Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MILCZENIE OWIEC

The Silence Of The Lambs

MILCZENIE OWIEC

ocena:10
Autor:Thomas Harris
Tłumaczenie:Andrzej Szulc
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:1990
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:334
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.43
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 8
Paranoid Android - 10
Shadock - 9

"- A więc coś cię obudziło. Co? Coś ci się śniło? Co to było? - Obudziłam się i usłyszałam krzyk owiec. Obudziłam się w ciemności i gdzieś obok przeraźliwie beczały owce... "

Psychopatia - "trwała dewiacja charakteru, przejawiająca się aspołecznymi zachowaniami, niestałością, impulsywnością, nieumiejętnością przystosowania się do otoczenia" To jedynie definicja opisująca stan, w jakim znajduje się psychopata. Parę słów przedstawiających uosobienie persony, który z pewnością na miano człowieka nie zasługuje. Dopuszcza się zwyrodniałych czynów, których nie zawsze jest świadom. Czym się kieruje? Jaki jest jego cel? Czy zabija dla przyjemności?

"Młody imago wydostał się właśnie z pękniętego kokonu tkwiącego w wilgotnej ziemi na dnie klatki, wspina się ostrożnie po łodydze wilczej jagody i szuka miejsca, w którym będzie mógł rozpostrzec swoje wilgotne jeszcze skrzydła. Wybiega na biegnąco poziomą gałązkę. Powoli stopniowo skrzydła wypełniają się krwią i powietrzem..." Jest to znak symbolizujący przemianę. Taką przemianę przechodziły ofiary psychopaty Buffalo Billa, który to uprowadzał i znęcał się nad nimi psychicznie. Zdzierał z nich skórę i szył z niej stroje, by zaspokoić swe transseksualne pragnienia. Okrutne zabójstwa młodych kobiet spędzały sen z powiek początkującej agentce FBI, Clarice Starling. Prowadzi ona śledztwo współpracując z przebywającym w szpitalu psychiatrycznym, seryjnym mordercą Hannibalem Lecterem. Ma on na nią ogromny wpływ, gdyż w zamian za informacje o prześladowcy domaga się wiadomości o jej życiu prywatnym. Clarice jest niezwykle ciężko, jednak całkowicie poświęca się sprawie. Wydawać by się mogło, że po pewnym czasie między nią a Hannibalem zawiązuje się pewna więź. Korzysta z podanych przez niego podpowiedzi, które nie zawsze okazują się prawdziwe. Gdy wszelkie tropy zawodzą posuwa się do radykalnych metod, które pomogą jej w rozszyfrowaniu prześladowcy, ale zarazem pozwolą się wydostać Hannibalowi...

Muszę przyznać, że książka ta wywarła na mnie duże wrażenie, wzbudziła uczucia strachu i przerażenia, czasem smutku i nostalgii. Posiada niesamowity klimat, przez co potrafiłam doskonale identyfikować się z bohaterką, przeżywałam każdy jej ruch, każde załamanie jak i postęp. Pomimo wielu rozterek nie zważa ona na trudy i nie poddaje się. Choć towarzyszy jej przerażenie i strach to jednak daje z siebie wszystko, jest nieustępliwa. Nastrój i atmosfera doskonale wpływają na nasze emocje. Nie wiemy co kryje się w zakamarkach psychiki mordercy. Autor ukazuje budzącego odrazę psychopatę, który zatraca wszelkie wartości, jest bezwzględny. Jest prześladowcą nękającym swe ofiary dla przyjemności. To wstrząsający, napawający lękiem obraz. Książka ta niewątpliwie zaskakuje. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć żadnego kroku mordercy, a jej napięta akcja sprawia, że książkę pochłaniamy błyskawicznie. Obcujemy ze strachem, zagrożeniem oraz przerażającymi scenami. Drobnostkowe zdarzenia potrafią doskonale podkreślić toczące się działania, zmrozić krew w żyłach i odpowiednio nastraszyć.

Milczenie owiec należy już do klasyki thrilleru. Zarówno książka, jak i jej ekranizacja są niewątpliwie najbardziej znanymi pozycjami traktującymi o losach Hannibala - Cannibala. Ta kontynuacja odniosła największy sukces z całej serii. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Myślę, że książka ta z pewnością zaintryguje każdego, chłonącego dobrą i wymyślną akcję oraz stawiającego na wyrafinowany styl.


Kup książkę Milczenie owiec - Thomas Harris
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ cała książka
+ pomimo tego, że to thriller psychologiczny to jednak książka ta zasługuje na najwyższą ocenę
+ doskonałe ukazanie charakterów postaci

Minusy:

- szkoda że się skończyła ; )

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -