Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UPIÓR POŁUDNIA. PAMIĘĆ UMARŁYCH

UPIÓR POŁUDNIA. PAMIĘĆ UMARŁYCH

UPIÓR POŁUDNIA. PAMIĘĆ UMARŁYCH

ocena:8
Autor:Maja Lidia Kossakowska
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2009
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:208
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

My też wyszliśmy na zewnątrz. Od razu oblepiło nas mokre, rozgrzane powietrze. Nie wiadomo, gdzie się podziać. Wewnątrz budynku – gorąco, za zewnątrz – gorąco. Nie sposób iść, nie sposób siedzieć, leżeć czy jechać. Taka temperatura zabija wszelaką energię, czucie, ciekawość. O czym się myśli? Żeby przetrwać dzień. No, już minął ranek. O, już przeszło południe. Nareszcie nadciąga zmierzch. Ale o zmierzchu wcale nie jest lżej, nie jest lepiej. Zmierzch jest tak samo duszny, lepki, oślizgły. A wieczór? Wieczór paruje rozgrzaną, duszną mgłą. A noc? Noc okleja nas mokrym, gorącym prześcieradłem.
Ryszard Kapuściński, Heban

„Pamięć umarłych” to druga odsłona tetralogii Mai Lidii Kossakowskiej zatytułowanej „Upiór południa”. Tym razem autorka „Rudej sfory” przenosi nas w bezkresny odmęt zalanej piekielnym skwarem północnoamerykańskiej prerii. Tam, w położonym na skraju cywilizacji miasteczku High Hill, pojawia się poszukiwany na całym Dziki Zachodzie morderca o nazwisku Hitchcomb. Ku zaskoczeniu miejscowego szeryfa wymykający się dotąd wymiarowi sprawiedliwości złoczyńca bez słowa daje się aresztować i uwięzić. Wraz z jego osadzeniem w mieścinie zaczynają dziać się coraz dziwniejsze wypadki. W niezwykle okrutny sposób zaczynają umierać co bardziej znamienici obywatele High Hill. Intuicja szeryfa Barlowa podpowiada mu, iż wszyscy zamordowani mają coś w wspólnego z Hitchcombem. Kiedy stróż prawa zaczyna orientować się w czym rzecz, jest już za późno. Wysłannicy piekła bowiem docierają także do jego najbliższych.

Po raz kolejny w powieści Kossakowskiej rzeczywistość w niej ukazana kreowana jest przez mężczyzn. To oni walczą z otaczającą ich dziką naturą, to oni wydzierają jej skarby, które później można spieniężyć. Ubóstwiany przez nich pieniądz, a co za tym idzie uzyskana dzięki niemu władza, demoralizuje mężczyzn sprawiając, iż ich czyny i decyzje tworzą duszny klimat moralnego bagna. Co ważne miejscem rodzącego się zła autorka uczyniła nie wielkie miasto z jego specyfiką przyciągania najróżniejszego sortu degeneratów, lecz leżącą na końcu świata mieścinę, w której bogobojni na pozór ludzie wiodą spokojne i do bólu przewidywalne życie. Okazuje się jednak, iż nawet w takim miejscu mogą zostać popełnione czyny, których specyficzny charakter zauważany zostaje w samym piekle.

Od dzieła Kossakowskiej, lepszego od wcześniejszej „Czerni”, trudno oderwać uwagę choćby na moment. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników. To, co najbardziej mi się podobało, to atmosfera narastającej presji, która coraz bardziej destrukcyjnie wpływa na życie bohaterów powieści. Główny bohater, załamany śmiercią żony szeryf Barlow, musi nie tylko poradzić sobie z nowym nieszczęściem – śmiertelną chorobą ukochanej córki, lecz także z nieznanym mordercą, który bardzo krwawo rozlicza się z kolejnymi mieszkańcami High Hill. Kossakowska nie oszczędza swojego bohatera, nie próbuje nam także wmówić, iż charakter piastowanego stanowiska pozwoli mu przezwyciężyć wszystkie problemy. Barlow bowiem to wrak człowieka. Jedyne. co trzyma go przy zdrowych zmysłach, to coraz słabszy oddech jego dziesięcioletniej Mary. Zdajemy sobie sprawę, iż z jej ostatnich westchnieniem umrze również szeryf. Ale Barlow to nie jedyny człowiek, który czuje, iż w miasteczku zagnieździło się zło. Zdają sobie z tego sprawę również trzej współpracownicy szeryfa. Twardzi, nawykli do ciężkiego życia mężczyźni coraz bardziej boją się tego, co może przynieść z sobą najbliższa przyszłość. Przerażeni, z uczestników wydarzeń przeradzają się w ich biernych i struchlałych świadków. Wreszcie miejscowi notable, cel nieznanego mordercy, zaczynają czuć się niczym zwierzyna zapędzona w pułapkę. Nietykalni dotąd, rozbestwieni brakiem jakiejkolwiek kontroli z narastającą paniką czekają na zbliżająca się śmierć.

Dobry horror to nie tylko świetnie nakreślony wątek nadnaturalny czy stymulujące wyobraźnię opisy krwawych jatek. Dobrą powieść grozy charakteryzować się powinna przede wszystkim atmosferą narastającego zagrożenia, z którym radzić muszą sobie wiarygodnie nakreśleni bohaterowie. Taka literatura angażuje, pochłania uwagę oraz pobudza naszą imaginację. Wszystko to, może nie w sposób doskonały, ale na pewno zasługujący na zainteresowanie, udało się zawrzeć Kossakowskiej w „Pamięci umarłych”. Świat przedstawiony jej powieści ograniczony bowiem został do niewielkiego, znajdującego się na rubieżach cywilizacji miasteczka oraz kilkunastu jego bohaterów. To tam, bez możliwości ucieczki, bohaterowie muszą zmagać się nie tylko z demonem, lecz także, choćby dla szeryfa Barlowa jeszcze bardziej dotkliwymi, problemami osobistymi. W literackim uniwersum stworzonym przez Kossakowską niebagatelną rolę odgrywają warunki atmosferyczne (upał jest motywem przewodnim tetralogii „Upiór południa). Obezwładniająca duchota oraz żar lejący się z nieba sprawiają, iż momentami bohaterowie, szukając choćby odrobiny wytchnienia, miotają się niczym szczury w klatce. Upał jest kolejnym elementem otaczającej bohaterów matni, przed którym nie ma ucieczki.

„Pamięć umarłych” to nie tylko kameralna i pełna emocji powieść grozy, lecz także swoisty traktat dotyczący ludzkich postaw w obliczu śmierci. Kossakowska „Pamięcią umarłych” próbuje wzbudzić w nas niepokój, ale również na jej kartach opowiada o miłości, odpowiedzialności, ludzkiej chciwości, a nade wszystko o pragnieniu zemsty, której hamulcowym nie są ani ognie piekielne, ani zamieszkujące je demony.

Kup książkę Upiór Południa. Pamięć Umarłych - Maja Lidia Kossakowska
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetna, znakomicie opowiedziana historia
+ styl autorki
+ wiarygodni bohaterowie
+ daleki od banału przekaz
+ kilka ciekawych refleksji dotyczących natury ludzkiej
+ wciąga i cały czas zaprząta uwagę

Minusy:

- za krótka
- jak dla mnie zbyt mało High Hill

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -