Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:H.P. LOVECRAFT. BIOGRAFIA

H.P. Lovecraft: A Life

H.P. LOVECRAFT. BIOGRAFIA

ocena:10
Autor:S.T. Joshi
Tłumaczenie:Mateusz Kopacz
Wydanie oryginalne:1996
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:1180
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Howard Phillips Lovecraft to persona tyleż uznana, co wciąż wzbudzająca wiele emocji i kontrowersji. Ten „samotnik z Providence”, jak się go zwykło określać, wywarł ogromny wpływ na rozwój weird fiction, stając się już za życia postacią kultową. Sunand Tryambak Joshi, najsłynniejszy badacz Lovecrafta, autor wielu publikacji mu poświęconych, w swej monumentalnej biografii odsłania blaski i cienie życia autora „Zewu Cthulhu”.

H.P. Lovecraft to bez wątpienia jedna z najważniejszych ikon horroru literackiego. Tym bardziej dziwi fakt, że jeszcze nie tak dawno, wiedza o nim obciążona była piętnem poszlakowości, tajemnicy i fragmentaryczności. Zdawkowe informacje o pisarzu w różnych publikacjach literackich, czy zbiorach opowiadań trąciły daleko posuniętą powierzchownością. Sytuację niewiele zmienił także wydany w 2007 roku skromny esej Michela Houellebecqa „H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu”. Nic więc dziwnego, że książka Joshiego spotkała się z dużym zainteresowaniem i estymą polskich cthulystów.

Można rzec, że Josi dokonał niemożliwego. Stworzył biografię totalną, niezwykle pełną i drobiazgową. W swej gorliwości dotarł do krewnych pisarza, znajomych, krewnych znajomych, osobistej korespondencji „samotnika z Providence” i wielu innych dokumentów, zdradzających istotne szczegóły z jego życia i pracy twórczej. Zjeździł przy tym pół kraju, odwiedził wiele bibliotek, przetrząsnął niezliczoną ilość archiwów i voilà. Efekt mrówczej pracy autora można podziwiać na 1180 stronach! Zważywszy na fakt, że sam Joshi ma bzika na punkcie Lovecrafta i poświęcił jego osobie praktycznie całe swoje życie, godny odnotowania jest obiektywizm badacza, który w większości przypadków udaje mu się zachować.

Książka podzielona jest według kryterium czasowego, na które da się podzielić żywot „samotnika z Providence”. W biografii śledzimy losy Lovecrafta od najmłodszych lat jego życia. Dowiadujemy się o jego pierwszych próbach literackich, zamiłowaniu do astronomii i amatorskiego dziennikarstwa. Joshi próbuje się doszukać korzeni „samotności”, przez pryzmat której postrzegany jest dziś Lovecraft. Nie wytyka jednak nikogo palcem, skupiając się na suchych faktach. Co ciekawe, po lekturze książki, nasuwa się myśl, że wbrew pozorom, Lovecraft wcale nie był taki samotny, jak się powszechnie uważa. Otoczony grupą życzliwych mu osób, fanów i autorów, z którymi utrzymywał wieloletnie przyjaźnie i toczył korespondencyjne dyskusje, otrzymywał dawkę serdeczności i ciepła drugiego człowieka. Joshi bierze także pod lupę przekonania i poglądy autora, z których dowiadujemy się na przykład, że był jawnym rasistą i ksenofobem, ślepo zapatrzonym w kulturę anglosaską; ateistą i zaciekłym krytykiem demokracji, mającym luźny stosunek do dóbr materialnych oraz pieniędzy, a przy tym konserwatystą w pełnym znaczeniu tego słowa. Oprócz rzeczy typowo osobistych, związanych z Lovecraftem, znajdziemy tu również analizę jego „kosmicznej filozofii”, znanych dzieł i utworów. Wartością dodaną książki jest sprawnie naszkicowany socjologiczny portret czasów, w których przyszło żyć „samotnikowi z Providence”. Bez wątpienia, pozwala on lepiej zrozumieć osobę Lovecrafta, rzucając nowe światło na jego twórczość.

Wartość książki „H.P. Lovecraft. Biografia” podkreśla nagroda Brama Stokera w dziedzinie literatury faktu, którą uhonorowano ją w 1997 roku. Bez zbędnego słowotoku napiszę tylko, że jest to jedna z najlepszych i najpełniejszych biografii, jakie było mi dane czytać. Rzecz absolutnie obowiązkowa dla wszystkich miłośników Lovecrafta i literatury grozy. Cthulhu fhtagn!
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ogromny rozmach
+ mnóstwo faktów i ciekawostek
+ wzorcowa biografia
+ obiektywizm

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -