Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERTON

MASTERTON

MASTERTON

ocena:8
Autor:G. Masterton R. Cich P. Pocztarek
Tłumaczenie:Jan Kabat
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:430
Autor recenzji:gościnnie: Michał Warwas
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Każdy czytelnik, który chociaż w małym stopniu interesuje się literaturą grozy musiał zetknąć się już z twórczością Grahama Mastertona. Jest on jednym z nielicznych pisarzy, którzy swoją wieloletnią pracą przyczynili się do rozwoju książkowego horroru na całym świecie. Doskonały warsztat pisarski, barwne postacie, niebanalne dialogi oraz niezwykle realistyczne opisy sprawiają, że miliony czytelników delektują się najnowszymi utworami Grahama i z prawdziwą przyjemnością powracają do wcześniejszych książek Brytyjczyka.

„Masterton” to obszerne kompendium wiedzy na temat życia i twórczości mistrza horroru. Prace nad książką trwały ponad trzy lata, ale już po przeczytaniu kilkudziesięciu stron każdy czytelnik zauważy, że autorzy wykonali kawał solidnej pracy, pisząc każdy rozdział utworu w równie dobrym stylu.

Cichowlas oraz Pocztarek w krótkim wstępie opisują motywy powstania „Mastertona”, porównując pisarza do swojego bohatera z dzieciństwa oraz późniejszych czasów, co sugeruje, że ta książka jest pewnego rodzaju hołdem złożonym Brytyjczykowi. Autorzy, będący jego wieloletnimi fanami oraz redaktorami oficjalnej polskiej strony dotyczącej życia i twórczości Grahama nie próbują idealizować postaci pisarza, ale również zwracają uwagę na jego nietrafione pomysły literackie.

Już na samym początku książki Graham wyjaśnia czytelnikom swoją sympatię do naszego kraju oraz dlaczego uważa Polskę za swój drugi dom. W kolejnym rozdziale książki mamy możliwość prześledzenia początków twórczości pisarza już od dzieciństwa. Autorzy wyraźnie podkreślają, że Masterton jest nie tylko twórcą licznych horrorów, ale w swoim dorobku ma również utwory w innych gatunkach literackich – poradniki seksuologiczne, powieści obyczajowe oraz inne. Rozdział Człowiek orkiestra został właśnie poświęcony nie-horrorowym utworom pisarza, a poszczególne grupy książek zostały pokrótce omówione.

Książka zawiera liczne ciekawostki dotyczące życia Mastertona oraz literackie perełki: znajdziemy tu między innymi oryginalne zakończenie Manitou oraz kilka niepublikowanych dotąd opowiadań. Natomiast w rozdziale Lirycznie autor zamieścił kilka własnych wierszy dedykowanych niedawno zmarłej żonie Wiescce. Czytając tę książkę poznamy również przepisy kulinarne na ulubione potrawy Brytyjczyka oraz dowiemy się jakich rad udziela początkującym pisarzom.

Za ciekawy pomysł uważam również podzielenie książki na tzw. Alfabet Mastertona. Są to 22 rozdziały dotyczące różnych aspektów życia i twórczości pisarza poczynając od Alternatywnych Światów, poprzez Gore, Inspiracje oraz Komiks a na Zbiorze Ciekawostek kończąc. Na zakończenie książki, aby jeszcze bardziej poznać postać pisarza, mamy przyjemność przeczytać wywiad rzekę z Brytyjczykiem poprzedzony rozmową z jego rodziną.

„Masterton” to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów pisarza, a jestem pewny, że osoby które do tej pory nie miały styczności z twórczością Grahama po przeczytaniu tego ponad 400-stronicowego bestsellera z chęcią zapoznają się z innymi książkami Brytyjczyka.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ dobry styl pisarski,
+ liczne ciekawostki odnośnie życia i twórczości Mastertona,
+ literackie perełki.

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -