Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DWA TYGODNIE STRACHU

Fortnight of fear

DWA TYGODNIE STRACHU

ocena:9
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Michał Wroczyński
Wydanie oryginalne:1994
Wydanie polskie:1995
Wydawnictwo:Prima
Ilość stron:304
Autor recenzji:Killer Clown
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.86
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Pisarska twórczość Grahama Mastertona to nie tylko powieści grozy, ale także liczne opowiadania zebrane w kolejnych tomikach wypuszczanych co pewien czas na rynku czytelniczym. Większość tych tomików z reguły trzyma przyzwoity poziom, ale zdarza się, że część zamieszczanych tam opowiadań potrafi rozczarować tych bardziej wybrednych czytelników. Jak jest tym razem,czy zebrane opowiadania warte są uwagi? Zapraszam do przeczytania recenzji.

,,Bestia Pośpiechu”- Kevin nastoletni mieszkaniec Great Ayton, zagubionej na angielskiej prowincji wsi, codziennie wracając po lekcjach do domu przezywa koszmar na jawie. Jest pewny,że ściga go krwiożerczy demon zwany przez niego Bestią Pośpiechu. Nikt nie daje temu wiary do momentu gdy w pobliskim strumyczku nie znaleziono straszliwie okaleczonych zwłok mężczyzny. Po tym zdarzeniu Bestia znika z życia Kevina po to by powrócić 30 lat później…Jest to opowiadanie wprowadzające do tomiku, mimo że sam pomysł i fabuła jest ciekawa, to opowiadanie nieco rozczarowuje i należy do najsłabszych naj słabszych tym zbiorze, a przyczyna tego jest jego objętość zaledwie kilka stron. Pewnym usprawiedliwieniem jest to, że pierwotnie było ono pisane na zamówienie z konkretnym ograniczeniem stron, lecz cóż zostaje po nim pewien niedosyt.


,,Odmieniec”- Opowieść o straszliwej klątwie która dotyka mężczyzn spotykających pewną kobietę Annę w hotelowym barze w Amsterdamie. Dotyka ona tych, którzy dopuszczają się zdrady małżeńskiej, odtąd bowiem muszą żyć w ciele Anny… Historia ukazana w tym opowiadaniu jest bardzo tajemnicza, pełna nie tylko grozy ale i erotyki, do tego porusza kwestię,,co czułby mężczyzna uwięziony nagle w ciele kobiety”?


,,Dziedzic Dunain”- W Szkockim zamku spotykamy grupę adeptów i adeptek malarstwa. Jedna z nich na życzenia pana zamku stara się namalować jego portret, co niestety okazuje się niemożliwe. Młoda portrecistka w ataku szału nie mogąc ukończyć dzieła, które wchłania zarówno czerwień jak i krew popełnia makabryczne samobójstwo. Nie jest to jednak koniec bowiem dziedzic nie jest zwykłym człowiekiem, a zniszczenie portretu które wkrótce następuje oznacza także jego bardzo makabryczną śmierć. Mamy tu charakterystyczny dla Mastertona motyw dawnego mitu oraz sporą dawkę makabry, widać też nawiązania do niektórych dzieł autora np.: ,,Wizerunku zła”.


,,Zawsze, zawsze później”- Mieszkaniec Manhattanu David poślubia Jill, wdowę po swoim zmarłym bracie. Jego małżonka zaczyna jednak dosyć szybko dziwnie się zachowywać, David rozpoczyna śledztwo podejrzewając ja o zdradę, okazuje się że Jill zdradza go z… Robbim, jego zmarłym bratem, który znalazł sposób by oszukać śmierć…To opowiadanie jest nieco niecodziennym nawiązaniem autora do motywu ,,żywych trupów”.


,,Danie dla świń”- Na angielskiej prowincji dwaj bracia David i Malcom prowadzą fermę świń. Pewnego dnia ma miejsce straszny wypadek, jeden z braci zostaje śmiertelnie ranny w rozdrabniaczu karmy i prosi drugiego o makabryczną przysługę…Ta opowieść jest bardzo oryginalna w swej formie i treści, bardzo brutalna –do tego stopnia, że potrafi wstrząsnąć czytelnikiem. Jest to niewątpliwie jedno z najlepszych opowiadań Mastertona.


,,Serce z Kamienia”- Do Connecticett,skąd pochodzi jego rodzina wraca przedsiębiorca Richard Palen, który postanawia zbudować tam korty tenisowe. Po rozpoczęciu budowy, każdej kolejnej nocy na oczyszczonym placu pojawiają się setki głazów. Richard nie wie, że padł ofiarą klątwy rzuconej na jego rodzinę kilka wieków wcześniej….
Pojawia się tutaj kolejne nawiązanie do legendy, na której kanwie autor buduje treść opowiadania. Widoczne jest nawiązanie do legendy ,,czarownic z Salem”, i mitu wiedźmiego, który pojawiał się już w powieściach pisarza np.: ,,Diabelski kandydat”, czy ,,Nocna plaga”.


,,Kobieta w ścianie”- W Archman, małym miasteczku stanu Ohio w ścianach niektórych budynków słychać płacz i szlochanie kobiety. Mieszkańcy miasteczka na każde pytanie o tożsamość kobiety nabierają ,,wody w usta”. Nowy mieszkaniec Carl za wszelka cenę stara się dowiedzieć prawdy o tym kim była kobieta i jaki spotkał ją los, w tym celu rozpoczyna prywatne śledztwo. ,,Kobieta w ścianie” jest bardzo udanym połączeniem opowieści grozy, z opowiadaniem detektywistycznym, mamy tu tajemnicza zagadkę nawiedzonych budynków, niewyjaśnioną śmierć sprzed lat i detektywa amatora, któremu przyjdzie się zmierzyć z sadystycznym oprawcą.


,,Stworzenie Belindy”- Podczas wakacji na wyspie Jersey Brayan widzi niecodzienne zjawisko, miejscowy kloszard potrafi ulepić z piasku stworzenia, które ożywają. Brayan próbuje stworzyć wymarzoną kobietę, jednak nie wszystko idzie po jego myśli….Jedno z krótszych opowiadań w zbiorze, typowy średniak nawiązujący do problematyki ożywiania rzeczy martwych.


,,Eric Pasztet”- Eric to chłopak z Croydon, przedmieść Londynu, który posiada dziwne upodobania. Mianowicie Eryk od małego działa wg zasady,, stajesz się tym co zjesz”…A co zjada Eryk to jego straszna tajemnica…Jest to jedno z najbardziej pomysłowych i makabrycznych opowiadań Grahama Mastertona, i moim zdaniem najlepsze w tym zbiorku. Dlatego też nie przybliżę bardziej fabuły, zostawiając to czytelnikowi.


,,Rokoko”- Margot zajmująca kierownicze stanowisko w dużym koncernie w New York, zauważa, że jest obserwowana przez tajemniczego mężczyznę w szarym garniturze. Nieznajomy ofiarowuje jej drogocenne przedmioty i oczarowuje ją, do tego stopnia, że niemal opanowuje jej umysł. Jak się okazało, Margot nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiej strasznej ułudy padła ofiarą….


,,Bedford Row 5a”- David wynajmuje pokój w starym wiktoriańskim domu przy Bedford Row, już pierwszego dnia jest świadkiem wynoszenia zwłok jednej z lokatorek, przedwcześnie postarzałej… W tym domu, pokój wynajmuje także Nancy, z którą David się szybko zaprzyjaźnia. Obydwoje nie zdają sobie sprawy z tego, że właściciele domu skrywają straszną tajemnicę, a Nancy grozi coś gorszego niż śmierć…Jest to jedno z ciekawszych opowiadań w tym zbiorku, autor zafundował nam bardzo ciekawą historię, na kanwie banalnej wydawać by się mogło fabuły.


,,Święta Joanna”-W nadmorskim francuskim miasteczku nieopodal Roen spędzają wakacje David, jego żona Karolina i dwójka synów. Wypoczynek jest niemal idylliczny do momentu gdy Caroline znika, a wszyscy zachowują się jakby jej nigdy nie było…David z czasem umacnia się w przekonaniu, że jego żona padła ofiarą klątwy związanej ze śmiercią Joanny D Arc, a on sam musi ją ocalić za wszelką cenę….Opowiadanie oparte na legendzie związanej z Joanną D Arc narodową bohaterką Francji jest solidnym średniakiem w tym zbiorku. Pomysł nie jest strasznie odkrywczy, ale opowiadanko potrafi wzbudzić w czytelniku dreszczyk. Jest to częsty schemat w twórczości tegoż autora, co jednak wychodzi mu przyzwoicie-a skoro coś się sprawdza to dlaczego miał by tego nie eksploatować, nieprawdaż?


,,Szósty człowiek”- Michael i James zajmują się badaniami Antarktydy w poszukiwaniu złóż cennych surowców. Analizując dawne wyprawy polarników, odnajdują zdjęcia z wyprawy kapitana Scotta na biegun południowy oraz natrafiają na dziwną postać na zdjęciach …Aby dowiedzieć się co mogło przydarzyć się wyprawie kapitana Scotta na biegunie południowym, i jak zakończyło się spotkanie Michaela i Jamesa z tytułowym ,,szóstym człowiekiem” zapraszam do lektury opowiadania.


,,Gra Bi-Dżing”- Jack i Solny to zawodowi hazardziści spędzający całe miesiące na grach w kasynach Las Vegas. Żądni nowych wyznań przystają na propozycję właściciela kasyna, który oferuje im możliwość gry w starożytną grę Bi-dżing, w której stawką jest wieczna młodość lub … szybka śmierć. Obaj nie zdają sobie sprawy z tego, że w grze Bi-dżing w ostatecznym rozrachunku każdy będzie przegranym, a zwycięstwo jest iluzoryczne…
Jest to bardzo wciągające opowiadanko, w którym oprócz interesującej fabuły i pomysłu możemy zapoznać się z całą listą chińskich demonów;) Jest to moim zdaniem jedno z najlepszych opowiadań w dorobku autora, i kolejny smaczek w tym zbiorku.


Podsumowując, recenzowany zbiór opowiadań jest w mojej ocenie najlepszy, w dotychczasowej twórczości Grahama Mastertona. Większość opowiadań potrafi wciągnąć, zarówno te bardzo oryginalne, jak i te oparte na pewnym schemacie stosowanym dotychczas przez tego autora. Każdy fan horroru znajdzie tutaj niewątpliwie coś dla siebie, co przypadnie mu do gustu. Nie pozostaje mi więc nic innego jak zachęcić do lektury zbiorku.

Chcesz poznać dobre książki - odwiedź nakanapie.pl
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ oryginalne pomysły np.,,Danie dla świń”,,,Gra Bi-Dżing” i inne.
+ duża różnorodność opowiadań, każdy znajdzie coś dla siebie
+ po prostu Masterton w najlepszej formie

Minusy:

- w zasadzie brak większych wpadek

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -