Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PASAŻER

Le Passager

PASAŻER

ocena:8
Autor:Patrick Senécal
Tłumaczenie:Ewa Pfeifer
Wydanie oryginalne:1995
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Fu Kang
Ilość stron:170
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:


Udany debiut to nie wszystko, o czym srogo przekonało się już wielu pisarzy. Co gorsza wymagania wobec następnej książki są większe, a to z kolei przekłada się na problem wielu pisarzy, którzy podniesionej poprzeczki nie potrafią przeskoczyć. Na szczęście Patrick Senécal do tego typu autorów nie należy, a „Pasażer”, mimo że nie pozbawiony wad, przynajmniej dorównuje poprzednikowi.


Bohaterem utworu jest Etienne Seguin, młody wykładowca literatury, który próbując dojść do siebie po burzliwym rozstaniu z ukochaną wraca w rodzinne strony do miejscowości Drummondville. Próbuje ułożyć sobie na nowo życie, skupiając się na pracy i odwiedzając regularnie troszczących się o niego rodziców. Przeżywa fascynację studiując literaturę grozy, za którą wcześniej nie przepadał, wiedzie spokojny żywot do momentu, gdy pewnego razu, w drodze z uczelni zabiera ze sobą autostopowicza...

Główny zamysł fabularny nie należy do szczególnie wyszukanych, oto bowiem mamy do czynienia z bohaterem, który w dzieciństwie stracił pamięć, a obecnie, prawdopodobnie pod wpływem koszmarnych opowiadań zaczyna przypominać sobie koszmar, który wywołał u niego traumę. A może po prostu to tylko ułuda zmęczonego i udręczonego rozwodem umysłu? Czy wreszcie jest to wpływ Alexa, tajemniczego z pozoru pasażera, którego prawdopodobnie znał przed laty? Wreszcie, czy nie jest to skutek nadopiekuńczej miłości rodziców Etienne, którzy w trosce o niego zamykają go pod emocjonalnym kloszem? Wyjaśnienie nadejdzie oczywiście na końcu książki, wcześniej jednak padnie kilka trupów, a Senécal potrafi opisywać sceny zabójstw bardzo sugestywnie, jednocześnie nie popadając w bezsensowne epatowanie przemocą.

Jest to pewnie zaleta nie tylko tego utworu, ale i samego autora, widać bowiem rzetelne zaplecze wiedzy psychologicznej, którą pisarz się posługuje, sprawiając, że ta z pozoru banalna i oparta na klasycznych schematach historia (stopniowe flashbacki ujawniają coraz straszniejszą prawdę) wciąga od pierwszych stron i powoduje, że nie sposób oderwać się od niej przed ukończeniem tekstu. To właśnie styl pisarza, który potrafi być i brutalny i zaskakujący, a przy tym niezmiennie intrygujący. Tu nie można powiedzieć nic poza tym, że Senécala po prostu rewelacyjnie się czyta. Mamy tu do czynienia z horrorem psychologicznym najwyższych lotów, o którym nie można powiedzieć zbyt dużo, by nie zepsuć przyjemności z lektury. Inna sprawa, że zakończenie jest łatwe do przewidzenia (mimo, że i tam pojawia się mocny akcent), a sama książka jest przerażająco... krótka. A może jest to kolejny powód do sięgnięcia po tego autora? Czas na pewno nie będzie stracony.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wartka fabuła
+ psychologiczne przygotowanie autora

Minusy:

- bardzo krótka...
- finał choć mocny, można przewidzieć

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -