Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Survivor

Survivor

Survivor

ocena:7
Autor:J. F. Gonzalez
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2006
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Leisure Books
Ilość stron:373
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Istnieją książki, które potrafią wstrząsnąć czytelnikiem swą dosłownością. Często balansują na granicy dobrego smaku, biorąc na celownik ludzkie ułomności i ukryte perwersje. Po ich lekturze można wydać z siebie ciche westchnienie ulgi i powiedzieć sobie w myślach, że na szczęście, to tylko książka…

Dla Lisy i Brada to miał być wymarzony weekend. Wolny od wszelkich trosk, tylko we dwójkę, a jakby tego było mało, Lisie, po wielu staraniach, udało się zajść w ciążę. Ten wypad za miasto miał być okazją do podzielenia się z Bradem tą wspaniałą nowiną. Romantyczne plany szybko legną w gruzach, gdy małżeństwo napotyka na swej drodze szalonego kierowcę przy tuszy, który oskarża męża Lisy o niebezpieczną jazdę. A to dopiero początek kłopotów. Niebawem Lisa znika bez śladu.

„Survivor” to coś dla miłośników grozy i makabry najcięższego kalibru. Snuff, dziecięca pornografia, kanibalizm to słowa klucze tej zwyrodniałej powieści autorstwa J. F. Gonzaleza. Już sam prolog rzuca czytelnika na głęboką wodę, gdy serwowany jest opis wykorzystywania seksualnego nastoletniej Bonnie, której gałka oczna zostaje po chwili wyssana przez chorą oprawczynię. Autor powieści ożywia tutaj mity na temat podziemnego rynku filmów snuff, snuje całe historie na temat poszczególnych osób, zaangażowanych w cały proceder. Niektóre z nich, jak na przykład zdegenerowanego japiszona, Animala, który nie cofnie się przed niczym w swej chorej żądzy, są naprawdę poruszające. Inne natomiast, trącą zwykłą przesadą. Piję tutaj zwłaszcza do postaci Mabel, której obraz przybiera formę wręcz groteski. Co, jak co, ale trudno uwierzyć w 80-letnią staruszkę, która z wprawą i zręcznością godną płatnego zabójcy podrzyna ludziom gardła, pożywiając się w wolnych chwilach gałkami ocznymi, waginami, czy męskimi jądrami. Gonzalez poszedł tu chyba o krok za daleko. Chciał stworzyć potwora na miarę XXI wieku, a wyszło zupełnie coś nienaturalnego.

„Survivor” pełny jest sadyzmu, bólu, upodlenia, raz za razem przekraczając kolejne granice ludzkiej wyobraźni. Szlachtowanie, rozczłonkowywanie, przypalanie, czy wręcz zwierzęce gwałty są tu na porządku dziennym. Ale książka Gonazaleza to coś więcej niż tylko transgresja literacka. Proza ta to również opowieść o sztuce wyborów, chęci przetrwania i dylematach moralnych. Czy można poświęcić życie kogoś innego, by ratować swoje? Czy istnieje na to jakiekolwiek uzasadnienie? Autor, pod płaszczykiem tryskającej perwersji, wydaje się zadawać istotne, a przy tym szalenie trudne pytania.

Ostateczne starcie i rozprawa z podziemiem snuff wygląda raczej mało przekonywująco. To chyba największy zarzut pod adresem „Survivora”, który miejscami popada w zbytnią przesadę, posiłkując się nadmiernymi uproszczeniami. Prawdziwie dołujący jest jednak sam epilog, który wyraźnie pokazuje, że tutaj nie ma wygranych... są tylko polegli. J. F. Gonzalez mocno punktuje ludzkie ułomności i słabości. Tkwiące w ludziach zło, instynkty, egoizm, kruchość są czymś, co jest z nami nierozerwalnie związane i wystarczy jeden krok, by przekroczyć granicę, której przekraczać się nie powinno. A z drugiej strony, może właśnie to definiuje nas jako ludzi?

Lektura „Survivora” to ciężka rzecz, przez którą wcale nie jest łatwo przebrnąć. Ekstremum zła przybiera tutaj niespotykane wręcz kształty, a do tego, jest ono jakby na wyciągnięcie ręki. Książka dla tych, którzy sądzą, że odkryli w horrorze wszystko, co było do odkrycia.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ przytłaczająca dawka przemocy i perwersji
+ stawia trudne pytania o istotę człowieczeństwa
+ to coś więcej niż tylko krwawa jatka

Minusy:

- karykaturalna postać Mabel
- autor miejscami korzysta z nadmiernych uproszczeń

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -