Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MANITOU

The Manitou

MANITOU

ocena:6
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Piotr W. Cholewa
Wydanie oryginalne:1975
Wydanie polskie:1989
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:206
Autor recenzji:Killjoy
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.57
Głosów:56
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 7
Shadock - 7

Zapytany, jakiż jest Demon owego wyglądu, prastary Czarnoksiężnik Misquamacus zakrył twarz tak, że jeno Oczy jego było widać, po czem dał niezwykłą a Szczegółową Relację. Prawił, iż jest on czasem mały a masywny, jako Wielka Ropucha, czasem zaś wielki i niby chmura; bez Kształtu lecz z obliczem , z którego wyrastają Węże.
H. P. Lovercraft

Manitou jest pierwszą książką z rodziny horrorów napisaną przez Grahama Mastertona, która została wydana na początku lat siedemdziesiątych.. Spotkałem się z takimi recenzjami tego horroru, że jest to jego najlepsza książka, porywająca i bardzo interesująca. Ja osobiście sądzę, że oczywiście jest interesująca, ale pospolitym horrorem nie jest.

Głównym bohaterem całego mrocznego świata jest niejaki Harry Erskine - okultysta i pseudotarociarz, który zarabia na przepowiadaniu przyszłości starszym bogatym kobietom, a także zajmuje się wywoływaniem duchów. Była miłość Harrego, Karen Tandy zwraca się o pomoc do niego... okazuje się, że Karen nosi w sobie płód największego z indiańskich szamanów Misquamacusa. Urodzenie potwora równa się z istnym Armageddonem jaki może spotkać Amerykę, a siła jego jest niewyobrażalna - "Wypuszczone z otchłani bez żadnej kontroli, są zdolne zrównać z ziemią ten szpital, tę dzielnicę, całe miasto". Potężny szaman ma w tym wszystkim okrutny i misterny plan. Ma to być zemsta na całej ludności żyjącej w Ameryce za wyrządzone krzywdy, upokorzenia, gwałty na ich kobietach i przerażające mordy wykonywane na Indianach. Czterystuletni szaman rośnie i rozwija się w brzuchu Karen, a podjęte jakiekolwiek kroki usunięcia go doprowadzą do śmierci "matki". Jedyną nadzieją dla Harrego jest pomoc szamana Śpiewającej Skały, bo jeśli nie On... to Stany Zjednoczone mogą stać się już tylko wspomnieniem.

Pytanie, co może zrobić nowoczesna nauka nadprzyrodzonemu przeciwnikowi? Ogólnie książka przeplatana jest wątkami życia i historii Indian ze współczesnymi czasami. Nie jest to może typowy horror, ale... ma to coś. Czytający nie jest obojętny na losy bohaterów, wielki czarnoksiężnik Misquamacus to coś w rodzaju Szatana, dziecka ciemności, coś co przypomina historię opisaną w książce i nagraną w filmie "Dziecko Rosemary". A do szczęścia pozostawało tylko zekranizować tenże horror, a fakt ten został dokonany w 1978r. Czytając recenzję filmu odniosłem wrażenie, że był dobrze wykonany, efekty były całkiem niezłe i podobno był to jeden z pierwszych filmów, który miał dźwięk Dolby.

Podsumowując: w tej książce znajdziecie wszystko: krew, śmierć, sex, mord i czary. Tak wiec, by wstąpić do świata pełnego demonów, wszystkiego co złe i ociekające plugawa krwią, wystarczy tylko otworzyć tą książkę

Trzygroszówki

bufik przyznał ocenę 8 i napisał:

Mój pierwszy w życiu książkowy horror - dlatego tez darzę go szczególnym sentymentem. Wydaje mi się, ze dla niewprawnego czytelnika jest to książka, która gwarantuje udane rozpoczęcie przygody z książkową grozą: mistrzowskie opisy, rewelacyjnie poprowadzona, nieskomplikowana akcja, i zaskakujące zakończenie to gwarantuje dobrą zabawę, a przy odrobinie wyobraźni i niezły dreszczyk emocji. Dziś widzę w tej książce i wady - liniowość fabuły i momentami infantylność akcji, ale nie zmienia to mojego zdania o całości...

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ innowacja jeśli chodzi o fabułę
+ mroczny klimat
+ zaskakująca
+ nowa postać horroru

Minusy:

- momentami nudna
- króciutka
- niepotrzebne wątki

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -