Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HIDE & SEEK

Hide & Seek

HIDE & SEEK

ocena:6
Autor:Jack Ketchum
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1984
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Gauntlet Press
Ilość stron:173
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Pisarstwo Jack’a Ketchum’a szokuje. To fakt. Jego ponura, chwilami wręcz przytłaczająca wizja świata niejednemu czytelnikowi dała we znaki. Na tym jednak polega magia horroru. Gdy dany utwór, nieważne czy filmowy, czy literacki, potrafi wywołać określoną reakcję emocjonalną w naszym organizmie, to znaczy, że spełnia swe zadanie. A to wcale nie takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Za to Ketchumowi udaje się to nad wyraz często. „Hide and Seek” to dzieło dość nietypowe, jak na Jack’a Ketchum’a i nie ma co ukrywać, nieco słabsze od sztandarowych powieści, z których słynie autor.

Życie 20-letniego Dana to jedna wielka rutyna. Dom, praca i tak w kółko. Do tego małe turystyczne miasteczko, w którym mieszka chłopak nie rodzi zbyt wielu nadziei na lepsze jutro. Pewnego dnia, Dan na swej drodze spotyka trójkę młodych ludzi: Casey, Kim oraz Stevena, z którymi szybko znajduje wspólny język. Odtąd każdą wolną chwilę spędza z nowymi przyjaciółmi, oddając się dzikim zabawom i rozrywce. Młodzieniec zadłuża się również w wyzwolonej Casey, która zapoznaje go ze swą mroczną przeszłością. Któregoś razu pada pomysł, żeby pobawić się w chowanego w starym opuszczonym domostwie, które jest przedmiotem wielu miejscowych legend....

Druga powieść Jack’a Ketchum’a, wydana w 1984 r. zaraz po wielce kontrowersyjnym „Off Season”. Tym razem autor nie serwuje nam aż tak ekstremalnej dawki przemocy, ale swą książkę zbliża do formuły tradycyjnego horroru. Pierwsze wydanie powieści przeszło bez większego echa za sprawą braku odpowiedniego wsparcia ze strony wydawcy. Dopiero po wielu latach, gdy Amerykanin ugruntował swoją pozycję na rynku wydawniczym, wznowienie tego utworu doczekało się odpowiedniego zainteresowania wydawcy i czytelników. Wykorzystując rekwizytornię gatunku grozy, z motywem „złego miejsca” na czele, Jack Ketchum po raz kolejny przedstawia na kartach swego utworu historię, która mogłaby się zdarzyć w rzeczywistości lub co najmniej zająć zaszczytne miejsce wśród miejskich legend. Amerykanin używa do tego tzw. „nadprzyrodzoności wytłumaczonej”, jak określa ten zabieg w jednym ze swoich esejów Roger Caillois.

Sam Ketchum twierdzi, że „Hide and Seek” powstało jako wyraz uczuć dla jego pierwszej miłości. Bo w gruncie rzeczy utwór ten jest o miłości, ale również szaleństwie i nieznanym, czającym się nie tylko w mrocznych zaułkach maleńkich miasteczek, ale również w duszy każdego z nas. Świetnie ilustruje to przytłaczające wyznanie Casey, które przez wiele lat zżerało ją wewnętrznie. Gdy się to czyta, słowo pisane autora nabiera niespotykanej wręcz mocy. Trudno przejść obok tego wszystkiego obojętnie.

Wątek miłosny Dana i Casey nieco przypomina historię Ray’a i Katherine z „The Lost”. Jest tu miejsce na dreszczyk emocji, szaleństwo, adrenalinę i proste uczucie. Ten specyficzny związek rządzi się niejako własnymi prawami. A prawdziwy jego sprawdzian nadejdzie podczas gry w „hide and seek”. Sam finał wielu czytelników może rozczarować. Zapewne odbiorcy, którzy kojarzą nazwisko autora z ekstremalną przemocą, będą liczyli na mocne rozwiązania. Powieść „Hide and Seek” ich jednak nie dostarcza. Pod względem brutalności, książka ta zwyczajnie zawodzi. Lecz nie wydaje mi się, żeby akurat zamysłem Amerykanina było to, żeby stworzyć dzieło ociekające krwią i zgnilizną moralną. Tym razem Ketchum stawia na grozę bardziej subtelną, ale równocześnie bardzo dobrze punktującą czytelnika.
Książka składa się w zasadzie z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest niekończącym się hulankom czwórki bohaterów, natomiast druga, zdecydowanie bardziej mroczna, przenosi nas do starego domostwa, w którym niespodziewanie znika jedna z postaci. Najlepiej nakreśleni są tu Dan oraz Casey, to nie ulega wątpliwości. Przyglądając się ich perypetiom, można odnieść wrażenie, że dobrze się ich zna. Szkoda, że cała historia dość szybko się kończy. Gdyby rozwinąć główny wątek domu owianego legendą, może końcowa ocena byłaby trochę inna. A tak, powieść kończy się zbyt szybko, niejako „spłaszczając” końcowy twist, by jak najszybciej wyrwać czytelnika ze świata „Hide and Seek” i brutalnie sprowadzić go na ziemię.

„Hide and Seek” nie należy do najlepszych osiągnięć autora. Niemniej jednak czyta się z zainteresowaniem, a miejscami z wypiekami na twarzy. Do poziomu „The Girl Next Door”, czy „The Lost” wiele brakuje temu utworowi, ale przez lekturę brnie się szybko i w miarę „bezboleśnie”. Spokojnie można sięgnąć po książkę, bo Jack Ketchum wciąż trzyma tu klasę.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wciągająca historia

+ nieźle nakreślone postacie z Casey na czele

Minusy:

- nie ma tego „powera”, z którego słynie autor

- finał lekko rozczarowuje

- powieść jest za krótka

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -