Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PRIME EVIL

NEW STORIES BY THE MASTERS OF MODERN HORROR

PRIME EVIL

ocena:7
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1989
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:SIGNET, USA (New American Library)
Ilość stron:384
Autor recenzji:gościnnie: Cabal
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W świecie natury, tak samo jak i w kulturze, nieodzownym procesem jest postęp. Pozostawienie starych sierści, wylinek, liści i śmieci; pożegnanie z przeszłością i otworzenie ramion dla nadchodzących zmian i udoskonaleń – to oczywiste i konieczne. Ich brak nie oznacza jednak stabilizacji, przy szybkim tempie ewolucji i rozwoju bardzo często będąc już wręcz regresem, prowadzącym do strat i chorób.

Świadomym tego był zapewne również i Douglas Winter, znany publicysta i edytor, mający w swym dorobku szefostwo antologii Faces of fear (na kartach której zadebiutował w świecie grozy Clive Barker), a także cenione biografie dwóch mistrzów gatunku – wspomnianego Barkera i Stephena Kinga. Właśnie ich teksty, w towarzystwie jedenastu innych, złożyły się na tę opublikowaną pod koniec lat 80tych antologię. Co znamienne zatem, nie znajdziemy tu jakże popularnych w takich przeglądach gotyckich evergreenów (everdarków?) i XIX-wiecznych ramot, ale spojrzenie na mroczną literaturę okiem współczesnych mistrzów (i rzemieślników) tego gatunku. Czy aby na pewno do końca nowatorskie i oderwane od przeszłości?

Szczerze mówiąc, raczej nie. Widać to jak na dłoni już w otwierającym zbiór tekście Kinga, którego „nocny lotnik” postmodernistycznie ukrywa się pod pseudonimem aktora z Draculi Browninga... Mroczny tekst Harrisona tytułem nawiązuje do klasycznej historii Artura Machena, zaś Ligotti wskrzesza w swym opowiadaniu postaci z prozy Lewisa Carrolla (z, moim zdaniem, nienajlepszym skutkiem). Tradycje dawnych opowieści grozy podtrzymuje też Hazel w nieco straubowskiej makabresce, Cady serwuje czytelnikowi kolejny rozrachunek z dręczącym Amerykę koszmarem wojny koreańskiej (nieco w konwencji łączącej Drabinę Jakubową z filmem Dom 2 – choć pisarz powołuje się na inspirację conradowskim Jądrem ciemności, co pominę miłościwie milczeniem), zaś Basen Striebera to powrót tego twórcy do wątku kontaktu z istotami pozaziemskimi, jaki przestawił w znanej Wspólnocie. Do także nienowego motywu przeplatania się fikcji i rzeczywistości w kreacjach pisarskich i reżyserskich nawiązują Etchison i Campbell, po którym osobiście spodziewałem się dużo więcej.

Co w przypadku pozostałych? Barker i Straub zaskakują. Pierwszy, kierujący się już wówczas w swych powieściach ku dark fantasy , prezentuje tekst refleksyjny i nastrojowy, oparty raczej na powracających koszmarach i przygnębiających wspomnieniach niż splatterpunkowym gore, jakiego był mistrzem. Drugi, pomimo niezmiernie wyrafinowanej i nieco staroświeckiej narracji (tak bardzo kojarzącej się właśnie z gotyckimi historiami) przedstawia sugestywną i poruszającą opowieść o ucieczce nękanego przez pedofila chłopca w świat kina. Morrell, lepiej znany miłośnikom kultury masowej jako twórca postaci Johna Rambo, częstuje nas mrokiem i dosłownością historii zagadkowego pamiętnika szalonego malarza, zaś Grant zbytnio stara się nawiązać do stylistyki (a może i postaci) samego Kinga.

Generalnie poziom merytoryczny tekstów jest bardzo zróżnicowany, choćby dla tych kilku interesujących rarytasów warto po nią sięgnąć. Sporo tu dbałości o formę przekazu i nacisk na straszenie na płaszczyźnie psychologicznej, nie makabry, stąd też jest to raczej podtrzymanie status quo gatunku aniżeli radykalna rewolucja. Te mają w końcu to do siebie, że nadchodzą niespodziewanie i niewymuszenie. O tym jednak opowiem już jednak przy okazji innego zbioru.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ słabo dostępne i rzadko spotykane teksty
+ częsty pietyzm formy
+ nastrojowość tekstów
+ kilku mistrzów w dobrej literackiej kondycji

Minusy:

- na dobrą sprawę: nic przełomowego
- cały rozdział SPINNIG TALES (Grant, Ligotti i Campbell)
- ograne wątki i schematy...

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -