Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIDNIGHT MOVIES. SEANS O PÓŁNOCY

MIDNIGHT MOVIES

MIDNIGHT MOVIES. SEANS O PÓŁNOCY

ocena:10
Autor:J. Hoberman Jonathan Rosenbaum
Tłumaczenie:Michał Oleszczyk
Wydanie oryginalne:1983
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Korporacja Ha!art
Ilość stron:344
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Współczesny widz rozmiłowany w horrorach z pewnością zna takie filmy jak „Erasherhead”, „El Topo”, „Pink Flamingos” czy „Night of the Living Dead”. Nie każdy jednak wie iż obrazy te w specyficzny sposób wyrobiły sobie swoje miejsce w historii kina. Zbyt brutalne i szalone by mogły być pokazywane w normalnych porach filmowych. Zbyt nowatorskie i pełne złego smaku by trafić do przeciętnego widza czy wreszcie określone jako nie-kasowe. Tego typu nastawienie rynku kiniarskiego sprawiało, że filmy lądowały w koszu, a ich twórcy zniechęceni przestawali myśleć o sztuce. Tymczasem pojawia się Ben Barenholtz, który rozmiłowany w szalonych filmach postanawia zorganizować ich pokazy o północy. W ten sposób w kolejnych małych kinach zadymionych marihuaną gromadzą się widzowie zakochani w seansach o północy.

W dziesięciu rozdziałach książki J. Hoberman i J. Rosenbaum kreślą sylwetki kolejnych reżyserów, recenzują ich najważniejsze filmy i odnoszą je do kolejnych wydarzeń społeczno-politycznych. W końcu każdy obraz posiada swoją własną historię, która niekiedy urasta do rangi legendy opowiadanej zawsze przed seansem. Z drugiej strony wydarzenia historyczne niekiedy zmieniają kompletnie odbiór filmów przez widza. Tym sposobem tragiczna śmierć Martina Luthera Kinga, zabójstwo Roberta F. Kennediego oraz długotrwałe zamieszki na ulicach miast splatają się z premierą „Nocy żywych Trupów” G. Romero. Wypada się tylko domyślać co dzieje się w umyśle widza odbierającego taką rzeczywistość.

Midnight Movies to nie tylko filmy i twórcy, to również specyficzna publiczność. Widzowie, którzy przychodzą wielokrotnie na seans tego samego filmu, dopatrując się w nim kolejnych elementów. Ludzie przebierający się za postaci, znający dialogi na pamięć czy wręcz dopowiadający kwestie, które nie były nigdy zawarte w filmie. W tego typu kulcie szczególnie wyróżnia się obraz „Rocky Horror Picture Show”, ale nie tylko ten film do dzisiaj otoczony jest szczególnym zainteresowaniem publiczności z całego świata.

Książka napisana w 1983 roku, wciąż doskonale sprzedająca się za granicą, po niespełna 30 latach doczekała się tłumaczenia na język polski. W polskim przekładzie, wybitnego filmoznawcy Michała Oleszczyka, szczególną uwagę zwraca doszlifowanie każdego tłumaczonego zdania. Czytelnik w bardzo płynny sposób zgłębia kolejne tezy postawione przez autorów książki, jest w stanie bardzo szybko rozszyfrować nastawienie dwóch amerykańskich krytyków do konkretnego filmu. Wszystko to dodatkowo ubogacone o kolejne przypisy, które wyjaśniają polskiemu odbiorcy niedopowiedzenia, gry słowne czy wreszcie symbolikę. Również dzięki staraniom Michała Oleszczyka polski widz miał możliwość zgłębienia fenomenu Midnight Movies podczas wrocławskiego festiwalu filmowego Nowe Horyzonty, kiedy to codziennie o godzinie 22.00 prezentowano arcydzieła szeroko omówione w książce.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ pierwsze krytyczno-filmowe zbadanie zjawiska Midnight Movies
+ wyczerpująca i dogłębna analiza losów poszczególnych filmów
+ doskonałe tłumaczenie

Minusy:

- nie ma

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -