Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DZIEWIĄTY KOSZMAR

THE NINTH NIGHTMARE

DZIEWIĄTY KOSZMAR

ocena:7
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Paweł Wieczorek
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:368
Autor recenzji:gościnnie: Rafał Christ
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Graham Masterton, obok Stephena Kinga i Clive’a Barkera jest jednym z moich ulubionych pisarzy grozy. Dostając nowe powieści wyżej wymienionych, wiem, że mogę się spodziewać odlotu na trzeźwo. Zawsze wchodzę w przerażający świat, różnego rodzaju dewiacji i sadystycznego znęcania się nad bohaterami. Po twórcy „Manitou” oczekuję również przejścia do miejsca, w którym, prócz wszystkiego, co wymieniłem dominują dewiacje seksualne. Do tej pory broniłem się jak mogłem przed serią „Wojownicy nocy”. Zostałem jednak zmuszony, w pewnym sensie, do zakupienia niedawno wydanej książki „Dziewiąty koszmar”. Było to dość przyjemne rozczarowanie.

Przygrubawy taksówkarz odwozi klientkę do hotelu Griffin House, w którym jak się okazuje wydarzyło się coś złego. Nie wie on jeszcze, że niedługo z przypadkowo poznaną kobietą, zaprzyjaźni się, ale nie w sposób, w jaki by tego chciał. Springer kompletuje ekipę wojowników nocy, którzy będą musieli zmierzyć się z psychopatycznym bratem Albrechtem. Ten to zakonnik, po nałożeniu na niego klątwy papieskiej, postanowił uciec do świata snu, gdzie tworzy swój, własny cyrk z okaleczonymi postaciami. Kierowca, wraz z pasażerką i kilkoma innymi osobami, stoczy serię ciekawych, psychodelicznych pojedynków, zarówno z eks-braciszkiem, jak i Mago’iem Verde, psychopatycznym mordercą, magikiem, przebranym za klauna.

Mamy klimat niepokoju i bardzo ciekawie zbudowane napięcie. Z wiadomych względów, prawdziwa akcja, może się rozgrywać tylko w świecie snu, więc z utęsknieniem czekamy, aż postacie pójdą spać. W tym czasie dostajemy ten wspomniany wcześniej odlot. Wszystko może się wydarzyć. Cierpienia i transplantacje części ciała bohaterów cyrku nie mają granic. Niektóre rzeczy nawet mnie zabolały. Wszystko podane w ciekawej formie językowej.

Nie trzeba być znawcą czegokolwiek, aby zrozumieć tą powieść. Pisana jest językiem dostępnym i prostym, tak jak większość tworów Mastertona. Nie mamy czasu na zastanawianie się, gdyż najważniejsza jest akcja, która ciągle jest parta do przodu. Czyta się naprawdę przyjemnie i szybko.

To były zalety, teraz wady. Pisząc to moje serce krwawi. Kocham twórczość tego człowieka i nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będę musiał powiedzieć coś negatywnego na jego temat. Odnoszę wrażenie, że Graham Masterton stał się grzeczniejszy, bardziej poważny i łagodniejszy. Brakowało mi elementów seksu, tak przecież przez niego lubianych. Wystarczy wspomnieć „Wyklętego” i seks z duchem, którego opis naprawdę pobudzał. Tutaj tego nie ma, jest pewne zabarwienie erotyczne, związane z umiejętnościami jednej z bohaterek, ale to nie to samo. Jeśli chodzi o zakończenie, to szczerze mówiąc, schowałem głowę w poduszkę i kwiliłem. Pisarz, który częstował nas sadystycznymi transplantacjami, różnego rodzaju dewiacjami, nagle kończy swoją powieść sceną jak z Disneya. Tęczą można było rzygać.

Pomimo kilku wad, warto sięgnąć po tę książkę. Spotykamy się z zupełnie innym obliczem twórcy „Obiektu seksualnego”. Podejrzewam, że fani serii będą we mnie rzucać kamieniami, w końcu to ich ukochani bohaterowie. Bardzo proszę o wybaczenie. Doczytam resztę serii i może zmienię zdanie, ale na razie, nie jest to ten sam Masterton, którego twórczość uwielbiam.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ klimat potęgujący niepokój
+ trzymająca w napięciu historia
+ dokładne i bolesne opisy „eksperymentów” na ciałach ludzkich
+ zrozumiały dla wszystkich język
+ brak nudnych opisów
+ nie trzeba czytać wcześniejszych części serii, aby wiedzieć, o co chodzi

Minusy:

- jedna z łagodniejszych opowieści Mastertona
- wszystko jest zbyt „grzeczne”
- nie do końca wykorzystany potencjał świata snu
- brak charakterystycznych, dla jego twórczości, scen seksu
- cukierkowe, niewiarygodne zakończenie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -