzenie mniej rzeczywistych rzeczy. Jest to pozycja dla tych, którzy cenią sobie klimat emanujący niewytłumaczalną grozą, która na swój sposób potrafi wzbudzić strach oraz ukazać pochodzące z zaświatów zło.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ niesamowitość
+ przytłaczająca atmosfera

Minusy:

- nierówny styl
- nieco zawiła fabuła

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -