Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAMIĘTAM CIĘ

I REMEMBER YOU

PAMIĘTAM CIĘ

ocena:8
Autor:Yrsa Sigurdardóttir
Tłumaczenie:Jacek Godek
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:2012
Wydawnictwo:Muza
Ilość stron:320
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ojcostwo horroru i kryminału zwykło się przypisywać jednemu człowiekowi, Edgarowi Allanowi Poe. Nie bez powodu oba gatunki tak często ze sobą romansują, a relacje pomiędzy nimi wydają się zaskakująco silne. Potwierdza to również „Pamiętam cię” Yrsy Sigurdardóttir – powieść grozy z mocno akcentowanym wątkiem kryminalnym rodem z Islandii!

Grupa znajomych, Katrin, Gardar i Lif, zapuszcza się do odludnej, otoczonej zewsząd wodą i odciętej od świata osady na północy Islandii, by wyremontować stary, letniskowy domek. Na miejscu okazuje się, że na budynku ciąży piętno złej sławy, a jego historia owiana jest tajemnicą. Co więcej, wokół domostwa zaczyna pojawiać się osobliwy chłopiec, który wydaje się toczyć niezwykłą grę z przybyszami. Tymczasem zupełnie gdzie indziej, w innym islandzkim prowincjonalnym miasteczku, dochodzi do aktu wandalizmu w lokalnym przedszkolu. Okazuje się, że to nie pierwsza tego rodzaju sprawa, a oba wydarzenia są ze sobą w jakiś sposób powiązane…

Yrsa Sigurdardóttir to autorka, która raczej bardziej jest znana miłośnikom kryminałów niż fanom horroru. Na jej przykładzie wyraźnie jednak widać, że granica między wspomnianymi gatunkami wcale nie jest taka odległa, a Islandka potrafi się całkiem nieźle odnaleźć w zdecydowanie mroczniejszych klimatach. W warsztacie autorki widać wyraźnie skandynawską szkołę kryminału – napięcie budowane jest niemal we wzorcowy sposób, powoli, gradacyjnie, czerpiąc całymi garściami właśnie z formuły „historii zbrodni”. Mamy więc hermetyczną przestrzeń akcji, niewielką ilość bohaterów i protagonistę, który na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę. Przy tym wszystkim, przechodzenie między konwencjami odbywa się bardzo płynnie, wręcz naturalnie, w sposób niemalże rzemieślniczy.

Symultaniczność głównych wątków wprowadza dodatkowe spowolnienie akcji, lecz im dalej brniemy w las fikcji Yrsy Sigurdardóttir, tym chętniej i żywiej odnajdujemy powiązania oraz zależności pomiędzy nimi. Co ciekawe, mimo nadnaturalnej otoczki powieści, jej realizm jest całkiem spory. Motorem napędowym powieści jest wszechogarniająca atmosfera tajemniczości i suspens. Z tego powodu „Pamiętam cię” może przypominać nadnaturalne opowiastki klasyków gatunku, którzy zamiast epatowania krwią i zniesmaczeniem, wybierali gawędę i klimat. Siła powieści tkwi także w detalach. Każde skrzypnięcie podłogi, chichot niosący się z oddali, okno targane siłą wiatru, czy niewyraźny cień zaciskają niewidzialne kleszcze lęku wokół czytelniczej wyobraźni. Poprzez tą sugestywność niedomówień autorce udaje się osiągnąć znakomity efekt!

Innym, godnym uwagi aspektem książki jest nadanie silnego rysu psychologicznego relacjom trójki bohaterów, zamkniętych w odciętym od świata domku. Miejscami, przypomina to niemalże jeden z eksperymentów Zimbardo. Widzimy powolny rozkład emocjonalny postaci, pod wpływem sytuacji zrzucane są maski pozorów, wychodzą na jaw wszelkie antypatie, intrygi, pękają kolejne struny człowieczeństwa…

„Pamiętam cię” to horror w wersji soft, mocno spowinowacony z formułą kryminału, na której zasadza się intryga utworu. Jak na dzisiejsze standardy powieści grozy, książkę można śmiało określić mianem subtelnej. Kto ceni sobie klimat i niepokojącą atmosferę, pełną niedopowiedzeń, ten nie powinien się wahać, co do pozycji Yrsy Sigurdardóttir. Natomiast zwolennikom pełnokrwistego horroru w wersji ekstremalnej, „Pamiętam cię” można zarekomendować jedynie w kategorii ciekawostki. Tak, czy inaczej, warto!
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawa intryga
+ subtelność niedopowiedzeń
+ suspens
+ niepokojąca atmosfera

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -