Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIASTECZKO SALEM

Salem's Lot

MIASTECZKO SALEM

ocena:10
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Arkadiusz Nakoniecznik
Wydanie oryginalne:1975
Wydanie polskie:1999
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Ilość stron:470
Autor recenzji:Fersken/Paranoid Android
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.01
Głosów:111
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 7
Shadock - 8
Carmilla - 8

"I doszedł mnie głos z bezdennej otchłani:
Chodź do nas, dziecino i śpij razem z nami."

Do małej miejscowości w Ameryce, tytułowego Salem przyjeżdża pisarz Ben Mayers mieszkający w miasteczku jako chłopiec. Chce on tutaj napisać swoją nową powieść - opowiadającej o pewnej jego przygodzie z dzieciństwa, w której był świadkiem odkrycia zwłok wisielca w domu Marstenów. Na miejsce swojego mieszkania wybiera stary, zrujnowany dom (ten sam, w którym miało miejsce przeżycie z dzieciństwa), który chce wynająć na czas pisania książki, ale okazuje się , iż został on już wcześniej sprzedany tajemniczemu panu Barlowowi.

W miasteczku traktowany jest jak dziwak, a jego powieści w konserwatywnym małomiasteczkowym środowisku jako siedlisko zła, seksu i dewiacji. Nie każdy jednak tak uważa. Jedną z fanek pisarza jest spotkana przypadkowo w parku Susan Morton, w której Ben szybko się zakochuje. Stary dom Marstenów budzi w pisarzu strach tkwiący w nim od dzieciństwa, który przełamać ma dopiero nowa jego książka.

Ben z okien swojego pokoju hotelowego widzi doskonale dom - zdający się górować nad całym miasteczkiem i obserwować je swoimi złymi oczyma. Co pewien czas w jego oknach widać stłumione światło, które go bardzo intryguje... Postanawia więc sprawdzić co się tam dzieje. W taki sposób poznaje pomocnika Barlowa - Smitha.

Nowo przybyły mieszkaniec otwiera w Salem ekskluzywny sklep ze starymi meblami, licząc na wielką sprzedaż w sezonie turystycznym. Właścicielem sklepu jest tajemniczy pan Barlow, którego ciągłą nieobecność jego wspólnik tłumaczy częstymi wyjazdami w interesach. Nie mija wiele czasu, a w okolicy zaczynają się dziać rzeczy dziwne i niepojęte. Najpierw giną dzieci, widziane potem pukające do okien i proszące o wpuszczenie do domu. Wszystko wskazuje na to, że Salem nawiedzane jest przez wampiry.

Do walki z nimi staje Ben Mayers z przyjaciółką Susan Morton, nauczyciel z miejscowej szkoły i przyjaciel Bena z dawnych lat - Mat, ojciec Callahan, miejscowy ksiądz, lekarz Jim Cody, oraz dziecko, któremu krwiopijcy odebrali rodziców - Mark Petrie.

Kto z nich przeżyje ? Jaką tajemnice skrywa stary dom ? Kim jest "imperator porcji lodów" ? Dowiecie się czytając jedną z najlepszych powieści Kinga, jaką bez wątpienia jest "Miasteczko Salem".

Książka to opowieść o współczesnym draculi rozgrywająca się w realiach stanu Maine, tak faworyzowanego przez Kinga. Autor obraca się wokół swoich ulubionych motywów: złego miejsca, pisarza, oraz miasteczka z dzieciństwa i wspomnienia o nim.

Powieść cechuje doskonały klimat, rozbudowana konstrukcja całego świata, oraz styl, którego z pewnością zazdrości Kingowi niejeden pisarz. Każdy element, zdanie, sytuacja ma tu swoje miejsce, jest wyczerpująco opisane, co tworzy doskonały obraz rozgrywającej się akcji. Książka przez lata wychwalana stała się pozycją klasyczną uzyskując rzesze fanów na całym świecie. Jest to z pewnością jedna z najwybitniejszych powieści pisarza, która pomogła mu w zdobyciu sławy. "Miasteczko Salem" jest drugą powieścią Kinga, który przez lata obiecywał powrót do tematu i stworzenie kontynuacji, lecz w końcu uznał, że minęło zbyt wiele czasu - a szkoda. W 1979 roku książka została sfilmowana przez Tobe Hooper'a stając się jednym z najciekawszych filmów o wampirach.

PS. Z powieści można dowiedzieć się bardzo dużo o wampirach, klasyczne ich wersje.

Kup książkę Miasteczko Salem - Stephen King

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 7 i napisał:

Przez wiele lat zabierałem się do przeczytania „Miasteczka Salem”, książki już kultowej, a przez wielu uważanej za jedna z najlepszych powieści Kinga. Ostatnio nadarzyła się okazja - niestety powieść nie zrobiła na mnie wrażenia, przede wszystkim jest nudna (1/3 książki można by było śmiało wyciąć), akcja jak i napniecie są prawie zerowe, a scena finałowa przelatuje zupełnie niezauważona. Przyznam, ze powieść napisana jest na najwyższym poziomie, ale mnie to i tak jakoś nie przekonuje.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ dużo ciekawych informacji dotyczących wampirów
+ mroczny klimat
+ czytając w nocy można się przestraszyć:)
+ ciekawa fabuła
+ kreacja bohaterów

Minusy:

- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -