Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOBGOBLIN

Hobgoblin

HOBGOBLIN

ocena:2
Autor:John Coyne
Tłumaczenie:Marek Mastalerz
Wydanie oryginalne:1982
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:415
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:4
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

"Jesteś Białoręką Damą - wyszeptał. - Jeśli znajdziesz któregoś z graczy i dotkniesz go, staje się żywym trupem i nawet wysokiego rzędu kleryk dysponujący tajemnymi mocami nie jest w stanie przywrócić go do życia."

Hobgoblin, rzecz. 1. cokolwiek, co wywołuje przesądny lęk, straszydło. 2. zły duch. 3. strategiczna gra fantasy oparta na irlandzkiej mitologii, rozgrywana za pomocą kostek i talii kart.

Ta strategiczna gra to RPG, podczas której możemy wcielić się w wybrane przez nas postaci, stworzyć sobie swój świat i zasady w nim panujące. Zabawa ta odbywa się w wyobraźni poszczególnych graczy. Jej celem jest samo granie, wyobrażona rzeczywistość staje się sferą naszych najskrytszych marzeń, stajemy się tym, kim tylko chcemy i robimy rzeczy, na które w normalnym świecie byśmy się nie odważyli, mamy niezwykłą moc. Możemy przybierać różne oblicza, wyzwala nasze pragnienia, mamy pełną kontrolne nad tym, co stworzyliśmy. Jednak co zrobić, gdy reguły świata fantasy zaczynają rządzić naszym rzeczywistym życiem?

Scott wcielił się w postać paladyna, rycerza nazwiskiem Brian Boru. Był on legendarnym królem Irlandii, w której to rozgrywa się Hobgoblin. Dzięki tej grze Scott był bardzo popularny w swoim mieście. Poświęcał jej bardzo dużo czasu, całymi godzinami mógł malować figurki planszowe i urządzać polowania na demony w zaczarowanym lesie, który to był miejscem całej walki. Chłopak był wręcz uzależniony od niej, potrafił sobie wykreować świat, w którym wyobraźnia miała pełną swobodę. Im bardziej identyfikował się z odgrywaną przez niego postacią, tym więcej dawało mu to przyjemności. Jednak wszystko zmieniło się wraz z przeprowadzką do Ballycastle. Jego matka zajmowała się historią miejscowego zamku. A on był skazany na przebywanie wśród ludzi nieznajacych Hobgoblina. Zapisał się do nowej szkoły, lecz ze swoimi zwyczajami i stylem był z góry skazany na porażkę. Nikt go nie zaakceptował w nowym miejscu. Jedynie miejscowa dziewczyna Valerie starała się mu pomóc. Podzielił się z nią swymi zamiłowaniami do fantasy i dzięki temu Hobgoblin stawał się słynny w Flat Rock. Tymczasem jego matka odkryła bardzo dziwne zwyczaje panujące niegdyś w zamku. Irlandzki arystokrata Fergus, władający budowlą miał dziwną obsesję. Wykorzystywał pracujące w zamku dziewczyny, skazywał na ból i potępienie, po czym zabijał i grzebał na pobliskim cmentarzu. Pozostał jedynie Conor, który znał całą historię, lecz nie zdradził żadnych szczegółów. Był sługą mściwego Pana i pracował w zamku. Swymi fantastycznymi opowieściami zdobył sympatię Scotta, który to zorganizował prawdziwą rozgrywkę Hobgoblina mającą miejsce w opuszczonym zamku. No właśnie... czy na pewno opuszczonym? "Czyżby gra stawała się rzeczywistością? Jeśli tak, to Scott jest w opałach, ponieważ w "Hobgoblinie" prawie wszyscy giną."

"Coyne gra ostro. Posuwa się tak daleko, jak to możliwe.. Po czym idzie jeszcze dalej." Takie słowa wypowiedział Stephen King o autorze tej książki. I faktycznie, John Coyne potrafi stworzyć niesamowity świat, w którym stajemy się pionkami gry i tylko od nas zależy, jaką drogę wybierzemy i kim się staniemy. Przyjemnie jest stać się kimś innym i doznać zadziwiających wrażeń z niemałą dawką przerażenia.

Jest to szybka i przyjemna powieść, trzymająca nas do końca w niepewności. Jednak dziwię się, dlaczego otrzymała status horroru, gdyż większość jest po prostu zabawa w świecie fantasy. Fakt faktem jest ciekawa i miejscami nie można się od niej oderwać, ale myślę, że trafi głównie w gusta młodszych czytelników. Nie każdemu taki irrealizm wydarzeń wyda się atrakcyjny. Powieść jest impulsywna, a jej porywcza akcja sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Język nie jest wyszukany, a styl przeciętny. Dominuje fikcja, nadnaturalne zjawiska i fantastyczny świat. To tylko gra. Zagraj, jeśli się odważysz..
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetnie wykreowany świat fantasy
+ łatwy i przyjemny język
+ ciekawa fabuła
+ przewrotna akcja

Minusy:

- niestety to tylko powieść fantasy z małą porcją strachu
- raczej dla młodszych czytelników

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -