Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MONSTER

MONSTER

MONSTER

ocena:4
Autor:Sebastian Kossak
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Warszawska Firma Wydawnicza
Ilość stron:680
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Antoni Kępiński, słynny polski psychiatra i filozof, mawiał, że każdy jest potencjalnym mordercą, tylko jego żądza mordu ukryta jest pod powierzchnią obowiązujących norm społecznych. Twórcy grozy już dawno odkryli, że potwór siedzi w każdym z nas. Dziś brzmi to może jak banał, ale wciąż stanowi fundament kultury grozy. Fakt ten postanowił wykorzystać w swojej powieści Sebastian Kossak. Z jakim skutkiem? Oceńcie sami…

Kapitan Trzoss to znudzony życiem mężczyzna w średnim wieku, którego rodzina to jedna wielka karykatura. Jego nastoletnie córki bez krępacji oddają się wspólnej masturbacji, syn natomiast trudni się nocnymi rabunkami, również nie stroniąc od uciech cielesnych. Tymczasem ten pełen niedoskonałości świat przecina brutalna i zuchwała zbrodnia, która niczym magnes, przyciąga kolejne…

Reklamowany jako bezkompromisowy, przepełniony naturalistycznymi scenami seksu, „Monster” zwyczajnie zawodzi. Gdy wydawać by się mogło, że otrzymamy powieść na kształt „American Psycho” Ellisa, czy świetnej „Gangreny” Kornagi, okazuje się, że książka Sebastiana Kossaka przypomina ledwie cień wspomnianych utworów, oferując czytelnikowi niewielkie przebłyski przyzwoitej lektury. „Monster” ocieka seksem w najodważniejszym wydaniu. Znajdziemy tu sceny nekrofilskie, zoofilskie, pedofilskie i chyba każdą możliwą konfigurację uciech cielesnych. Brzmi odważnie? Być może, ale to stanowczo za mało, by zatuszować warsztatowe niedoskonałości wspomnianej książki. Momentami autor stara się nas jakby przekonywać, że opisywane wydarzenia są próbą głębszej analizy jednostki ludzkiej, ale gdybyśmy mieli z tej perspektywy spojrzeć na utwór Kossaka, to i tak byłoby mu bardzo trudno się obronić.

Rzekomo naturalistyczne opisy przybierają wręcz postać groteski, nie mającej wiele wspólnego z rzeczywistością. Nawet patrząc na „Monstera” w okularach fantastyki grozy, zachowania, motywacje i dialogi bohaterów obnażają ich słabą konstrukcję. Czytając powieść, odniosłem wrażenie, że autor porwał się trochę z motyką na słońce. Przede wszystkim książka potyka się o brak należytej redakcji i korekty. Z kart powieści gdzieniegdzie błyskają błędy ortograficzne, składniowe, literówki. Ponadto wiele wątków wydaje się być zwyczajnie zbędnych, jedynie spowalniających tempo lektury. Dlatego też przedzieranie się przez blisko 700 stron wcale nie należy do najłatwiejszych, a momentami wymaga prawdziwej determinacji.

Sam „Monster” posiada również lepsze momenty, a chwilami naprawdę pozytywnie zaskakuje językowo. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że tych jest zdecydowanie mniej. Na plus należy zaliczyć ponurą, pławiącą się w degrengoladzie, wizję świata. W zasadzie mamy tu do czynienia z samymi antybohaterami, targanych nieokiełznanymi żądzami cielesnymi, które w końcu doprowadzają do ich upadku. Świat młodych jest światem szarości, beznadziei, przygodnego seksu i zaspokajania najprymitywniejszych instynktów. Nie ma tu miejsca na głębsze wartości, czy uczucia. A jak się nawet pojawiają, to i tak w końcu są tłamszone przez chuć. Autor nie pozostawia tu cienia nadziei, czy optymizmu.

Zawsze kibicuję nowym autorom grozy i debiutantom. Nawet, gdy się trochę sparzę na lekturze, to i tak podświadomie trzymam za nich kciuki w kolejnych projektach. Tak jest i tym razem, bo choć lektura „Monstera” nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, to mam nadzieję, że Sebastian Kossak nie spocznie na laurach i następnym razem będę mógł mu wystawić laurkę.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ponura, brutalna wizja świata
+ liczne sceny erotyczne i pornograficzne

Minusy:

- słaba korekta i redakcja
- licha konstrukcja bohaterów
- wiele zbędnych wątków
- zbyt długa

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -