Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DALLAS '63

11/22/63

DALLAS '63

ocena:8
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Tomasz Wilusz
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Ilość stron:864
Autor recenzji:Miqa
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Stephen King, znany również jako Richard Bachman, jest jednym z najbardziej cenionych i poczytnych pisarzy na świecie. Myślę, że bez obaw mogę pokusić się o stwierdzenie, że chyba każdy z czytelników słyszał o tym amerykańskim autorze, o ile nie sięgnął po przynajmniej jedną z jego wyjątkowych książek. Fenomen Kinga nie opiera się tylko na ilości napisanych powieści (a jest ich naprawdę wiele), ale również na determinacji, wielkiej wyobraźni i wytrwałości.

„Dallas '63” to najnowsza książka pisarza utrzymana bardziej w konwencji powieści sensacyjnej z wyraźnymi wątkami politycznymi i historycznymi, niż tradycyjnego horroru. King już po raz kolejny mierzy się z innym od swojego charakterystycznego (horror, groza) gatunku, łącząc różne cechy dla wielu konwencji w jedną interesującą całość. Motywem przewodnim „Dallasa '63” są podróże w czasie: jak zmiana przeszłości może oddziaływać na przyszłość.

Głównym bohaterem jest 35-letni Jake Epping, nauczyciel i korepetytor, mieszkający w prowincjonalnym miasteczku Lisbon Falls. Jednocześnie jest on również narratorem powieści i całą historię poznajemy z jego punktu widzenia. Życie Jake'a jest nudne i monotonne, pozbawione jakichkolwiek urozmaiceń... jednak do czasu. Wszystko zaczyna się diametralnie zmieniać, kiedy jego kolega, Al, prezentuje mu na zapleczu swojego małego baru portal, pozwalający na podróż w czasie do roku 1958. Al wierzy, że zadanie podróży, którą powierza Jake'owi, może uratować życie wielu ludzi, w tym prezydenta Johna F. Kennedy'ego.
Minusem w fabule może być wrażenie, że brakuje tu kilku ważnych informacji z życia głównego bohatera, który jest opisany skrótowo. Jednak ogólne odczucie odnośnie wykreowanych przez Kinga bohaterów powieści jest pozytywne, czytelnik zostanie pochłonięty przez ich historię i świat.

Pomysł wyjściowy Kinga jest bardzo ciekawy. Możliwość podróży w czasie zawsze fascynowała ludzi, nie mówiąc już o zmienianiu przeszłości. Klimat, który stworzył pisarz, jest naprawdę porywający, a fabuła powieści zaskakuje i intryguje, zwłaszcza, że pojawiają się liczne wątki niczym z dobrego thrillera.

Niestety, jeśli chodzi o zakończenie powieści, miałam nadzieję na inny finał. Co prawda pod koniec akcja nabrała szaleńczego tempa, ale jeśli czytelnik jest w stanie przewidzieć kolejny ruch bohaterów, to powieść zaczyna być nużąca – dobrze, że stało się to na końcu, nie na początku. Przeszkadzać mogą również często pojawiające się długie opisy, które nie tylko są nużące, ale także nie wnoszą nic ciekawego czy znaczącego dla całości powieści. Nie brakuje tu także miłosnego melodramatu, który w moim odczuciu nie jest najmocniejszym aspektem tej książki. Oczywiście jest jakimś urozmaiceniem, jednak nie ujęłoby to nic „Dallas '63” gdyby ten wątek został pominięty.

Mimo że po „Dallas '63” spodziewałam się troszkę innej lektury, muszę przyznać, że za cokolwiek King by się nie zabrał, to staje się hitem. Fenomenalnie prowadzona akcja, dobrze skomponowana narracja pozwalająca czytelnikowi całkowicie wczuć się w wydarzenia opisywane w książce oraz suspens i synkretyzm gatunkowy, to coś, co przyciąga każdego żądnego wrażeń mola książkowego. Z pewnością ta powieść znajdzie i grono fanów, i grono sceptyków. Jednak zdecydowanie polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, który znajdzie na tyle dużo czasu, by przeczytać to wielkie, prawie 900-stronicowe tomisko.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wiele punktów kulminacyjnych;
+ trzymająca w napięciu fabuła;
+ nieszablonowe postaci;
+ język literacki na wysokim poziomie;
+ wiele zabiegów stylistycznych;
+ po prostu... King!

Minusy:

- długość książki – niektóre fragmenty mogłyby zostać pominięte, gdyż nie odgrywają ważnej roli dla całości powieści;
- końcówka – zbyt przewidywalna

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -