Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DOBRO UMIERA W CISZY

DOBRO UMIERA W CISZY

DOBRO UMIERA W CISZY

ocena:6
Autor:Patryk Omen
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2012
Wydawnictwo:Novae Res
Ilość stron:184
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Patryk Omen to pisarz młodego pokolenia, który wyraźnie szuka swojego miejsca w świecie literatury, nie bojąc się eksperymentować z kolejnymi gatunkami. „Dobro umiera w ciszy” to jego pierwsza powieść , która tak silnie akcentuje elementy grozy i nadprzyrodzoności. Jak na gatunkowy debiut, utwór całkiem dobrze się broni, przede wszystkim wymyślną fabułą, lecz trudno przymknąć oko na drętwe dialogi i nielogiczności fabularne, którymi udekorowana jest cała książka.

Kobieta-medium otrzymuje niezwykle intratną propozycję – ma pomóc wyjaśnić, co tak naprawdę stało się z młodym małżeństwem Karola i Amandy Matlak, które zaginęło w leśnej otchłani w drodze do rodziców dziewczyny. Historia widziana oczami medium zabierze nas w świat fobii, leków, ukrytych pragnień i niezwykłej rzeczywistości, której istnienia nikt wcześniej nie podejrzewał…

Twórcy horroru niemal od początku istnienia gatunku czynili las areną strasznych wydarzeń, sabatów, zakazanych orgii, bluźnierczych obrzędów i miejscem przechadzek odstręczających potworów. Pewnym aksjomatem jest zatem fakt, że gdzie las, tam prędzej czy później zabłysną złowrogie ślepia lub wydarzą się inne cuda. W świecie, gdzie coraz częściej pisarze praktykują „grozę zurbanizowaną”, lokując fabuły książek w znanej przestrzeni miejskiej lub osiedli z wielkiej płyty (co charakterystyczne przede wszystkim dla rodzimych twórców), Patryk Omen niejako konfrontuje nowoczesność z tradycyjną rekwizytornią gatunku, przenosząc akcję z wielkiego miasta do leśnej, złowrogiej głuszy. Jest to przestrzeń obca, wroga, gdzie każdy głośniejszy podmuch wiatru przyprawia o szybsze bicie serca, a każda złamana gałąź o ciarki na plecach. Na nic zdają się tu bajeranckie telefony komórkowe i połyskujące auto. Wobec nieznanego, cała kultura materialna okazuje się guzik warta i zwyczajnie bezsilna, podobnie jak bohaterowie powieści. Motyw może i znany, lecz po raz kolejny w sposób dobitny obnaża iluzoryczne bezpieczeństwo, o którym przekonane są dzisiejsze społeczeństwa.

„Dobro umiera w ciszy” to książka, która przekonuje do siebie nieźle skrojoną fabułą, plastycznymi wizjami rzeczywistości i przyzwoitym warsztatem pisarskim. Groza bardzo subtelnie oplata swymi mackami powieść, by w końcu uraczyć czytelnika paroma scenami rodem z prawdziwego koszmaru. Kafkowski klimat, którym nasączony jest utwór, nie pozwala odróżnić rzeczywistości od sennych majaków. W tym labiryncie niedomówień, bardzo łatwo się zgubić. Z drugiej strony, to właśnie kreacja tej niezwykłej atmosfery, odczuwalnej przede wszystkim w drugiej połowie książki, stanowi o atrakcyjności powieści.

Splendor utworu gaszą mało wyszukane, niemalże podręcznikowe dialogi, które w pewnym momencie zaczynają zwyczajnie irytować. Bohaterowie, mimo usilnych starań autora, wypadają mało przekonywująco. A motywacje ich działań wydają się być w wielu miejscach absurdalne, jakby podyktowane dalszemu rozwojowi fabuły. Niestety, te dość wyraźne niedociągnięcia całkiem skutecznie zabijają klimat utworu i nie pozwalają o sobie zapomnieć przy końcowej ocenie książki.

Doceniając wyobraźnię autora i nietuzinkową fabułę powieści, „Dobro umiera w ciszy” należy ocenić w kategoriach pozytywnych. Nie jest to jednak dzieło, które wywróci Wasz literacki świat do góry nogami, ani książka, która tygodniami będzie tkwić w Waszej pamięci. „Dobro umiera w ciszy” to po prostu niezłe czytadło, które umili Wam drogę w autobusie, tramwaju, czy wieczorny relaks z książką w ręku. Rozpatrując powieść w tych właśnie kategoriach, dzieło Patryka Omena powinno doskonale spełnić swoją rolę.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ nietuzinkowa fabuła
+ atmosfera z pogranicza snu i jawy
+ to po prostu dobre czytadło i nic więcej

Minusy:

- kiepska konstrukcja bohaterów
- podręcznikowe, irytujące dialogi
- absurdalne motywacje działań postaci

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -