Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIASTO ŻYWYCH TRUPÓW

CITY OF THE DEAD

MIASTO ŻYWYCH TRUPÓW

ocena:7
Autor:Brian Keene
Tłumaczenie:Monika Jaworska
Wydanie oryginalne:2005
Wydanie polskie:2009
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:264
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Zbytnim uproszczeniem byłoby utożsamiać żywe trupy jedynie z osobą George’a Romero. Zombiaki poczuły się w popkulturze na tyle pewnie, że na dobre zadomowiły się w literaturze, filmie, grach, a nawet komiksie. Niosąc za sobą śmierć i zniszczenie, wieszcząc upadek cywilizacji człowieka, stały się jedną z ikon współczesnego horroru. I mimo że znacznie częściej sięgają po nie filmowcy, to jednak groza książkowa też potrafi postraszyć zombiakiem. Proza Briana Keene’a jest tego najlepszym przykładem.

Świat opanowały zombie. Hordy nieumarłych, niczym szarańcza, ruszyły na ostatnie bastiony ludzkości. Jim Thurmond i jego towarzysze, znani z poprzedniej części „Noc zombie”, znajdują schronienie w pozornie niezniszczalnym wieżowcu, gdzie władzę sprawuje ekscentryczny i szalony milioner. Czy konstrukcja wzniesiona przez człowieka wytrzyma starcie z istotami spoza czasu i przestrzeni? Czy pochód nieumarłych, pod wodzą niejakiego Oba zostanie zatrzymany? Ostateczna rozgrywka jest już blisko…

Kontynuacja powieściowego hitu, jakim okazała się „Noc zombie” Briana Keene’a. Co ciekawe, autor początkowo zamierzał poprzestać na tej właśnie powieści, jednak pod wpływem głosów czytelników, obruszonych pesymistycznym i otwartym zakończeniem „Nocy zombie”, postanowił dopisać ciąg dalszy przygód Jima i spółki.

Tak, jak i w „Nocy zombie”, tak i tutaj apokalipsa staje się pretekstem do ukazania słabości rodzaju ludzkiego i drzemiącego w nim zwierzęcych instynktów. Nekrofilski seks, gwałty, morderstwa, prawo pięści – wszystko to towarzyszy bohaterom, podążającym opustoszałymi, brudnymi ulicami amerykańskich miast, których klimat z taką wprawą kreśli autor.

Mimo że jest to rozwinięcie historii, znanej z poprzedniej powieści, niewiele dowiadujemy się tutaj nowego o naszych bohaterach. Fabuła bardzo przypomina jedną z historii, którą zaserwował nam w swoich filmach George Romero. Autor wydaje się mówić, że żadne bogactwo ani cuda techniki w chwili zagrożenia i kryzysu nie mogą dać pewności bezpieczeństwa. Keene niejako odkurza tu myśl George’a Romero z „Dawn of the Dead”, potępiającą wszechobecny konsumpcjonizm. W pewnym momencie powieści, naczelny schwarzcharakter, Ob, mówi wprost, że na nic ludziom ich wynalazki, bronie i osiągnięcia techniki, bo zapomnieli o pradawnej magii.

„Miasto żywych trupów” trzyma poziom „Nocy zombie”, jednak większy nacisk autor kładzie tu na relacje międzyludzkie, przez co powieść momentami uderza w bardziej dramatyczne tony. I mimo że proza Keene’a nie jest tak brutalna, jak np. Ketchuma, Lee, czy Barkera, to trzeba przyznać, że autor ten nie uznaje fabularnych kompromisów, ani nie sili się na happy endy. Czytając omawianą powieść, łatwo daje się zauważyć szybkie tempo akcji, czy niemalże filmowe zwroty. Momentami jakby zacierała się różnica między filmem i książką.

Proza Briana Keene to proza nowoczesna, skrojona jakby na miarę dzisiejszego pokolenia Web 2.0. Kogo zatem u wielkich współczesnych twórców grozy raziło powolne tempo akcji, nuda, czy nadmiernie rozbudowane historie bohaterów, to u Keene dostaje wszystko w wersji minimalistycznej, co nie znaczy, że gorszej.

„Miasto żywych trupów” czyta się szybko, lecz po lekturze książki w głowie pozostają jedynie migawki. Czysto rozrywkowy faktor powieści, jej niewielka objętość i szybkie tempo akcji powodują, że opowieść o nieumarłych ma szansę trafić do wszystkich, którzy do tej pory migali się przed spotkaniem z literaturą grozy.


Kup książkę Miasto żywych trupów – Brian Keene


Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ szybkie tempo akcji
+ trzyma poziom "Nocy zombie"
+ czyta się błyskawicznie

Minusy:

- brak pogłębionych portretów psychologicznych bohaterów
- niektórym może wydać się zbyt "teledyskowa"

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -