Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MORDERCY

Mordercy

MORDERCY

ocena:9
Autor:Łukasz Śmigiel
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Oficynka
Ilość stron:343
Autor recenzji:Miqa
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Łukasz Śmigiel jest autorem takich książek jak „Muzykologia”, „Demony” i „Decatheris”. Sięgając po książkę z pogranicza kryminału, thrillera, horroru z odrobiną fantastyki oczekuję wciągającej i nieszablonowej fabuły, nieprzewidywalnych zwrotów akcji, ciekawie wykreowanych bohaterów i dreszczyku emocji. „Mordercy” Łukasza Śmigla mają z założenia tacy właśnie być. W swoim drugim zbiorze opowiadań autor zabiera czytelnika w kryminalny półświatek złych postaci i ich zbrodni... a przynajmniej tak mówi okładka.

12 opowiadań, które mają na celu wystraszyć, poruszyć i wciągnąć w swoją historię czytelnika. Łukasz Śmigiel zaprezentuje w nich cały wachlarz interesująco wykreowanych psychopatów od agenta pedofila, pielęgniarza kanibala, słodkiej Podróżniczki, XVI-wiecznego lekarza detektywa, kosmitów „pancernych pingwinów” czy stracha na wróble. Nie zabraknie również postaci czysto metafizycznych takich jak anioł, diabeł czy demon Bożego Narodzenia. I nie wszyscy będą tu tytułowymi mordercami. Większość z postaci to po prostu margines społeczny, lub coś, czego nie można racjonalnie wytłumaczyć. Niektóre utwory są owiane tajemnicą i czytelnik ma prawo do własnych domysłów, a pozostałe kończą się w oczywisty sposób. Jednak każde opowiadanie ma miejsce w innym miejscu i innym czasie, od średniowiecza po rok 2048.
Mimo że w utworach Łukasz Śmigla pojawia się często Bóg i parę nawiązań do symboliki religii chrześcijańskiej, to jednak zawsze wygrywają złe lub niewierzące postaci. I to, po bohaterach o wyjątkowo szkaradnych cechach, jest najstraszniejsza część w opowiadaniach młodego, polskiego autora. Dlaczego to właśnie dobro nie może wygrywać, tak jak to zawsze w książkach bywa? Ponieważ Śmigiel chciał wykreować coś absurdalnie strasznego.

Autorowi na pewno nie można zarzucić braku wyobraźni. 12 opowiadań tak mną wstrząsnęło, że zastanawiam się skąd te pomysły w głowie Łukasza. Plusem jest z pewnością język, którym autor się posługuje. Dużo w nim wykwintnych metafor i porównań. Nie brakuje jednak również wulgaryzmów. Częstym zabiegiem w „Mordercach” jest wszechobecna metafizyka i podróże w czasie. Natomiast irytujący może wydać się fakt, że większość postaci ma zagraniczne imiona, dlaczego by nie użyć dla odmiany w polskiej książce Polskich nazw?
Opowiadaniem, które najbardziej przypadło mi do gustu jest „Krąg”. Motywem przewodnim jest reinkarnacja i wędrówka dusz. W bardzo subtelny sposób autor wprowadził tu postać wilkołaka i wyjątkowej inkwizytorki.

„Mordercy” przypominają mi zbiór opowiadań „Thriller” Jamesa Pattersona i innych. Również ciągle trzymają w napięciu, a utwory są utrzymane na wysokim poziomie literackim i pod względem treści. Warto przeczytać też „Posłowie” w którym Śmigiel krótko komentuje każdy utwór i pracę nad nim. Zbiór 12 utworów, które znalazły się w książce, to chyba jedyna taka pozycja na polskich rynku. Nie chciałabym się spotkać oko w oko z tak barwnymi postaciami z tej książki...

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ pomysłowe, oryginalne opowiadania;
+ trzymająca w napięciu fabuła;
+ nieszablonowe postaci;
+ język literacki na wysokim poziomie;
+ wiele zabiegów stylistycznych;
+ synkretyzm rodzajowy;

Minusy:

- imiona postaci w większości wyłącznie zagraniczne;
- czasem akcja toczy się zbyt szybko, co utrudnia zrozumienie przekazu;

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -