Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIEŚŃ BOGINI KALI

SONG OF KALI

PIEŚŃ BOGINI KALI

ocena:8
Autor:Dan Simmons
Tłumaczenie:Jan Zakrzewski Ewa Krasnodębska
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1994
Wydawnictwo:Alfa
Ilość stron:330
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Dan Simmons dał się poznać jako pisarz niezwykle utalentowany i uniwersalny, sięgający po różne gatunki literackie. Z powodzeniem wywalczył sobie także zaszczytne miejsce wśród współczesnych autorów grozy, choć jego nazwisko chyba głośniej bywa wymawiane w kontekście science fiction niż horroru. Gdy jednak spojrzymy na jego utwory spod znaku grozy przez pryzmat nie ich ilości, a jakości, to okaże się, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych pisarzy gatunku, o czym dobitnie świadczą takie tytuły, jak „Letnia noc”, „Terror”, czy chociażby jego debiutancka „Pieśń bogini Kali”.

Rok 1977. Robert Luczak, amerykański redaktor polskiego pochodzenia, wraz z żoną i córeczką udaje się służbowo do Indii, aby zdobyć rękopis tamtejszego poety Dasa, który zaginął wiele lat temu. Na miejscu okazuje się, że spotkanie z poetą jest niemożliwe, a coraz więcej tropów prowadzi do sekty kapalików, wyznających kult Kali, bogini śmierci i zniszczenia. Aby zdobyć upragniony rękopis, Luczak zostaje wciągnięty w misterną grę, której stawka jest o wiele większa niż mógłby przypuszczać.

Debiut powieściowy Dana Simmonsa, będący zwiastunem wielkiego talentu amerykańskiego pisarza, nagrodzony w 1986 roku World Fantasy Award. Pod rozbudowaną warstwą obyczajową, dygresyjnością i pozorną subtelnością, kryje się tu drapieżna groza, która w odpowiednich momentach nokautuje poczuciem zagrożenia, brutalnością i pierwotnym lękiem przed nieznanym. Autor sięga tu po klasyczny motyw złego miejsca, którym uczynił Kalkutę, duszne miasto, pełne brudu, nędzy, zła i depresji. Precyzja, z jaką Dan Simmons odmalowuje tego indyjskiego molocha i jego niezwykły klimat, jest doprawdy zadziwiająca, zwłaszcza zważywszy na fakt, że pisarz przed napisaniem książki spędził w tym miejscu zaledwie dwa i pół dnia. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że Kalkuta, ze swym ponurym autentyzmem, różnorodnością i całą paletą emocji, jest tu pełnoprawnym bohaterem książki.

„Pieśń bogini Kali” ma w sobie zarówno coś z idealnej intrygi „Dziecka Rosemary”, jak i Lovecraftowskiej atmosfery lęku niemożliwego do wytłumaczenia, któremu towarzyszy obecność nieznanych mocy. To nietuzinkowe połączenie nawet dzisiaj mocno wyróżnia rzeczony tytuł, czyniąc zeń bardzo atrakcyjną lekturę. Co ciekawe, autor nigdy nie miał intencji zrobienia z „Pieśni bogini Kali” sztandarowej powieści grozy, co widać dość wyraźnie. Powieść korzysta ze współczesnej rekwizytorni horroru w sposób bardzo oszczędny, skupiając się zdecydowanie mocniej na budowaniu nastroju przy użyciu klasycznych środków oraz warstwie obyczajowej. W ten oto sposób ewokacja grozy najmocniej punktuje w sytuacjach zetknięcia z nieznanym, jak wtedy gdy Luczak w ciemności zaczyna widzieć zarysy Kali, czy podczas pełnej napięcia rozmowy z zaginionym poetą. Dan Simmons obdarza fabułę książki posępnym realizmem, który w zetknięciu z nutą fantastyki grozy jest emocjonalnym rolleycoasterem. W sposób niezwykle rzemieślniczy (zwłaszcza jak na debiut) potrafi oddawać głos swoim bohaterom, uzupełniając w ten sposób kolejne puzzle powieściowej intrygi.

Prawdziwa dramaturgia wkrada się w drugiej połowie książki, serwując falę smutku, bezsilności i cierpienia. Końcowy twist mocno zaskakuje i wstrząsa. Mimo że ostatnie akcenty „Pieśni bogini Kali” sprawiają wrażenie nieco chaotycznych, całość pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie. Pod mgiełką egzotycznej powieści grozy, autor przemyca bolesną prawdę o ludzkiej cywilizacji, opierającej się na idei gwałtu i przemocy. To one bowiem są przejawem siły, a co za tym idzie, władzy i potęgi. Niby nic odkrywczego, ale w kontekście wydarzeń książki i jednostkowych dramatów jej bohaterów, wniosek jest porażający.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ warstwa obyczajowa
+ opisy Kalkuty
+ atmosfera
+ oryginalna historia

Minusy:

- chaotyczna końcówka

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -