Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DAR WIDZENIA

FOREVER ODD

DAR WIDZENIA

ocena:5
Autor:Dean R. Koontz
Tłumaczenie:Maria i Cezary Frąc
Wydanie oryginalne:2005
Wydanie polskie:2007
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:368
Autor recenzji:Paweł Waśkiewicz
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Napisawszy powieść „Odd Thomas”, Dean Koontz musiał najwyraźniej zdawać sobie sprawę, że stworzona przez niego postać głównego bohatera, obdarzonego niezwykłymi mocami, ale także jak najbardziej zwykłymi i ziemskimi pragnieniami, zasługuje na dalsze rozwinięcie. By móc zapoznać się z kolejnymi losami sympatycznego kuchcika z Pico Mundo, nie musieliśmy więc długo czekać. Czy jednak tym razem młody Odd także spełnił nasze oczekiwania?

Niestety, drugi tom przygód Odda Thomasa to prawdopodobnie najsłabsza odsłona cyklu. Nie uświadczymy w niej tej odkrywczej atmosfery, która cechowała część pierwszą – wszystkie motywy są już znane, jedyna innowacja polega na zamieszaniu ich w celu stworzenia nowej konfiguracji. Postać bohatera nie ewoluuje, a nawet jeśli, to są to postępy zbyt nieznaczne jak na wydarzenia, którym musi stawić czoła. Tym, co nie uległo zmianie, jest mało interesujący wątek główny i niezmiennie zadziwiające poczucie humoru głównego bohatera. I to chyba właśnie ono sprawia, że mimo wszystko „Dar widzenia” czyta się bezboleśnie, nawet pomimo jego dość oczywistych wad.

Tym razem Odd Thomas stanie przed prawdziwym wyzwaniem, dotykającym bezpośrednio jego skromnej osoby. Ktokolwiek marzy o wykorzystaniu jego niezwykłych zdolności do celów zgoła nieprawych i złowieszczych, czyhać na niego będzie za labiryntem podziemnych korytarzy, w ruinach spalonego przed laty kasyna. Już zmiana miejsca akcji ze słonecznych uliczek Pico Mundo na mroczne, zagracone pokoje dawnej jaskini rozpusty sugeruje, iż tym razem Odd znalazł się w o wiele poważniejszych tarapatach. Czy jednak czytelnikowi będzie towarzyszyło uczucie grozy, bądź chociaż niepokoju? Raczej wątpliwe, bo jeżeli nawet Koontz planował stworzyć na kartach powieści uczucie zagrożenia, to poczucie humoru jego protagonisty przenicowuje cały plan i sprawia, że książka wydaje się niekonsekwentna – raz ostentacyjnie mroczna i posępna, raz spontanicznie lekka i zabawna.

Fabuła drugiej części cyklu jest niejasna i mało interesująca, choć zakończenie pozwala żywić nadzieję, że ciąg dalszy przygód Odda będzie już znacznie bardziej zajmujący. Nieco żal, że małomiasteczkową atmosferę Pico Mundo zdecydował się Koontz porzucić na rzecz nieco mocniejszych klimatów, ale samo w sobie nie jest to problemem. Główny kłopot polega na tym, że książka ani nie straszy, ani nie trzyma w napięciu jak jej poprzednik. Brakuje jej także znanych z oryginału zabawnych dialogów – teraz większość dowcipów należy do monologów wewnętrznych bohatera, które nie zawsze wypadają tak dobrze.

Koontz jest pisarzem tyle fascynującym, co nierównym. O ile pierwszy „Odd Thomas” wydał mi się strzałem w dziesiątkę, o tyle jego kontynuacja to już tylko – że posłużę się oklepanym powiedzeniem – odgrzewany kotlet. Niby da się zjeść, ale satysfakcji z już konsumpcji nie ma. Mimo wszystko jednak, jeśli podobała Wam się część pierwsza, warto sięgnąć także po część drugą, gdyż stanowi ona gładkie przejście do dalszej historii kuchcika z Pico Mundo, opisanej w nieco ciekawszych tomach „Braciszek Odd” oraz czekającym na swoją polską premierę „Odd Hours”.

Kup książkę Dar widzenia - Dean Koontz
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ten sam sympatyczny bohater
+ poczucie humoru wciąż trzyma klasę
+ zakończenie pozwala żywić nadzieję na udaną kontynuację

Minusy:

- niepotrzebna zmiana scenerii
- brak napięcia czy grozy
- niewyraźny, rozmyty klimat
- wątek główny fabuły znów nie powala
- brak innowacji czy pomysłów na dalsze rozwinięcie głównej postaci

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -