Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UPIÓR POŁUDNIA. BURZOWE KOCIĘ

UPIÓR POŁUDNIA. BURZOWE KOCIĘ

UPIÓR POŁUDNIA. BURZOWE KOCIĘ

ocena:5
Autor:Maja Lidia Kossakowska
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2009
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:256
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Pamiętacie pierwszą część „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”? Mówiąc w największym skrócie, czworo dzieci, przebywając na wsi z dala od bombardowanego Londynu, odkrywa w starej szafie przejście do magicznej krainy zwanej Narnią. Kiedyś „płynąca mlekiem i miodem” kraina teraz znajduje się pod butem despotycznej Białej Czarownicy. Po wielu perypetiach rodzeństwo Pevansie staje po stronie lwa Aslana w wojnie mającej wyzwolić Narnię spod tyranii wiedźmy.
Podobnie rzecz się ma w trzeciej odsłonie cyklu „Upiór południa” Mai Lidii Kossakowskiej zatytułowanej „Burzowe Kocię”. Jego bohater, Troy Harlows, amerykański żołnierz wykonujący w Iraku tajne misje, za sprawą magicznego kota zostaje przeniesiony do Krainy Opodal. Tam ma stawić czoło Idrowi, szalonemu bóstwu, które chce zniszczyć przepiękny świat, nad którym pieczę sprawuje Burzowe Kocię.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich części tetralogii, „Burzowe Kocię” zupełnie mi się nie podobało. Napisana przez Kossakowską historia przypominała mi bowiem literaturę, z której chyba wyrosłem, a więc opowieść o bohaterze-wybrańcu mającym wyzwolić jakieś uniwersum ze szponów szalonego demiurga, demona czy władającego ogromną mocą czarnoksiężnika. W tym celu musi on przemierzyć ogromną przestrzeń nie tylko po to, by dogłębnie poznać nowy i pełny tajemnic świat, lecz także by zmierzyć się ze wszystkimi tkwiącymi w nim samym słabościami i cieniami przeszłości. Po wielu perypetiach, mniej lub bardziej dla niego szczęśliwych, nasz heros pojawia w wyznaczonym miejscu i zaczyna się wielki bój dobra ze złem.

Aby urozmaicić swoją, w porównaniu z „Czernią” i „Pamięcią umarłych”, banalną historyjkę, Kossakowska postanowiła wpleść kilka niestandardowych, jak na tego typu opowieści, elementów. Głównym bohaterem uczyniła żołnierza, który wielokrotnie i bardzo dotkliwie był torturowany najpierw przez irackich wojskowych, później służby specjalne tegoż kraju. Dzięki temu, iż przeżył gehennę nie popadając w obłęd, dla Burzowego Kocięcia stał się jedynym, który mógłby uratować jego świat. Siłą rzeczy więc raz jesteśmy w irackich kazamatach, innym razem znowu czytamy o poczynaniach Troy’a Harlowsa w Krainie Opodal. Jestem prawie pewny, iż „przeskakiwanie” z jednej rzeczywistości do drugiej było świadomym zabiegiem autorki, wskazującym na podobieństwo obu światów. Chodzi tu przede wszystkim o tyranię panującą zarówno w Iraku, jak i w fantastycznej nibylandii. Amerykański żołnierz zostaje zmuszony do walki z pomagierami obu dyktatorów. Innym, ciekawym trzeba przyznać, choć zupełnie niewykorzystanym, elementem uatrakcyjniającym przeciętną fabułkę „Burzowego Kocięcia” są przesłuchania Harlowsa prowadzone przez irackich „bezpieczniaków”. I nie chodzi tu o tortury stosowane wobec Amerykanina, lecz o próby wymuszenia na nim uzasadnienia amerykańskich operacji wobec Iraku. Żołnierz z US Army zarzuca bowiem swoim przeciwnikom prowadzenie niemęskiej wojny, czyli notoryczne zasłanianie się przez muzułmańskich wojowników cywilami, w tym kobietami i dziećmi. Znowu Irakijczycy nie rozumieją, dlaczego wojska alianckie w ogóle znalazły się w Iraku. Szkoda, że Kossakowska nie spuentowała tego w jakiś trafny i błyskotliwy sposób, talentu ku temu przecież jej nie brakuje.

Niewątpliwie także w swojej powieści Kossakowska postanowiła nawiązać do symboliki chrześcijańskiej. Przykładem takich ewokacji może być Kraina Opodal, która z rosnącym w niej drzewem od razu przywodzi na myśl biblijny Eden. Podobnie rzecz się ma z Idrem, upadłym Opiekunem Ogrodu. Będąc przeciwnikiem wszystkiego, co żywe, kojarzy się z diabłem. Nieustannie także za pomocą najróżniejszych sztuczek zwodzi podróżującego sierżanta Harlowsa, jakby prowadził z nim jakąś grę. Jednak religijny kontekst „Burzowego Kocięcia” wcale nie nadaje powieści specjalnej głębi. Nie powoduje on, iż utwór literacki możemy interpretować na innych poziomach, niż tylko ten dosłowny.

Ktoś może zapytać, gdzie w utworze autorki „Rudej sfory” znajduje się horror czy choćby namiastka grozy. I tak jak nie było problemu z jego określeniem w poprzednich dwóch odsłonach „Upiora południa”, tak w „Burzowym Kocięciu” problem ten niektórym czytelnikom (zwłaszcza tym, bardzo mocno przywiązanym do gatunkowych etykiet) może wydać się dość istotny. Według mnie utwór Kossakowskiej zaliczyć można do tzw. dark fantasy. Mamy tu bowiem do czynienia z Krainą Opodal, pięknym, ale jednocześnie mrocznym i niebezpiecznym światem na dodatek znajdującym się o krok od unicestwienia. Jak wcześniej wspomniałem, zmagania bohatera w nieznanym, często wrogim mu uniwersum, przeplatane są relacjami z jego przesłuchań w irackich kazamatach. Jak nietrudno się domyślić, indagacja nie jest przyjacielską pogadanką. Autorka co i rusz „raczy” nas opisami straszliwych tortur, jakie z rąk irackich siepaczy znosić musi Troy Harlows. Momentami dawka przemocy, jaką musi znieść bohater, jest naprawdę przytłaczająca.

Jak na „Alicję w Krainie Czarów” dla dorosłych „Burzowe Kocię” jest zbyt prostą i niewymagającą historią. Trudno się w niej doszukiwać moralnych dylematów, jakim czoło musieli stawić bohaterowie „Czerni” czy „Pamięci umarłych”. Z drugiej jednak strony Kossakowska jest na tyle dobrą pisarką, iż napisanie totalnego gniota na pewno jej nie grozi.

Kup książkę Upiór Południa. Burzowe Kocię – Maja Lidia Kossakowska
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ główny bohater
+ wydarzenia w irackich kazamatach
+ szybko się czyta

Minusy:

- mało interesująca historyjka
- to wszystko już było
- mało przekonujący czarny charakter
- Kraina Opodal nie zwala z nóg swą oryginalnością

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -