Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SZEŚĆ RAZY ŚMIERĆ

SZEŚĆ RAZY ŚMIERĆ

SZEŚĆ RAZY ŚMIERĆ

ocena:7
Autor:Adam Zalewski
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Funky Books
Ilość stron:312
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Dwukrotnie nacisnął spust. Ich śmierć nie dała mu satysfakcji. Wyszedł i skierował się do ostatniej farmy. Zmienił magazynek i odkręcił tłumik. Już go nie potrzebował. Wszedł na podwórze. Za szybą na parterze paliło się światło.”
/Adam Zalewski „Osiedle drwali”/

O Adamie Zalewskim polscy czytelnicy usłyszeli w 2008 roku za sprawą pokaźnych rozmiarów debiutanckiej powieści „Biała wiedźma”. Szybko przyszedł czas na kolejne książki – „Rowerzystę” oraz „Cień znad jeziora”. Tym razem autor serwuje nam sześć opowiadań grozy, których tematem przewodnim jest właśnie śmierć.

Przemoc domowa, zemsta, zawiść, zbrodnia. To główne motywy utworów z najnowszego zbiorku Adama Zalewskiego „Sześć razy śmierć”. Ich cechą charakterystyczną, do czego przyzwyczaił nas już autor w swoich poprzednich dokonaniach, jest to, że wciśnięte są w codzienność Stanów Zjednoczonych. Małomiasteczkowe klimaty wdzierają się do prozy Zalewskiego niemal od pierwszej strony. Niektórzy pewnie tupią w tym miejscu nóżką z oburzenia, że Stephen King jest tylko jeden i nikt mu nie dorówna, ale z pewnością znajdzie się grupa odbiorców, która zwyczajnie lubi pielęgnować w sobie mit małomiasteczkowej Ameryki i tęsknie spoglądać w tą mniej znaną stronę Stanów.

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy podczas lektury zbiorku jest starannie przygotowane tło rozgrywających się historii. Autor spogląda na Amerykę przez pryzmat detalu – ludzi, miejsca, otoczenia i przyrody. Jednak w gruncie rzeczy, Zalewski opowiada o rzeczach uniwersalnych, które w jakiś sposób są bliskie każdemu człowiekowi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Zło bowiem w każdej kulturze wymaga potępienia. Tak dzieje się w przypadku „Kilofa”, w którym mit dobrej rodziny spętany jest więzami przemocy i terroru, „Osiedla drwali”, gdzie pieniądz potrafi przemienić ludzi w bestie, „Agnes”, gdzie słowo nabiera sprawczej mocy, „Rzeźbiarza”, traktującym o psychopatycznej metamorfozie, „Krwawym śladzie”, w którym ludzie chcą przywrócić upragniony status quo i poczuć się bezpieczni oraz w „Nad rzeką węży”, gdzie zemsta wyznacza kierunek akcji.

Źródłem zła w opowiadaniach ze zbiorku „Sześć razy śmierć” jest człowiek i jego ułomności, które w końcu doprowadzają do jego upadku. Świat przedstawiony w opowiadaniach zbiorku jest światem twardzieli, gdzie rządzi prawo pięści i zemsty. Nie ma tu jednak naturalistycznej dosłowności, a jak się pojawia, to raczej w niewielkich ilościach (może poza „Rzeźbiarzem”). Czasem autor potrafi wbić czytelnikowi ćwieka niejednoznacznymi kwestiami moralno-etycznymi. Tak dzieje się np. w „Osiedlu drwali”. Zalewski trafia czytelnika krótkimi, prostymi zdaniami. Nie ma tu rozdmuchanych porównań, nadętej metaforyki, czy ukrytego symbolizmu. Wszystko jest jasne i klarowne. Największe emocje udaje się rozpalić w „Osiedlu drwali”. W pozostałych tekstach udaje się to z różnym skutkiem. Najgorzej pod tym względem jest chyba w „Nad rzeką węży”, które najmniej przypadło mi do gustu.

W porównaniu do pierwszych dokonań autora, widać postęp w jego prozie, ale to wciąż nie jest ekstraklasa polskiej literatury. Do tej pory znałem pisarstwo Zalewskiego jedynie z dłuższej formy, natomiast po lekturze „Sześć razy śmierć” nasuwa mi się wniosek, że autor chyba lepiej sobie radzi w krótszych utworach. Najnowszy zbiór Adama Zalewskiego polecam szczególnie fascynatom polskiej prozy. A że parę mankamentów znajdzie się po drodze… cóż… nie od razu Rzym zbudowano.
Poziom utworów autora rośnie praktycznie z książki na książkę, więc warto pamiętać nazwisko Adama Zalewskiego.

Kup książkę Sześć razy śmierć – Adam Zalewski

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ duża różnorodność tekstów
+ starannie zarysowane tło obyczajowe

Minusy:

- nierówny poziom opowiadań

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -