Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK DELICACIES

brak

DARK DELICACIES

ocena:9
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2005
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Carrol and Graf Publishers, Nowy Jork, USA
Ilość stron:274
Autor recenzji:gościnnie: Cabal
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Większość dostępnych na rynku (w każdym razie na rynku polskim) antologii grozy to przeważnie historie z różnych lat zebrane w formie nowego „składaka”, wyciągnięte z lamusa historii lub przypominające klasyczne evergreeny; względnie najnowsze teksty stworzone niezależnie przez odmiennych autorów w jednym roku. Recenzowana przez mnie poniżej antologia niemal idealnie pasuje do drugiej kategorii. Chociaż... nie do końca.

Oto bowiem właściciel jedynej księgarni specjalizującej się wyłącznie w tematyce horroru – Ponurych delikatesów – będącej prawdziwą Mekką dla fanów (a także rzesz mniej i bardziej znanych pisarzy), oraz edytorski weteran antologii erotycznych opowiadań grozy Gorętsza krew postawili w 2005 roku przed odwiedzającymi wspomniane miejsce twórcami zadanie napisania nowego i zarazem (ich zdaniem) dostosowanego do potrzeb czytelnika żyjącego w naszych czasach opowiadania grozy. Wyzwanie zaiste ambitne i interesujące.
Jak wygląda współczesny horror? Czym jeszcze może zaskoczyć i przestraszyć coraz bardziej wymagającego odbiorcę? Na to pytanie otrzymaliśmy 19 odpowiedzi. W większości, moim zdaniem, w pełni satysfakcjonujących.
Zbiór zaczyna się od serii nader mrocznych i często krwawych historii. Weteran Bradbury sięga po znany motyw powrotu ze świata zmarłych i goryczy niemożności zaznania ponownego ciepła życia. Z kolejnych czterech tekstów najbardziej niezwykłym jest opowieść Striebera – nie ze względu na ponury klimat, raczej poprzez swoje groteskowe spojrzenie na Amerykę po traumie 11 września. Znany z Twierdzy F. Paul Wilson serwuje kryminalną makabreskę rodem ze Strefy Mroku, panie Lanes i Holder skupiają uwagę na makabrycznych wydarzeniach związanych z terapiami psychologicznymi (a zatem mamy kolejne uderzenie w tendencje i styl życia Amerykanów), zaś Lumley na wskroś współcześnie reinterpretuje klasykę Daniela Defoe. Nie on jeden zresztą sięga do kulturowej przeszłości: Yarbo przypomina postać hrabiego St. Germain, zaś Nolan w swym kawałku łączy dość umiejętnie klisze znane z filmów z Jamesem Deanem , Obywatela Kane’a i, powiedzmy, Wszystko na sprzedaż Wajdy. Jest też i spojrzenie na postać pisarza, jego wyobraźni i walki o sławę oraz uznanie, pióra kolejnego weterana Campbella, Schowa i wypełniającego lukę po nieobecnym Kingu Laymonie. Nieco rozczarowuje przedstawiciel najmłodszego pokolenia przerażaczy - Niles, nie do końca udanie łącząc satyrę na konsumpcjonizm obywateli swego kraju z typową i schematyczną opowieścią o rodzinie kanibali. Na deser mamy za to udany powrót Barkera do reinterpretacji tradycji grozy (i gatunku, jaki przyniósł mu sławę) oraz zagrywkę va banque Pickmana – hołd dla Romero, księgarni Howisona, pozostałych pisarzy i standardów grozy; osobiście lubię takie zabawy z konwencją – choć oczywiście niekoniecznie muszą one znaleźć wielu zwolenników.
Dostaliśmy wszystko, czego na dziś możemy wymagać. Grozę i humor, napięcie, atmosferę, makabrę – a nade wszystko udane połączenie znanych już opowieści z wymogami współczesności. Sięgnijcie, jeśli możecie, po te delikatesy – skosztujcie ich, lub idźcie na całość i najedzcie. Do syta :)

Spis opowiadań:

Ray Bradbury The reincarnate
Lisa Morton Black Mill Cove
Whitley Strieber Kaddish
Robert Steven Rhine The seer
D. Lynn Smith The fall
F. Paul Wilson Part of the game
Roberta Lannes The bandit of sanity
Brian Lumley My Thing Friday
Nancy Holder Out twelve syteppin’, summer of AA
John Farris Bloody Mary morning
Chelsea Quinn Yarbo A gentleman of the old school
Ramsey Campbell The announcement
Gahan Wilson The Outermost Borough
Rick Pickman Dark delicacies of the dead
William F. Nolan DePompa
David J. Schow The pyre and the others
Steve Niles All my bloody things
Richard Laymon The diving girl
Clive Barker Haeckel’s tale

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:


+ nowoczesne spojrzenie na grozę
+ równy i wysoki poziom
+ groteskowo- modernistyczna zabawa z czytelnikiem
+ spojrzenie na kondycję USA przez pryzmat grozy

Minusy:

- tekst Pickmana – nie wszyscy muszą lubić takie luźne podejście
- opowiadanie Nilesa
- brak kilku znaczących autorów (m.in. Strauba, Mastertona, Koontza, Herberta i oczywiście Kinga – spowodowane przyjętą przez edytorów konwencją

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -