Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WISIELEC

Hangman

WISIELEC

ocena:8
Autor:Michael Slade
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2000
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Penguin Books
Ilość stron:342
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

"Wisielec wstrząsnąłby nawet Marquisem de Sade", mówi nam jedna z okładkowych recenzji. Jeśli ktoś wie mniej więcej co zwykł pisać de Sade, to zdaje sobie pewnie sprawę, że to chwytliwe zdanie jest nieco przesadzone, ale już samo postawienie Slade'a obok de Sade daje czytelnikowi przybliżony obraz tej powieści; choć mimo wszystko kanadyjski pisarz nie zapuszcza się aż tak daleko w ponurą perwersję jak zwykł to czynić Francuz, to trzeba przyznać, że coś wspólnego na pewno ze sobą mają: żaden z nich nie cofa się przed opisywaniem brudnej i szokującej strony świata.

Powieść "Wisielec" jest ósmą z kolei pozycją w serii Special X, a więc bezpośrednio poprzedza wydane niedawno w Polsce "Drzwi do śmierci". Główny wątek dotyczy próby rozwiązania morderstw połączonych ze sobą grą w tytułowego "wisielca": pierwsza ofiara, znaleziona w Seattle, zostaje pozbawiona nogi i powieszona, a na ścianie pojawiają się wymalowane krwią ofiary kreski oznaczające ilość liter w haśle gry; policja nie jest w stanie odgadnąć trzyliterowego hasła, tak więc wkrótce pojawia się kolejna ofiara - tym razem odnaleziona w Vancouver i pozbawiona obydwu nóg. Gra trwa dalej, ale skoro przekroczyła już ona granice Kanady przyłącza się do niej również oddział tamtejszej policji - a konkretnie reprezentujący ją w tej sprawie Zinc Chandler. Niebawem okazuje się, że ofiary tej krwawej gry to członkowie ławy przysięgłych z pewnego kontrowersyjnego procesu sprzed lat... ale i w tej układance po jakimś czasie coś zaczyna się psuć. A hasło wciąż zostaje nieodgadnięte.

Tym razem Michael Slade zrezygnował z mnożenia wątków i bohaterów pisząc jedną z najskromniejszych powieści w swoim dorobku. Co nie znaczy jednak, że jest to pozycja nieudana - osobiście uważam ją za jedną z najciekawszych w serii. A choć liczba bohaterów jest tym razem ograniczona i w pewnym momencie okazuje się, że niemal każdego z nich mamy prawo podejrzewać o to, że jest mordercą, to jednak rozwiązanie zagadki jest szczerze zaskakujące i trudno uwierzyć żeby ktokolwiek z czytelników stuprocentowo przewidział o co w tym wszystkim może chodzić. "Wisielec" jest też według niektórych fanów Slade'a powieścią niesławną ze względu na pewną niezwykle szokującą scenę, której nie ośmielę się tu jednak wyjawić w trosce o dobro przyszłych czytelników; przeciwnicy tego drastycznego rozwiązania twierdzą, że fabuła nic dzięki niemu nie zyskała, natomiast zwolennicy - w tym także ja - uważają, że świadczy ono o bezkompromisowości i nieprzewidywalności autora. Przyznam jednak, że po dotarciu do wspomnianego momentu musiałem książkę na jakiś czas odłożyć.

Prawdziwie mroczna i satysfakcjonująca lektura.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ kolejna pozycja należąca do świetnej serii
+ charyzmatyczny główny bohater
+ intrygujące zawiązanie fabuły
+ dobre dialogi
+ nieprzewidywalne zwroty akcji
+ parę prawdziwie szokujących momentów
+ rozwiązanie zagadki

Minusy:

- nieco pospieszne zakończenie
- według niektórych: jedna niepotrzebnie brutalna scena

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -