Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POZA SEZONEM

Off Season

POZA SEZONEM

ocena:8
Autor:Jack Ketchum
Tłumaczenie:Marcin Wróbel
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Papierowy Księżyc
Ilość stron:220
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Na świecie wciąż żyje około setki dzikich plemion, które nie znają osiągnięć współczesnej cywilizacji. Większość z nich zamieszkuje dzisiejsze tereny Ameryki Południowej. Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby takie plemię egzystowało obok Was, a Wy nie zdawalibyście sobie z tego sprawy? Pozwólcie się zatem porwać w wir historii Jack’a Ketchuma, który zabierze Was na wycieczkę po krainie ludzkich namiętności, bestialstwa i zezwierzęcenia.

Carla jest typem mieszczucha. Pewnego dnia postanawia oderwać się od zgiełku wielkomiejskiego życia i wyjechać do chatki na odludzie w okolice Dead River. Chce tu nabrać sił i znaleźć natchnienie do napisania książki. Wkrótce dołącza do niej jej siostra Marjie, która pojawia się w asyście swoich przyjaciół. Młodzi nie zdają sobie sprawy z czyhającego na nich niebezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że okoliczne pustkowia zamieszkuje plemię bezlitosnych kanibali, które właśnie wyruszyło na polowanie...

O problemach z publikacją powieści „Off Season” krążą dziś niemal legendy. Książka wydała się pierwszemu wydawcy tak kontrowersyjna, że niezbędnym warunkiem jej publikacji okazały się cięcia cenzorskie. Dzieło Ketchuma zawierało bowiem taką dawkę przemocy i brutalności, że wydawnictwo nie było w stanie ich zaakceptować. W ten oto sposób Amerykanin zadebiutował w 1981 roku swoją powieścią na rynku masowego odbiorcy. Jednak całkiem niedawno, nakładem wydawnictwa Overlook Connection Press oraz Leisure Books, ukazały się wersje „uncut” książki, które zawierają większość wyciętych wcześniej scen.

Na wstępie należy zaznaczyć, że powieść „Off Season” jest książką dla ludzi o mocnych nerwach. Poziom makabry w niektórych miejscach osiąga tu prawdziwe wyżyny. Mamy tu zjadanie męskich genitalii, sceny gwałtów, czy pożeranie ludzi żywcem. I trzeba dodać, że Jack Ketchum nie przebiera tutaj w słowach. Język jest dosadny, ostry i potrafi przyłożyć czytelnikowi. „Off Season” było pierwszą książką Ketchuma, którą dane mi było przeczytać. Pamiętam, że czytając ją po raz pierwszy, nie mogłem uwierzyć, że powieść może być tak bezkompromisowa. Bestialstwo przeplata się tu z najprymitywniejszymi ludzkimi popędami. Autor z całą bezwzględnością wyciąga na światło dzienne ciemną stronę natury ludzkiej. Jack Ketchum wydaje się pytać, gdzie leży granica między człowiekiem a zwierzęciem. Może jest ona tak cienka, że odróżnia nas od zwierząt tylko pasmo świadomości, a może jej w ogóle nie ma? Po lekturze książki aż wezbrała we mnie fala wątpliwości na ten temat. Bowiem z jednej strony, tak dosadne okrucieństwo i kanibalizm na pewno szokują, a z drugiej strony bohaterowie pozytywni raz za razem przekraczają kolejne granice w walce o przetrwanie. Ten książkowy survival obnaża wszelkie słabości gatunku ludzkości. Na co dzień, owinięci płaszczykiem cywilizacji, zdajemy się tego nie dostrzegać. Jednak w zderzeniu z sytuacją ekstremalną i w obliczu zagrożenia życia, wypełzają z człowieka odwiecznie tłumione zwierzęce instynkty. Wydarzenia, rozgrywające się na kartach powieści poznajemy zarówno z perspektywy ofiar, jak również i oprawców. Rozgrywka między dwiema stronami przypomina zwykłe polowanie myśliwego na zwierzynę. Zresztą sami kanibale używają tego sformułowania, traktując wszystko jako dobrą zabawę i okazję do sprawdzenia się. „Off Season” ocieka dusznym i brudnym klimatem, z którego bije ludzka bezradność i wyraz beznadziei. Jest to jedna z tych książek, o których szybko się nie zapomina. Osobiście wierzę, że któregoś dnia ktoś pokusi się o nakręcenie naprawdę przerażającej ekranizacji tego dzieła.
Jedyne, do czego mógłbym się tutaj przyczepić, to brak wyjaśnienia pochodzenia głównych schwarzcharakterów. W trakcie lektury kilkakrotnie nachodziło mnie pytanie, skąd u licha wzięli się tu kanibale. Wyjaśnienia niestety brak. Może kontynuacja książki, pt. „Off Spring” dostarczy odpowiedzi na to pytanie. Ale o tym już innym razem...

„Off Season” to naprawdę śmiała powieść, która w swoim czasie wywołała spory szok u czytelników. Dziś, po ponad dwudziestu latach od jej pierwszej publikacji, książka dalej bardzo mocno daje popalić, zwłaszcza jeśli weźmiemy do ręki egzemplarz bez cięć cenzorskich. „Off Season” to pozycja dla wszystkich, których przeraża zło tkwiące w drugim człowieku. A kto, jak kto, ale Jack Ketchum jest w tym temacie prawdziwym ekspertem.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ bezkompromisowość

+ potrafi zszokować

+ styl

Minusy:

- przydałoby się więcej szczegółów na temat kanibali

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -