Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POKUTA

ANGEL TIME

POKUTA

ocena:6
Autor:Anne Rice
Tłumaczenie:Grażyna Smosna
Wydanie oryginalne:2009
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Otwarte
Ilość stron:304
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Anny Rice nikomu przedstawiać nie trzeba. To autorka, która niejako niechcący zmieniła literacki (a tym samym i filmowy) wizerunek krwiopijcy za sprawą powieści „Wywiad z wampirem” i związanego z nią cyklu „Kroniki wampirów”. Teraz, po nawróceniu się na wiarę katolicką autorka porzuciła wszelkie mroczne, złe i erotyczne wątki i potwory, skupiając się na jasnej stronie mocy. Wraz z tomem „Pokuta” rozpoczyna się cykl „Pieśni Serafina”.

Bohaterem utworu jest Toby O'Dare, płatny zabójca, nazywający siebie Lucky Szczwanym Lisem. Jest perfekcyjny, bezwzględny i nieuchwytny. Bez zastanowienia wykonuje zadania zlecane mu przez tajemniczego mężczyznę, którego nazywa Panem Sprawiedliwym. Pewnego dnia, tuż po wykonanej egzekucji, objawia mu się serafin Malachiasz. Proponuje mu układ, dzięki któremu będzie mógł odkupić swoje winy, tym razem ratując ludzi. Na początek anioł przenosi bohatera do XIII-wiecznej Anglii, gdzie Toby ma za zadanie ocalić żydowskie małżeństwo oskarżone o zabójstwo własnej córki.

Pomysł na książkę do wybitnie oryginalnych nie należy, sama linia fabularna też okazuje się być niezwykle prosta. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, a tych mamy tutaj niezliczoną ilość. Przede wszystkim, należy przypomnieć, że Anna Rice zrezygnowała z kontynuowania „Kronik wampirów” głosząc zdanie, że teraz „będzie pisać tylko dla Pana”. I rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie utwór beletrystyczny bardziej przesycony religią i duchowością niż wspomniana „Pokuta”. Narracja prowadzona w pierwszej osobie co chwilę zwraca nam uwagę na wspaniałe obrazy, żywoty świętych czy wreszcie sam sposób przedstawienia Trójcy Przenajświętszej. Z każdego takiego zdania bije wprost uwielbienie i umiłowanie do Boga. Jednych może to zachwycić, innych odstraszyć. Trudno bowiem roztrząsać w tym momencie walory literackie, gdy wszystko przesłania nachalna wręcz indoktrynacja.

Odsuwając jednak na bok ortodoksyjnie katolickie nastawienie autorki otrzymamy jak zwykle znakomity warsztat pisarski. Mało kto jak ona potrafi snuć opowieści opierające się głównie na przemyśleniach, wspomnieniach i rozważaniach o otaczającym świecie. Ta gawędziarska metoda ma swoje plusy na początku powieści, gdy poznajemy historię O'Dare, zakrawa jednak o parodię, gdy w drugiej części przedstawia się nam historię Flurii i ciągnie ją przez kolejne dwa rozdziały zatytułowane kolejno: „Wyznanie Flurii”, „Fluria opowiada dalej” i „Fluria kontynuuje swoją opowieść”. Inna sprawa, że ostatecznie intryga dość zawiła, a przede wszystkim zakończenie na tyle zaskakujące, że nie żal czasu poświęconego powieści. Próżno w niej jednak szukać rasowego horroru, otrzymujemy za to metafizyczny thiller, który skłania do zastanowienia również nad samym sobą.

Podstawowym problemem powieści jest to, że napisała ją Anna Rice. Widać tu znakomity warsztat, świetne przemyślenia i intrygującą fabułę, choć zbudowaną na banalnym pomyśle. Z drugiej strony, autorka, która przyzwyczaiła do utworów mrocznych i drapieżnych, tym razem stara się być łagodna, by nie sprzeniewierzyć się zasadom religii. Wywołuje to czasem pewien niedosyt, a „Pokutę” czyni jedynie powieścią dobrą, choć prawdopodobnie najsłabszą w dorobku pisarki.

Na koniec jeszcze dwa słowa o wydaniu. Świetnie zaprojektowana i subtelna okładka doskonale komponuje się z uduchowioną treścią tekstu. Równie pozytywne wrażenie zrobiła na mnie wersja audio tej powieści. Blisko jedenaście godzin w formacie mp3 czytane przez spokojnym i ciepłym głosem Wojciecha Gąssowskiego w schludnym i estetycznym wydaniu może być ozdobnikiem niejednej biblioteki. Jest to niewątpliwie gratka dla tych, którzy nie zawsze znajdują czas na czytanie.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ poprowadzenie fabuły
+ intryga w XIII-wiecznej Anglii
+ wydanie
+ finał utworu

Minusy:

- nadmierne uduchowienie powieści
- radykalna zmiana stylu autorki
- niekiedy przegadana

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -