Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAMIĘTNIK DIABŁA

Pamiętnik Diabła

PAMIĘTNIK DIABŁA

ocena:8
Autor:Adrian Bednarek
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Novae Res
Ilość stron:440
Autor recenzji:Arleta Wojtczak
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Zapowiada się niezwykły dzień w raju. Pełen atrakacji, także tych, o których niedawna królowa piękności nie miała pojęcia.

Nie da się ukryć, że obecnie wydawnictwa średnio zainteresowane są się młodą prozą. Na półkach dominują wyznanania tak zwanych celebrytów oraz coraz niższych lotów powieści twórców, którzy najlepsze lata mają już za sobą. W tym kontekście niezwykle cieszy, że są i tacy, którym mimo wszystko udaje się coś wydać. Tym bardziej, jeśli to „coś” jest kawałkiem naprawdę dobrej literatury.

Adrian Bednarek nie ukrywa swojej fascynacji postaciami seryjnych zabójców. Kolejne kartki „Pamiętnika diabła” udowadniają, że bynajmniej nie jest to zainteresowanie powierzchowne. Na kartach własnej powieści zbudował bowiem postać autentyczną od początku do końca. Przemyślany charakter głównego bohatera przekłada się na warstwę zarówno psychologiczną, jak i fabularną. Kim więc jest Kuba Sobański? Człowiekiem, któremu życia wielu może zazdrościć. Inteligentny student prawa. Pieniądze rodziców oraz atrakcyjny, zadbany wygląd pozwalają ugruntować pozycję duszy towarzystwa. Piękna, choć niezbyt rozgarnięta dziewczyna wieńczy portret doskonały. Plany na przyszłość? Konsekwentnie realizowane. Hobby? Szczegółowe planowanie, a następnie mordowanie młodych kobiet. Zdarzają się tu co prawda małe wyjątki, ale generalnie służą potwierdzeniu reguły. Dla Kuby każdy kolejny dzień życia to pogrążanie się we własnym raju. Jest on tym piękniejszy, im większe piekło sprezentuje swoim ofiarom. Precyzyjnie, krok po kroku opisany jest nie tylko etap planowania, ale i przebiegu każdej kolejnej zbrodni. Nie zostaje w tym pominięta ani jedna kropla krwi wypływająca spod rozcinającego skórę noża.

Przeraża, jak bardzo spójna psychologicznie jest to postać. Podobnie jak Kuba planuje swoje morderstwa, tak pisarz konsekwentnie tworzy bohatera, któremu się wierzy. Jeszcze większą grozą napawa fakt, że z sukcesem zmusza on czytelnika, by kibicował poczynaniom rozrywkowego studenta. Duża w tym zasługa świetnie poprowadzonej narracji pierwszoosobowej. Bednarek śmiało wykorzystuje wszystkie jej możliwości. Niezauważenie namawia czytelnika, by na tych kilka godzin spędzonych z książką sam pozostał seryjnym zabójcą, a kiedy już podniesie wzrok znad lektury dziwił się, jak mogło do tego dojść.

Jeśli chodzi o warsztat autor „Pamiętnika diabła” jak na debiutanta może zresztą pochwalić się nie tylko narracją. To także sama, przejrzysta budowa powieści. Każdy rozdział ma swoje klamry. Jest więc nie tylko akcja, ale i umiejętnie poprowadzone wyznania głównego bohatera wprowadzające do mających nadejść wydarzeń oraz podsumowujące kolejne epizody.

Jedynym wątkiem do jakiego można mieć zastrzeżenia, jest ten dotyczący siostry Kuby. To właśnie Klara miała mieć najwięcej do powiedzenia, jeśli chodzi o genezę działań brata. I do pewnego momentu jej historia wciąga, jednak ostateczne rozwiązanie wątku może być dla niektórych zbyt przewidywalne, a nawet naciągane. Na szczęście pozostałe wątki są na tyle silne, że nie rzutuje to ostatecznie na odbiór powieści. Podobnie zresztą jak pojawiające się od czasu do czasu błędy redaktorskie. Zdarzają się one też dużo bardziej utytułowanym pisarzom. Same złośliwe chochliki mogą być jedynie atrakcją dla tych, których nie pochłonęła lektura.

„Pamiętnik diabła” jest powieścią o złu. I niestety tym też tropem poszedł autor okładki. Żeby coś takiego stworzyć, trzeba naprawdę źle życzyć pisarzowi. I choć nie ocenia się książki po okładce, to pierwsza konfrontacja wywołuje bardziej skojarzenia z prozą klasy z, niż dobrze napisanym thrillerem.

Lektura książki mimo wszystko napawa optymizmem. W czasach, kiedy tak zwani pisarze dla sprzedania swoich dziełek zakładają strusie piórka i sprzedają swoje życie tanim pisemkom, Bednarek po prostu pisze w sposób najlepszy jak tylko potrafi. A talent i szczerość, to najprostsza droga do zdobycia czytelnika. Trzeba wierzyć, że pisarz utrzymał przynajmniej poziom pisząc ciąg dalszy, który miejmy nadzieję już niebawem pojawi się na księgarskich półkach. I gorąca prośba, by zmienił autora okładki.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wciągająca fabuła

+ narracja

+ autor jak jego bohater - wie co robi

Minusy:

- okładka

- wątek siostry

- korekta

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -