Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HAWKSMOOR

Hawksmoor

HAWKSMOOR

ocena:5
Autor:Peter Ackroyd
Tłumaczenie:Zbigniew T. Gieniewski
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:2004
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:340
Autor recenzji:Carmilla
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W roku 1718 parlament brytyjski uchwalił ustawę o wzniesieniu siedmiu nowych kościołów parafialnych w Londynie i w Westminsterze. Zadanie to Królewski Urząd Prac w Scotland Yardzie powierzył architektowi Nicholasowi Dayerowi. Nikt ze współpracowników nie zdawał sobie sprawy z tego, że Dayer nie jest chrześcijaninem, lecz wyznawcą starożytnej wiary głoszącej, że "ten, który stworzył świat jest również twórcą śmierci, a gniewu złych duchów uniknąć można tylko czynieniem zła". Wznosząc kościoły Dayer służy jednocześnie swojej religii.

Londyn, II połowa XX w. - na budowach kościołów dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Śledztwo w tej sprawie prowadzi detektyw Scotland Yardu Hawksmoor - współczesne alter ego Nicholasa Dayera.

Streszczenie tej książki jest równie trudne jak jej czytanie - brak tu spójnej fabuły, narracja pełna jest dygresji a zdarzenia nie zawsze ze sobą powiązane.

Do zalet powieści niewątpliwie należy klimat - ciężki i mroczny, typowy dla powieści gotyckiej (choć Hawksmoora do nurtu powieści gotyckiej raczej bym nie zaliczyła) oraz wysoki poziom literacki. W sumie Hawksmoor nie jest typowym horrorem, ale też nie jest typowym przedstawicielem jakiegokolwiek innego gatunku powieści. Miłośników prozy nastrojowej, pełnej tajemnic i zbrodni powieść może zauroczyć - pod warunkiem wszakże, że nie przeszkadza im, że tajemnice do końca pozostaną niewyjaśnione. Jednak zwolennikom tradycyjnej narracji, wartkiej akcji, "efektów specjalnych" oraz jasnych i konkretnych zakończeń - raczej odradzam.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ klimat
+ tajemnicze zbrodnie
+ zachęca do zgłębiania tajemnic londyńskich kościołów
+ niezła literatura

Minusy:

- czy to rzeczywiście jest horror?
- ilu tak naprawdę jest głównych bohaterów?
- i tak naprawdę o co tu chodzi?

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -