Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DUCH Z KENTERWILU

Zbrodnia Artura Saville`a

DUCH Z KENTERWILU

ocena:5
Autor:Oscar Wilde
Tłumaczenie:Róża Centnerszwerowa
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:
Ilość stron:74
Autor recenzji:Carmilla
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Oscar Wilde przeszedł do historii literatury przede wszystkim jako dramatopisarz. Jednak poza pełnymi wdzięku, humoru i cennych obserwacji rzeczywistości sztukami scenicznymi był on autorem powieści, esejów, bajek i opowiadań. Dwa z bardziej znanych opowiadań "Lorda Paradoksa", traktujące o zjawiskach paranormalnych: "Duch z Kenterwilu" i "Zbrodnia Artura Saville'a", ukazały się w 1991 r. nakładem Ossolineum.

W 1548 r. lord Simon Kenterwill zamordował swoją małżonkę. Miał oczywiście ku temu wystarczające powody, albowiem lady Kenterwill nie dość, że była bardzo brzydka to jeszcze nie miała pojęcia o gotowaniu i nie krochmaliła mu należycie kryz. Jednak bracia denatki, zamiast okazać wdzięczność sir Simonowi, zagłodzili go na śmierć. Od tej pory sir Simon wiódł życie godne ducha zamku Kentervill, przyprawiając o ataki nerwowe, choroby psychiczne czy nawet o śmierć mieszkańców i gości zamku, objawiając im się w coraz to nowszych i bardziej przerażających postaciach: a to jako kościotrup, a to jako Czerwony Ruten, czyli Uduszone Dziecię, a to jako Chudy Gibeon, Wysysacz Krwi z Baxley. Jednak po trzystu latach sielską egzystencję ducha przerywa prawdziwa tragedia: zamek Kenterwilów, wraz z umeblowaniem i duchem w cenie kupna nabywa amerykański minister, pan Hiram B. Otis. Od tej chwili zaczynają prawdziwie mrożące krew w żyłach sir Simona wydarzenia. Plama krwi lady Eleonory Kenterwil, do tej pory nie dająca się niczym usunąć przez 300 lat, zostaje wywabiona Niezrównanym Wywabiaczem Pinkertona i Patentowanym Czyścicielem Plam, a duch zaczyna być w rozmaite sposoby prześladowany i znieważany przez barbarzyńców z Ameryki: pan Otis na nazbyt głośno brzęczące łańcuchy proponuje mu naoliwienie ich Maścią Wschodzącego Słońca, reakcją państwa Otis na przeraźliwy szatański śmiech nie jest bynajmniej krańcowe przerażenie, a tylko (o zgrozo) uwłaczająca sugestia zażycia środka na niestrawność. Ale już szczytem sadyzmu są wybryki bliźniaków Otis: rzucanie w ducha poduszkami, strzelanie do niego grochem czy potraktowanie go kubłem zimnej wody. Na szczęście w tej barbarzyńskiej rodzinie znajdzie się młode, niewinne dziewczę gotowe ulżyć sir Simonowi w cierpieniach.

Na przyjęciu u lady Windermere lord Artur Saville poznaje zaprzyjaźnonego z gospodynią pana Podgersa, chiromantę. Chiromanta czyta z ręki lorda Artura, że popełni on morderstwo. Mający się wkrótce ożenić młody lord postanawia morderstwo popełnić jak najszybciej, jeszcze przed ślubem, by później nie sprowadzać hańby na ukochaną. "Wieli ludzi na jego miejscu wolałoby wybrać różaną drogę pieszczot zamiast twardej ścieżki obowiązku, ale lord Artur by zbyt sumienny, aby stawiać przyjemność ponad zasadę". Powziąwszy to postanowienie lord Artur rozpoczyna wyszukiwanie kandydatów na ofiarę...

Oba opowiadania są charakterystyczne dla twórczości Wilde'a: żartobliwe, pełne złośliwego humoru i paradoksów: duch zamiast straszyć, jest straszony przez prymitywnych amerykańskich "zdobywców" Europy; dystyngowany angielski lord postanawia popełnić zbrodnię kierowany szlachetnymi pobudkami. Ci, którzy traktują literaturę opowiadającą o zjawiskach paranormalnych ze śmiertelną powagą i uważają, że jak historia o duchach czy krwawych przepowiedniach, to powinno być strasznie, od opowiadań Wilde'a powinni trzymać się z daleka, natomiast dla wszystkich tych, którzy lubią od czasu do czasu spojrzeć na literaturę grozy z dystansem i z przymrużeniem oka omawiana pozycja stanowić może znakomitą rozrywkę.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ całkiem udane odwrócenie ról ("Duch z Kanterwilu")
+ dostarcza cennej wiedzy do czego może prowadzić wiara w chiromancję ("Zbrodnia Artura Saville'a")
+ styl, dowcip, polot

Minusy:

- czy to wypada tak drwić z duchów i chiromancji? ;-)

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -