Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STEPHEN KING POD LUPĄ

The Science of Stephen King

STEPHEN KING POD LUPĄ

ocena:4
Autor:Robert A. Weinberg Lois H. Gresh
Tłumaczenie:Witold Matuszyński
Wydanie oryginalne:2007
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Fontanna
Ilość stron:244
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Literackie uniwersum Stephena Kinga wciąż zaskakuje, inspiruje i skłania badaczy do poświęcania mu osobnych książek. Nie inaczej jest w tym wypadku. Lois H. Gresh i Robert Weinberg w „Stephen King pod lupą” analizują literackie światy, stworzone przez „króla horroru” i przepuszczają je przez filtr teorii naukowych. Jest tu niemal wszystko: roboty, kosmici, Einstein, czarne dziury i podróże w czasie…

Literatura Stephena Kinga już dawno przestała być strawą zarezerwowaną jedynie dla żądnych wrażeń miłośników powieści grozy. Dziś, o twórczości Kinga powstają artykuły, rozprawy, książki, a nawet całe encyklopedie. Praktycznie każdego roku na rynku literackim pojawiają się pozycje, poświęcone Kingowi, niejednokrotnie stanowiąc łakomy kąsek dla zatwardziałych fanów pisarza. W przypadku „Stephen King pod lupą” trudno jednak mówić o łakomym kąsku, bo po lekturze książki czytelnik może poczuć się z lekka oszukany. Dlaczego? Otóż panowie Lois H. Gresh i Robert Weinberg stworzyli pozycję poświęconą zjawiskom fizycznym, matematycznym i paranaukowym, wykorzystując jedynie nazwisko Stephena Kinga na okładce. Analiza twórczości „króla horroru” jest tu szczątkowa, a większość książki stanowią rozważania naukowe i filozoficzne.

Podobno autorzy „Stephen King pod lupą” są ekspertami od miszmaszu kultury masowej i nauki, czego dowodem mają być ich wcześniejsze dokonania w rodzaju „The Science of Superheroses”, „The Science of Supervillains”, czy „The Science of James Bond”. Jeśli jednak te książki napisane są podobnie, jak ta, rzekomo poświęcona Stephenowi Kingowi, to serdecznie dziękuję za taką ekspertyzę.

„Stephen King pod lupą” to marketingowa pułapka, która czyha na wielbicieli prozy Amerykanina. Nie dajcie się jednak zwieść, bo jest to pozycja raczej dla miłośników tajemnicy trójkąta Bermudzkiego, czy zderzacza hadronów niż miłośników literatury grozy. Oczywiście można być miłośnikiem Kinga i ciekawostek naukowych, czy paranaukowych, lecz w przypadku wspomnianego tytułu, uczciwie trzeba powiedzieć, że zawartość Kinga w Kingu jest tu naprawdę niewielka. W książce tej, pisarstwo Stephena Kinga staje się tylko przyczynkiem do dyskusji i rozważań nad współczesnymi teoriami naukowymi. Fakty naukowe podawane są często w sposób „łopatologiczny”, tak, żeby dotrzeć do przeciętnego czytelnika. Innym razem, są to zwykłe dywagacje, które wręcz nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

„Stephen King pod lupą” raczej niewiele wnosi do wyjaśnienia uniwersum „króla horroru”. Jeśli zatem ktoś szuka analizy prozy Stephena Kinga, to zdecydowanie powinien sięgnąć po inne tytuły. Książkę należy potraktować tylko i wyłącznie w kategorii ciekawostki, uzupełniającej biblioteczkę najbardziej zatwardziałych fanów prozy Amerykanina. W przeciwnym wypadku, po lekturze książki towarzyszyć nam będzie uczucie głębokiego rozczarowania i źle wydanych pieniędzy…

Kup książkę Stephen King pod lupą – Robert A. Weinberg, Lois H. Gresh
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ sprawdza się wyłącznie jako ciekawostka
+ dla wielbicieli paranaukowych teorii

Minusy:

- analiza prozy Stephena Kinga jest tu szczątkowa
- nic nie wnosi do universum "króla horroru"
- to zwyczajna marketingowa pułapka

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -