Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PRZEGLĄD KOŃCA ŚWIATA: FEED

FEED

PRZEGLĄD KOŃCA ŚWIATA: FEED

ocena:8
Autor:Mira Grant
Tłumaczenie:Agnieszka Brodzik
Wydanie oryginalne:2010
Wydanie polskie:2012
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:496
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Zombie to bodaj najmłodszy przedstawiciel klasycznych postaci grozy, po którego do tej pory znacznie częściej sięgali filmowcy aniżeli literaci. Patrząc jednak na współczesny rynek książki, zwłaszcza ten Zachodni, można odnieść wrażenie, że temat nieumartych zaczyna cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. „Przegląd końca świata: Feed” Miry Grant to ciekawe zderzenie tradycyjnej opowieści o zombie z thrillerem politycznym, osadzonym w świecie cyfrowych mediów.

Niedaleka przyszłość. Świat opanowały zombie, a ludzie zamknęli się w swych enklawach. Georgia i Shaun Mason oraz ich koleżanka Buffy to trójka popularnych blogerów, która zrobi wszystko dla gorącego newsa. Potyczki z zombie, ucieczki, pościgi to dla nich chleb powszedni. Pewnego dnia, otrzymują propozycję wzięcia udziału w kampanii prezydenckiej Petera Rymana. Dla Georgii, Shauna i Buffy to ogromna szansa na stanie się numerem jeden w blogosferze. Jeszcze nie wiedzą, jak wiele niebezpieczeństw wiąże się z tym przedsięwzięciem. Wkrótce dochodzi do sabotażu… śmierć zbiera krwawe żniwo.

„Przegląd końca świata: Feed” to pierwsza część trylogii Newsflesh, napisanej przez Seanan McGuire, używającej pseudonimu Miry Grant. Jak twierdzi sama autorka, „Feed” jest owocem jej zainteresowań gatunkiem horroru (widać to zwłaszcza na przykładzie imion głównych bohaterów) i wirusologią. Powieść wpisuje się w nurt young adult fiction, co znaczy że targetowana jest w starszą młodzież i czytelników u progu dorosłości. Niech to jednak nikogo nie zmyli, bo w zalewie serii „Zmierzch”, czy kolejnych przygód Anity Blake, książka plasuje się o poziom wyżej i jest zwyczajnie dobra w swej kategorii. Za niewątpliwy plus należy przede wszystkim uznać brak uproszczeń fabularnych i papierowych postaci, które zwykle są piętą achillesową podobnych utworów. U Miry Grant wszystko jest jakby bardziej serio, więcej tu logiki, a całość wydaje się być skierowana do młodego, acz ukształtowanego czytelnika. Co więcej, wykreowane uniwersum literackiej fikcji nosi mocne rysy prawdopodobieństwa, począwszy od wizji społeczeństwa cyfrowego a skończywszy na organizacji codziennego ludzkiego życia, obwarowanego licznymi nakazami, zakazami i procedurami, wynikającymi z przymusowej egzystencji obok niosących zagrożenie zombie.

„Feed” to rzecz bardzo lekka, utrzymana w luźnym, chwilami humorystycznym tonie, lecz co jakiś czas obnażająca swe kły. W końcu jak są zombie, to i musi być sieczka. Co prawda to tylko element krajobrazu powieści, lecz dodaje jej literackiego pieprzu. Autorka sprawnie gra na emocjach, nie bojąc się dokonywać śmiałych roszad w fabule książki. Pewne posunięcia Miry Grant mogą okazać się niemałym zaskoczeniem nawet dla wytrawnych czytelników.

Mimo postapokaliptycznego sztafażu, bohaterowie rozgrywają prawdziwą batalię na polu uniwersalnych dla zachodniej cywilizacji wartości. I chyba tutaj tkwi największa przewaga powieści nad podobnymi tytułami young adult. To nie jest kolejna opowieść o miłości idealnej, ukryta pod płaszczykiem grozy, ani bajanie o byciu nastoletnią celebrytką z odrażającymi potworami w tle. „Przegląd końca świata: Feed” to trzymająca w napięciu historia o sile prawdy, wolności słowa i młodzieńczej pasji w świecie opanowanym przez nieumarłych. To nie jest książka o zombie. To opowieść o nas samych.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ambitna książka young adult
+ brak uproszczeń fabularnych
+ bardzo dobra konstrukcja postaci
+ jest o "czymś"

Minusy:

- nie wszyscy mogą się odnaleźć w techniczno-młodzieżowej stylistyce

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -