Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PUSTKOWIA

Desert Places

PUSTKOWIA

ocena:7
Autor:Blake Crouch
Tłumaczenie:Dorota Strukowska
Wydanie oryginalne:2004
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:304
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Blade Crouch jest pisarzem zupełnie u nas nieznanym, a „Pustkowia” to jego debiutancka powieść wydana w roku 2004 w Stanach Zjednoczonych. Dzięki wydawnictwu Replika możemy zapoznać się z tym utworem i wyrobić sobie opinię na temat tego rozwijającego coraz szerzej skrzydła pisarza.

Bohaterem utworu jest Andrew Thomas, twórca poczytnych kryminałów i powieści sensacyjnych. Właśnie przygotowuje się do promocji kolejnej książki odpoczywając w swym domu nad jeziorem. Tam dostaje wiadomość z informacją, że na terenie jego posesji znajdują się zwłoki młodej dziewczyny, co więcej, na ciele ofiary morderca zostawił ślady oskarżające Thomasa. Tajemniczy psychopata zmusza pisarza do gry…

Czy Was też, od czasów Stephena Kinga, irytuje każda powieść, której bohaterem jest pisarz? A narracja dodatkowo prowadzona jest w pierwszej osobie? No cóż, jeśli tak, to musicie się z tym pogodzić, tak jak i ja uczyniłem. Na szczęście pomaga w tym akcja, która od początku wciąga w wir wydarzeń i nie pozwala odetchnąć nawet przez moment. Crouch odrobił zadanie domowe i wie, jak skonstruować trzymający w napięciu thriller, jak dawkować napięcie i w jaki sposób przykuć uwagę czytelnika. I przez większość czasu naprawdę mu się to świetnie udaje.

Mankamentem jest jednak, w moim odczuciu, nadmierne skomplikowanie intrygi. Sam motyw złego brata bliźniaka nie jest w literaturze niczym nowym, Crouch nie próbuje łamać konwencji, nie wyłamuje się ze znanych kolein. Jednakże natężenie niektórych zdarzeń ociera się momentami o absurd, zdarza się też kilka logicznych wpadek (dlaczego nikt nie rozpoznaje Andrew, gdy zjawia się na uczelni Orsona?). Mocno przesadzony jest także finał, w którym autor chciał chyba ustanowić nowy rekord zaskakujących zwrotów fabularnych. Są to jednak wady, na które można przymknąć oko, biorąc pod uwagę, iż mamy do czynienia z debiutem.

„Pustkowia” na pewno nie zrewolucjonizują literatury, podejrzewam, że nie będą też miały większego wpływu na to, czy będziecie się chcieli zapoznać z dalszą twórczością Blake Croucha. Niemniej, jeśli szukacie wciągającej lektury na dwa, trzy wieczory trafiliście bardzo dobrze.

Kup książkę Pustkowia – Blake Crouch
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wartka akcja
+ ciekawa intryga
+ zapadające w pamięć postacie

Minusy:

- to debiut, co widać w wielu momentach
- ile razy można czytać o bohaterach-pisarzach?

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -