Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DZIEWCZYNY, KTÓRYCH POŻĄDAŁ

THE GIRLS HE ADORED

DZIEWCZYNY, KTÓRYCH POŻĄDAŁ

ocena:8
Autor:Jonathan Nasaw
Tłumaczenie:Maksymilian Tumidajewicz
Wydanie oryginalne:2001
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:420
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Milczenie owiec” Thomasa Harrisa i postać inteligentnego oprawcy, Hannibala Lectera, w latach 90-tych stały się prawdziwymi popkulturowym fenomenami, których pozycję dodatkowo wzmocniła adaptacja filmowa. W umysłowości wielu Amerykanów zrodziło się przekonanie, że nikt nie jest bezpieczny, a seryjny morderca może okazać się błyskotliwym intelektualistą, którego nie sposób zaklasyfikować jako dewianta. Sukces prozy Harrisa i jej kolejne ekranizacje otworzyły drzwi do rozwoju gatunku „crime thriller”, epatującym wszelkiej maści seryjnymi mordercami, gwałcicielami i porywaczami. „Dziewczyny, których pożądał” doskonale wpisują się w tą konwencję, wykorzystując najlepsze wzorce gatunku.

Ulysses Christopher Maxwell to psychopata, cierpiący na dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Jego świadomość jest zamieszkana przez kilka jaźni – od płaczliwego dziecka poprzez narcyza aż po bezwzględnego sadystę. Konikiem mężczyzny są kobiety, których włosy zdobi kolor truskawkowego blond. Przez jedenaście lat pozostawał nieuchwytny, znacząc swoją drogę krwawymi zbrodniami. Tymczasem rutynowa kontrola drogowa naprowadza agenta FBI, Pendera, na trop maniakalnego zabójcy. Rozpoczyna się wyścig z czasem i własnymi ambicjami. Pender zrobi wszystko, aby dorwać zwyrodnialca i uratować ponętną doktor Irene Cogan, która znajduje się w szponach Maxwella.

„Dziewczyny, których pożądał” to mocny i intensywny thriller, aplikujący czytelnikowi końskie dawki napięcia. Gra pomiędzy oprawcą a ofiarą przyjmuje postać psychologicznej rozgrywki, angażującej myśli, wspomnienia i emocje bohaterów. Stopniowo, zagłębiając się w nurt historii, coraz więcej dowiadujemy się o poruszających losach schwarzcharaktera, które wzbudzają antyczne litość i trwogę. Autor świetnie porusza się w gąszczu policyjnych procedur i terminologii z zakresu psychiatrii, co nadaje powieści rysów autentyzmu. Bohaterowie są bardzo wyraziście naszkicowani, mocno osadzeni w książkowym uniwersum. Nie brakuje tu także brutalnych, a nawet lekko niesmacznych scen (patrz scena masakrowania waginy nożem).

Utwór Jonathana Nasawa utrzymany jest w iście filmowym stylu. Szybka akcja, fabularne twisty, trzymający w napięciu finał i popkulturowe kalki sprawiają, że strony przewracają się niemalże same. „Dziewczyny, których pożądał” to historia o dominacji, samotności, zagubieniu i niewyobrażalnej wręcz psychozie, która elektryzuje czytelnika przez całą książkę. Jest to także pierwsza z cyklu powieści o przygodach gorylowatego i niestrudzonego agenta Pendera. Póki co, wspomniany tytuł jest jedyną pozycją Nasawa wydaną w naszym kraju. Sądząc jednak po lekturze „Dziewczyn, których pożądał”, w prozie Amerykanina drzemie olbrzymi potencjał, który mam nadzieję, zostanie doceniony również nad Wisłą.

„Dziewczyny, których pożądał” to naprawdę mocna i dobra rzecz, która przeszła moja najśmielsze oczekiwania. Mamy tu w zasadzie wszystko, co powinien zawierać rasowy „crime thriller”. Miejscami, lektura powieści Nasawa jest prawdziwie przerażająca, a pod czytelnikiem mogą się ugiąć kolana. Chcąc uniknąć porównań do Thomasa Harrisa, napiszę tylko, że dla wielbicieli cyklu o Hannibalu Lecterze, twórczość Jonathana Nasawa może okazać się prawdziwym objawieniem. Zapamiętajcie to nazwisko!
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ trzyma w napięciu
+ mocne sceny
+ wiarygodna
+ intensywna
+ lektura obowiązkowa dla miłośników "crime thrillerów"

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -