Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAN CIEMNOŚCI

The Master

PAN CIEMNOŚCI

ocena:6
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:
Ilość stron:190
Autor recenzji:Killer Clown
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

,,Nagle pysk ożył, drgając przybliżył się, obdarzając go piekielnym śmierdzącym pocałunkiem. Obrzydliwy jęzor próbował wcisnąć się mu do ust. Tommy mocniej zacisnął wargi. Martwe oko wpatrywało się w niego jak złośliwy stwór, upajając się ostatnim aktem zemsty. Pocałuj mnie chłopcze i spróbuj mojej krwi!”

W odludnym, górskim regionie Szkocji znajduje się miasteczko Klimannan. Nieopodal niego w średniowiecznych zabudowaniach ulokowano prywatną szkołę dla niechcianych dzieci bogaczy. Nie jest to zwykłe miejsce, lecz swoiste więzienie, z którego nie można wyjść i w którym panuje straszliwy reżim. Cała placówka zarządzana jest przez psychopatycznego dyrektora Lanzebyego, stosującego bardzo brutalne metody wychowawcze rodem ze średniowiecza. Lanzeby skrzętnie skrywa także tajemnicę - w podziemiach budynku znajduje się krypta straszliwej istoty terroryzującej niegdyś Klimannan. Istota ta zwana ‘Panem’ domaga się krwawych ofiar i praktykowania straszliwego kultu, którego ofiarami padają nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele oraz miejscowa ludność. Jedynymi, którzy zauważają terror panujący w szkole i starają się temu zapobiec jest dwójka nauczycieli Ann i Phil. Niestety nie podejrzewają, że Lanzeby i jego wychowankowie postanowili poświęcić jedno z nich po to, by wskrzesić Pana..

,,Pan ciemności” nie jest z pewnością arcydziełem literatury, bo G. N. Smith to pisarz klasy B, jednak po przeczytaniu tej książki byłem mile zaskoczony. Ulokowanie akcji w odludnym zakątku Szkocji, w prywatnej szkole, która skrywa swój straszliwy sekret było niewątpliwie ciekawym posunięciem, które wyszło powieści na dobre. Książka posiada bowiem klimat, co nie zawsze ma miejsce w twórczości wspomnianego autora. Fabuła nie jest zbyt odkrywcza, nie można jednak zarzucić jej wtórności, pisarz pokusił się nawet o powiązanie fabuły z XVIII legendą, wyjaśniającą pochodzenie tytułowego Pana. Przypomina to np. zabiegi G. Mastertona, który prawie zawsze stara się powiązać swoje powieści np. z dawnymi legendami - niestety podobne zabiegi Smitha ukazały się mniej udane. W książce mamy kilka scen makabrycznych, jest też nieco erotyki, wszystko jednak potraktowano moim zdaniem z umiarem, co wyszło na dobre. Oprócz pozytywnych akcentów, widoczne są tez minusy - sam styl pisarski tego autora pozostawia wiele do życzenia. Niestety jest to normą w jego powieściach. Bohaterowie są zbyt mało wyraziści, często sprawiają wrażenie ,,papierowych”. Wyjątkiem jest wyrazista postać złowrogiego dyrektora szkoły, wspomnianej dwójki nauczycieli i ewentualnie Pana. Nie można jednak stwierdzić, aby była to zbyt rozbudowana charakterystyka postaci. Fabuła mogła by być bardziej rozwinięta, tak samo jak motyw Pana, niestety u tego autora tego nie doświadczymy, pozostaje więc czytelnikom spory niedosyt.

Powieść ,,Pan Ciemności” jest na pewno jedną z najlepszych w dorobku Guya N. Smitha, co nie oznacza niestety, że jest to powieść z kategorii bardzo dobrych, po prostu wspomniany autor nigdy pewnej poprzeczki nie przeskoczy. Książkę polecam fanom horrorów klasy B, innym książka może się nie spodobać.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ postacie tytułowego Pana i dyrektora Lanzebyego
+ sprawny mix makabry i erotyki
+ miejsce akcji tworzące odpowiedni klimat

Minusy:

-styl autora
-niewiele wyrazistych postaci
- zbyt słabo rozbudowane wątki

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -