Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEMONOLOG

THE DEMONOLOGIST

DEMONOLOG

ocena:8
Autor:Andrew Pyper
Tłumaczenie:Adrian Napieralski
Wydanie oryginalne:2013
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:378
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Demonolog” to propozycja wydawnictwa Zysk i S-ka w ramach nowego cyklu wydawniczego Chimaera. Projektowi temu przyświeca pokazanie innego oblicza fantastyki, które nie mieści się w tradycyjnych konwencjach oraz łamach gatunkowych. I rzeczywiście, powieść Andrew Pypera to proza, która nie daje się łatwo zaszufladkować, a na dodatek ma ambicje bycia czymś więcej niż tylko jednorazową rozrywką.

David Ullman jest profesorem literatury na Uniwersytecie Columbia i uznanym badaczem mitologii oraz wierzeń religijnych. Pewnego dnia, odwiedza go tajemnicza kobieta, która składa mu intrygującą propozycję: ma on wydać opinię na temat niecodziennego zjawiska w Wenecji. Początkowo niechętny, David decyduje się jednak na wyprawę do Włoch, w którą zabiera również córkę Tess. Na miejscu sprawy przyjmują niespodziewany i dramatyczny obrót, a jego córka znika. Mężczyzna, nękany bólem straty i rozpaczą, postanawia za wszelką odzyskać bliską mu osobę. Na jego drodze staje demoniczna siła, która wystawi go na bardzo trudną próbę.

„Demonolog” to jedna z najbardziej oczekiwanych kanadyjskich powieści ubiegłego roku i jednocześnie pozycja, która znalazła się za Oceanem w czołówce wielu zestawień najlepszych książek 2013 r. Potencjał „Demonologa” szybko zwęszyło również Hollywood, gdzie trwają prace nad jego ekranizacją. Spora więc szansa na to, że tytuł ten trafi pod strzechy popkultury. A dodajmy, że ma wszelkie zadatki, by tak się właśnie stało. Książka jest bowiem swoistą mozaiką gatunkową, łączącą w sobie elementy thrillera, horroru, dramatu oraz powieści detektywistycznej. Ładunek emocjonalny, który na niej spoczywa jest pokaźnych rozmiarów, a towarzyszące jej szybkie tempo akcji i konwencja powieści drogi, nie pozwalają się nudzić.

Powieść Andrew Pypera nie jest zwykłym straszakiem. Przez swoją złożoność i wielowarstwowość jawi się jako lektura niezwykle dojrzała i mądra, pozwalająca na interpretacje na kilku różnych poziomach. To swoista demoniczna odyseja w poszukiwaniu Nienazwanego i własnych upiorów przeszłości, podejmująca intertekstualny dialog z kulturowym uniwersum Zachodu. Nawiązania do „Raju Utraconego” Johna Miltona i biblijnych przypowieści odgrywają tu bardzo istotną rolę, są również kluczem do rozwoju książkowych wydarzeń. W końcu, „Demonolog” jest także powieścią grozy o stracie i przeznaczeniu, która odsłania rzeczy na pozór niewidzialne. Nie brakuje tu momentów dramatycznych, w swej ckliwości niezwykle prawdziwych, bo bliskich doświadczeniu każdego człowieka. Autor świetnie gra na emocjach, w odpowiednich momentach elektryzując fabułę swojej powieści i nadając jej posmak goryczy. Wszystko to doprawione jest wprawnym warsztatem, dzięki czemu „Demonolog” budzi doznania estetyczne pięknem swego rozmachu.

Powieść kanadyjskiego pisarza pełna jest poruszających, nierzadko makabrycznych obrazów, mających skłonić głównego bohatera do odpowiednich refleksji i dostarczających mu kolejne puzzle tej demonicznej układanki. Druga połowa książki nieco spuszcza z tonu, można też odnieść wrażenie, że finał kryje w sobie większy potencjał. Patrząc jednak na „Demonologa” jako koherentną całość, jest to historia naprawdę dobrze poprowadzona, owinięta w całun różnorakich emocji, której nie można odmówić uroku. I co najważniejsze, prowokuje do zadawania wielu pytań, a to sztuka, która udaje się tylko nielicznym.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ mozaika gatunkowa
+ dobrze napisana
+ niezwykle wciągająca
+ ma ambicje bycia czymś więcej niż zwykłą powieścią grozy
+ prowokuje do zadawania pytań

Minusy:

- druga połowa książki nieco spuszcza z tonu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -