Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIASTA POD SKAŁĄ

MIASTA POD SKAŁĄ

ocena:8
Autor:Marek S. Huberath
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2005
Wydawnictwo:Wydawnictwo Literackie
Ilość stron:792
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Porzućcie Wszelką Nadzieję – Wy, Którzy Tu Wstępujecie”
/Dante Alighieri „Boska Komedia”/

„Na jawie świat jest dla wszystkich jeden i ten sam; ale we śnie każdy ucieka do własnego świata”.
/Heraklit z Efezu/

Profesor Humphrey Adams natrafia w Watykanie na tajemnicze wejście. Jak się wkrótce okaże, prowadzi ono do niezwykłego labiryntu, na którego końcu znajduje się zupełnie inny świat. Tam wszystko wygląda inaczej. Goście karmieni są mlekiem wprost z jędrnych piersi, kobiety noszą ruchome tatuaże, zaś z ludzkich ciał wyrabia się przedmioty codziennego użytku. A to dopiero początek wędrówki Adamsa. Wkrótce przyjdzie mu się zmierzyć z owianymi złą sławą bestiami, zwanymi Czarnymi.

Marek S. Huberath, na co dzień wzięty fizyk w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest również pisarzem mającym w swoim dorobku literackim przede wszystkim utwory z gatunku science fiction i zwykle z konwencją fantastyki kojarzone jest jego nazwisko. „Miasta pod Skałą” nie dają się już tak jednoznacznie zaszufladkować. Powieść ta jest swoistym kolażem gatunkowym. Najwięcej tu chyba fantasy, jednak akcenty grozy również silnie pobrzmiewają w dziele Huberatha. Sporo tu również symboliki, odwołań do filozofii, Biblii i szeroko pojętej kultury Zachodu. Trudno jednoznacznie zaklasyfikować „Miasta pod Skałą”. Fantasy, science fiction i horror uzupełniają się wzajemnie, tworząc jedną wielką całość.

Tym, co przykuwa czytelniczą uwagę, jest wizja światów pod murami Watykanu. Różnią się one diametralnie od naszej zwykłej codzienności. Najpierw Adams trafia do iście Kafkowskiego koszmaru, gdzie formalnie władzę sprawuje niejaki Nero, choć jak później się okaże, pozory bywają złudne. Ciała kobiet pokrywają tu plątaniny tatuaży, wino podaje się w ludzkich czaszkach, a dzieci zabija się dla wróżb. Niezwykłość Adamsa szybko zostaje zauważona i równie szybko mężczyzna zostaje poddany w stan oskarżenia. Profesor zmuszany jest do brania udziału w dziwnych eksperymentach i ciągle jest inwigilowany. Prawdziwa gratka dla miłośników grozy czeka jednak w kolejnym mieście pod skałą o nazwie Krum. Na dzień dobry witają tu Adamsa razy ze strony niezidentyfikowanych napastników. Wędrowiec staje się tu zwykłym niewolnikiem, by później zostać żołnierzem. W służbie legionowej musi stawić czoła bestiom, nazywanych Czarnymi. To właśnie ta część powieści jest najbardziej brutalna i zarazem krwawa. Aż roi się tutaj od wynaturzonych istot, które poddawają ludzi nieziemskim torturom i prowadzą brańców w niezbadany świat mroku. Krytycy książki niejednokrotnie doszukiwali się tutaj konotacji z biblijnym piekłem. Wskazywać miałaby na to również sama budowa utworu, bardzo przypominająca „Boską komedię” Dantego i z którą niejednokrotnie porównywano „Miasta pod Skałą”. Nie brakuje tu również wątków przygodowych, którymi oplecione jest to pokaźne, bo liczące niespełna 800 stron, tomiszcze.

Marek S. Huberath nie daje w tekście żadnej konkretnej odpowiedzi, z czym mamy do czynienia. Ostateczny osąd i interpretacja pozostawione są czytelnikowi. „Miasta pod Skałą” przeznaczone są raczej do wymagającego czytelnika, który jest w stanie w tym całym uniwersum skonstruowanym przez Huberatha, odnaleźć ukryte sensy. Na początku przypomina to raczej błądzenie człowieka w całkowitych ciemnościach, jednak im dalej, tym obraz staje się klarowniejszy, a powieściowe wizje autora smakują z każdym kęsem jeszcze lepiej.

Prozę Huberatha idealnie oddaje stwierdzenie, że „dużo nie znaczy dobrze, ale dobrze znaczy bardzo dużo”. Bo mimo tego, że autor „Miast pod Skałą” nie jest może nadzwyczajnie płodnym literacko pisarzem, to jednak gdy już się za coś bierze, to mamy niemalże 100-procentową gwarancję, że otrzymamy produkt z najwyższej półki. Takim właśnie produktem są „Miasta pod Skałą”. Powieść w sam raz dla koneserów dobrej literatury, bez względu na upodobania gatunkowe!

Kup książkę Miasta pod skałą - Marek Huberath
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ powieściowe wizje światów
+ mnogość wątków
+ wybuchowa mieszanka gatunkowa
+ bogata symbolika

Minusy:

- to nie jest powieść dla miłośników Guya N. Smitha

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -