Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK HOLLOW

DARK HOLLOW

DARK HOLLOW

ocena:7
Autor:Brian Keene
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2008
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Leisure Books
Ilość stron:305
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Satyr (gr. σάτυρος satyros) – bóg grecki; demon leśny; bóstwo płodności. Satyrów wyobrażano sobie jako istoty silnej, z grubsza ciosanej budowy; górną połowę ciała miały ludzką, dolną - zwierzęcą; przedstawiano je ze zmierzwionymi włosami, płaskim nosem, spiczastymi uszami; później dodano im kozi czy koński ogon. Satyry, bóstwa naturalne, uchodziły za istoty nieprzyjazne człowiekowi, choć nie bezpośrednio mu wrogie.
Źródło: wikipedia

Małżeństwo znanego pisarza, Adama Senfta, przeżywa trudne chwile. Wszystko rozbija się o niemożność posiadania dzieci i traumę z przeszłości z tym związaną. Któregoś dnia, podczas spaceru z psem, Adam jest świadkiem przedziwnej sceny. Jego sąsiadka, ponętna Shelly, uprawia seks oralny z… posągiem. Mężczyzna wszystko zrzuca na braki swojej wybujałej wyobraźni. Tymczasem w miasteczku zaczynają znikać kobiety.

Nazwisko Briana Keene nie powie za wiele polskiemu czytelnikowi. Jego książki nie doczekały się tłumaczenia w kraju nad Wisłą, więc siłą rzeczy można zaliczyć jego osobę do tzw. „wielkich nieobecnych” na naszym rynku wydawniczym. Często porównywany do Stephena Kinga, Keene opowiada historie niezwykłe i urzekające swoją bezpretensjonalnością. Jego gawędziarki styl, a nawet bardzo podobna konstrukcja głównego bohatera w „Dark Hollow” od razu przywodzą na myśl charakterystyczne pisarstwo Kinga. Przy czym od razu trzeba dodać, aby uciąć niepotrzebne spekulacje, że Keene nie jest kolejnym kalkomanem „króla horroru”.

„Dark Hollow” to przykład przeniesienia motywów mitologicznych w krainę współczesnej grozy, nadania im złowieszczego uroku i groźnych kształtów. Gdzieniegdzie tli się tutaj nieco baśniowości, przez stronnice powieści przemykają chyłkiem zaklęcia i czary, ale cienie grozy padają tutaj najmocniej. W powieści sporo również wyuzdanego seksu, który niekoniecznie utrzymany jest w grzecznym tonie. Momentami wręcz odpycha swą drapieżnością oraz perwersją. Keene zręcznie porusza się po rekwizytorni gatunku. Stary, ciemny las, który żyje drugim życiem w legendach i małomiasteczkowych plotkach, staje się jakby pełnoprawnym książkowym antagonistą. W pewnym momencie drzewa stają do walki w obronie niezaspokojonego satyra z charakterystycznym olbrzymim przyrodzeniem. Mnóstwo tutaj smaczków obyczajowych, lokalnego kolorytu i postaci, wyciągniętych rodem z serialu „Przystanek Alaska”.

Ostateczne starcie nieco rozczarowuje, lecz tzw. drugi finał sprawia, że aż pierzchną wargi od urywanego oddechu, który wyzwala w czytelniku końcowe odkrycie Adama. Miłość i nienawiść splatają się w finałowym twiście ze sobą, zupełnie niczym w konflikcie tragicznym. Te ostatnie kilka stron ma większą moc niż niejedno zagranie powieściowego satyra, terroryzującego lokalną społeczność.

Cieszę się niezmiernie z faktu, że książka „Dark Hollow” zostanie przeniesiona na duży ekran. Bo to lektura nie tylko wyciągnięta jakby z zupełnie innej beczki, ale mająca w sobie pewną magię i napisana z właściwym sobie przytupem.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ drugi finał

+ oryginalność

+ małomiasteczkowa atmosfera

Minusy:

- zbyt rozwleczona

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -