Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POLOWANIE NA LUDZI

Hunting Humans

POLOWANIE NA LUDZI

ocena:9
Autor:Elliott Leyton
Tłumaczenie:Marcin Otto
Wydanie oryginalne:1986
Wydanie polskie:1996
Wydawnictwo:Al Fine
Ilość stron:352
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 8

" Nie znam życia ani nie wiem, co się z nim robi. I powiedziałem tak dlatego, że nigdy nie chciało mi się znaleźć odpowiedzi."
Charles Starkweather

Na rodzimym rynku wydawniczym niewiele książek podejmuje tematy morderstw seryjnych tudzież masowych. Istnieje jednakże kilka żelaznych pozycji, które z oczywistych względów każdy pasjonat tematu znać powinien. Najpopularniejsze w naszym kraju są bliźniaczo zatytułowane pozycje polskich autorów, „Seryjni Mordercy” Arkadiusza Czerwieńskiego i Kacpra Gradonia oraz książka Jarosława Stukana. Jednymi z niewielu dostępnych w Polsce tytułów zachodnich badaczy są bestsellerowe książki Elliotta Leytona: „Jedyny, który pozostał przy życiu” oraz „Polowanie na ludzi”
Dzieło Kanadyjczyka stanowi pieczołowitą analizę zjawiska wielokrotnych mordów, jakich nie oszczędziło nam dwudzieste stulecie. Jest to równocześnie próba wyjaśnienia tajemniczości tego typu zbrodni z socjo-psychologicznego punktu widzenia. Leyton, jak na socjologa przystało, największy nacisk postawił na aspekty społeczne, które ukazuje jako kluczowe w przypadku działalności morderców seryjnych. Po wnikliwej analizie osobowości autor zauważył, że motywem pchających ludzi do popełniania morderstw na tak wielka skalę nie jest szaleństwo ani przypadek. Według niego motyw zbrodni ma swoje źródło w porządku społecznym. Morderca w ten makabryczny sposób wyraża protest przeciwko ramom, w jakich umieszcza go społeczeństwo i przeciw rolom, jakie dla niego przeznacza. Badacz udowadnia tym samym, że seryjny morderca nie akceptując swej roli w społeczeństwie, podejmuje z nim walkę. Wielokrotnie zabija, jego ataki wymierzone są w społeczeństwo, dużą grupę ludzi, nie zaś w jednostkę. Morderstwa będące zemstą na społeczeństwie mogą przybrać dwojaką formę: morderczej misji w przypadku mordercy seryjnego lub nagłego niekontrolowanego wybuchu agresji w przypadku masowego mordercy.
Książka Elliotta Leytona podzielona jest na trzy części. W pierwszym rozdziale pisarz analizuję współczesny portret seryjnego mordercy. Ich przykładami są tutaj historie Davida Berkowitza, Teda Bundy, Edmunda Kempera oraz Alberta De Salvo. W drugiej, skromniejszej objętościowo części mamy mniej znane polskiemu czytelnikowi postaci masowych zbrodniarzy, Charlesa Starkweathera oraz Marka Essexa. Część trzecia stanowi ogólne spojrzenie na tego typu przypadki pojawiające się na całym świecie na przełomie dekad. Prawdopodobnie, gdyby owa praca powstała kilkanaście lat później mielibyśmy do czynienia z bogatszym rozdziałem o masowych mordercach. Mimo to dziwi mnie trochę brak osobnego omówienie historii Charlesa Whitmana, człowieka, który w 1966 roku zastrzelił kilkanaście osób na uniwersytecie w Austin. Leyton pominął tą postać zapewne, dlatego, że z socjologicznego punktu widzenia wymienieni przezeń zabójcy znacznie lepiej wpisywali się w wybrany dla książki profil. Jeśli można narzekać na cokolwiek w kontekście „Polowania na ludzi” to tylko na dość skromną ilość opisanych sylwetek. Jednakże dokładność ich analizy oraz ogólny profesjonalizm podejścia do tematu, rekompensuje nam wszystko. Oczywisty jest fakt, że autor musiał subiektywnie dokonać okrojenia tematu gdyż ten jest tak rozległy, że wręcz nie do opisania w pojedynczym woluminie.
„Polowanie na ludzi” to jedna z najciekawszych książek poświęconych wielokrotnym zabójcom. Kanadyjski profesor antropologii kryminalnej napisał książkę, która dzięki ciekawym tezom zyskała rozgłos wśród znawców tematu, a dzięki przystępnemu językowi uznanie u czytelników. Dzieło to zyskało rangę bestsellera i zostało przetłumaczone na wiele języków. Szkoda, że tak popularna za granicą pozycja nie zyskała większego rozgłosu w Polsce. Poza aukcjami internetowymi i antykwariatami ciężko jest wejść w jej posiadanie. Szkoda gdyż dzięki takiej sytuacji, zainteresowani tematyką prędzej niż po „Polowanie na ludzi” sięgną po mniej wartościowe książki.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Rzadko podejmowany temat…
+ … W dodatku ciekawie przedstawiony…
+ i przystępnie podany.
+ Jedna z najlepszych pozycji o zjawisku morderstwa seryjnego i masowego.

Minusy:

- Nie zaszkodziłoby więcej przykładów masowego mordercy.
- Trudno dostępna.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -